Budujeme dětský pokoj

Jak na budování dětského pokoje

Pondělí | 30.3.2009

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Dětský pokoj vybavujte s dětmi

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.
Dětský pokoj ale neslouží našim ratolestem jen jako herna a ložnice. Pokud nemáme k dispozici samostatnou šatnu, což je zejména ve stísněných prostorách bytů pravděpodobné, je třeba v dětském pokoji počítat také s úložnými prostory pro neustále se rozšiřující potřeby pro dětské koníčky, šatními skříněmi a pracovní plochou, kterou čím dál častěji budou využívat starší, a tedy samostatnější školáci. Všechny tyto nutnosti je třeba skloubit, aby dětský pokoj nevypadal jako sklad a žádná z ploch určených pro rozličné aktivity v průběhu dne se nerozpínala na úkor jiné.

Postel

Nejvýznamnějším kusem nábytku, bez něhož se neobejde žádný pokojík, je samozřejmě postel. Zatímco ohrádka pro malé děti zabírá jen málo místa, kolem třetího roku věku už je třeba počítat s větším místem a pořídit postel s rozměry pro dospělé. Ta dítěti umožňuje nejen pohodlné spočinutí po náročném dni, ale také skrýš pro plyšáky, polštáře s pohádkovými motivy a hračky, bez kterých se při usínání nemůže obejít.

Ovšem tou nejzásadnější součástí postele není rám, jenž určuje velikost, ale rošt a zejména matrace. Při výběru roštu je vhodné pořídit takový, který umožňuje polohování alespoň v horní části těla. Ten oceníte hlavně tehdy, když má dítě rýmu a špatně se mu dýchá - pak je dobré nechat ho spát s hlavou výš. Ještě důležitější je matrace, která musí podpírat vyvíjející se dětskou páteř a poskytovat jí dostatečný komfort a zdravé formování. Neměla by být ani příliš měkká, ani příliš tvrdá a měla by kopírovat křivky těla. Zároveň musí umožňovat výměnu vzduchu a odvod vlhkosti.

Pracovní prostor

Stůl a židle nejsou sice pro děti předškolního věku nezbytností a také mladší školáci budou psát úkoly častěji v obýváku nebo jídelně, kde je mají rodiče po ruce, ale máte-li dostatek prostoru, můžete jimi pokojík vybavit brzy - tvořivé děti plochu stolu nebo pracovní desky jistě rády využijí při modelování, kreslení, stříhání, lepení a dalších činnostech. V takovém případě zvolte řešení, které poroste s dítětem, a hledejte výškově nastavitelné nohy nebo počítejte s tím, že budete muset k samostatné desce dokupovat nohy, které pracovní plochu zvýší. Totéž platí i pro stoličku nebo židli.

Zatímco dospělí si kupují židli do pracovny na dlouhé roky, dítě potřebuje variabilní model, který se dá výškově nastavit, a navíc napomáhá správnému držení těla. Stůl by měl poskytovat dostatek prostoru zejména pro komfort při práci, ale také pro snadné rozmístění psacích a kreslicích pomůcek. Správné a dostatečné osvětlení pracovní plochy jistě není třeba zmiňovat.

Úložný prostor

Při plánování úložných prostor je třeba počítat s dvěma hlavními funkcemi skříní, poliček, šuplíků a komod: měly by sloužit k ukládání oblečení a hraček. Skříněmi je možné vybavit dětský pokoj na dlouhou dobu, pokud mají přizpůsobitelnou výšku poliček, protože jak dítě roste, můžeme mu přístup k jednotlivým sekcím skříně upravovat.

Čím dříve si bude moci dítě oblečení samo ukládat a vyndávat, tím dříve se naučí samostatnosti. K uložení hraček dobře využijeme nejrůznější prostory, které mohou být součástí šatní skříně nebo i samostatných skříněk, ale mohou být umně schované také třeba v zásuvce pod postelí. Zejména v malých bytech je třeba využít každý myslitelný prostor. Pomůcky pro tvořivé aktivity uložíme do zásuvek u stolu. A nezapomeneme ani na poličky na knihy, kterých by děti měly mít v pokoji dostatek už od útlého dětství.


Výběr vybavení dětského pokoje vždy konzultujte s jeho obyvateli, vždyť oni budou prostor využívat a zcela jistě mohou mít jiný vkus než vy, a kromě toho by se měli zapojit do rozhodování ve věcech, které se jich týkají.

Vlastislava Pilousová, imprimisDiskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Vestavné spotřebiče 3. část - vestavné trouby

Vestavné spotřebiče 3. část - vestavné trouby

Klasické sporáky stále více vytlačují z kuchyní konkurenční vestavné spotřebiče. Lidé, kteří zařizují nové kuchyně, raději volí do interiéru moderní varné desky a vestavné trouby. Je pak na každém jednotlivci, zda zvolí kombinovanou desku s troubou, nebo samostatné spotřebiče.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021