Zařizujeme dětský pokoj

Zařizujeme dětský pokoj

Středa | 12.8.2009

Pohádková chaloupka, indiánský stan či královská komnata. Tím vším může na chvíli být obyčejný dětský pokoj díky bezbřehé fantazii jeho malých obyvatel. My dospělí však zůstáváme nohama na zemi a chceme našim ratolestem vytvořit místo nejen kouzelné a krásné, ale i praktické a bezpečné.

Dost místa i soukromí

Dětský pokoj musí poskytovat dostatek prostoru pro různé nesourodé činnosti a příležitosti - spánek a odpočinek, práci, hraní, koníčky a případné návštěvy kamarádů. Nejvhodnějším řešením se zdá být samostatný pokoj pro každé dítě. Ne vždy je ale takové řešení možné. Často musejí dva sourozenci společně sdílet jediný pokoj. I tak se dá zajistit, aby oba dva měli dostatek prostoru na všechny uvedené činnosti. Neměli bychom však zapomenout na fakt, že děti také potřebují trochu soukromí. Alespoň čas od času se chtějí „schovat" před ostatními a být chvíli sami.


Dvě děti a jediný pokoj na straně jedné, požadavek dostatečného soukromí na straně druhé. Ať se na to díváte z kterékoli strany, takhle rovnice vám nevychází? Skutečně to vypadá spíše jako hádanka či složitý rébus. Ovšem ani takový rébus nemusí být neřešitelný - stačí zapojit trochu fantazie a nebránit se netradičním nápadům. Výsledkem vždy bude určitý kompromis, který ovšem bude stát za to a děti Vaši snahu jistě ocení.


Některé místnosti svou velikostí a celkovou dispozicí umožňují rozdělení prostoru pomocí nábytku. Máte dvě stejné skříně nebo jiné podobné kusy nábytku? Můžete je postavit zády k sobě a vytvořit tak jakousi stěnu, která rozdělí místnost a jednotlivé kousky nábytku budou zároveň bez problémů plnit svou funkci. Toto řešení má samozřejmě značná omezení - aby ho bylo možné aplikovat, musí být pokoj dostatečně velký, musíme mít k dispozici vhodný nábytek a navíc je třeba dát pozor na to, aby i po vytvoření nábytkové stěny do obou částí pokoje pronikalo dostatečné množství denního světla.


Je jasné, že zdaleka ne vždy je toto řešení realizovatelné. Pak musíme uvažovat o dalších možnostech. Jednou z nich je kolejnička na stropě a na ní svislé žaluzie či závěs až na zem. Tohle řešení má oproti nábytkové stěně výhodu v tom, že je značně flexibilní. Kdykoli si chtějí sourozenci společně hrát, nechají žaluzie nebo závěs stažené v místě, kde jim nepřekážejí. Jakmile chtějí být chvíli sami, snadno a rychle díky nim získají alespoň částečný pocit soukromí.

Palanda - úsporné řešení

Pojďme si říci pár slov o zajímavém kusu nábytku - o palandě. Velmi často se uplatňuje právě tam, kde jeden pokoj sdílejí dvě nebo i více dětí. Někteří odborníci se k palandám staví spíše zdrženlivě. V mnohých rodinách je tento kus nábytku naopak velmi vítán všemi členy rodiny. Postel v patře a více místa v pokoji děti rozhodně ocení.


Rodiče ocení jeho schopnost uspořit v pokoji tolik potřebné místo a mezi dětmi je často sveden boj, jehož vítěz získává horní postel. Ta je pro dítě naprosto pochopitelně mnohem přitažlivější a lákavější než postel spodní.
Avšak je to právě horní postel, která s sebou nese jednu významnou nevýhodu celé palandy. Dítě na ní totiž většinou spí o dost výš, než je optimální, a v klasicky vysokých místnostech (něco přes dva a půl metru) pak v noci dýchá teplý a suchý vzduch. Tato nevýhoda je potlačena v místnostech, které jsou vysoké alespoň tři metry.


Jak ale řešit situaci, když dětský pokoj nemá potřebnou výšku, ani dostatečnou podlahovou plochu, aby se do něj vešly dvě postele? Nabízí se určitá alternativa klasické palandy - postele nejsou nad sebou, ale tvoří písmeno L. Spodní postel je pod tou horní zasunutá jen malou částí a navíc v místě, kde má jeden ze sourozenců nohy. Není proto potřeba, aby horní postel byla o tolik výš, jako je tomu u klasické palandy. Zbytek prostoru pod horní postelí můžeme využít jako úložné prostory či hrací plochu.


Tím do značné míry zachováme nejvýraznější výhodu palandy, která spočívá v úspoře místa, a zároveň potlačíme jednu z jejích velkých nevýhod. Podobného efektu docílíme u další alternativy - výsuvné palandy. Postele jsou v tomto případě nad sebou jako u té klasické, ale horní postel je opět o dost níž, ta spodní je umístěna jen kousek pod ní a je opatřena kolečky. Díky nim se na noc jednoduše vysune do prostoru, který přes den sloužil třeba jako hrací plocha nebo průchozí část pokoje. Díky brzdám je zaručena stabilní poloha spodního lůžka po celou noc.


Pokud se přece jen rozhodnete pro klasickou palandu, měli byste zkontrolovat, zda nosné sloupky mají rozměry alespoň 20 x 20 cm. Taková síla nosných sloupků zajišťuje dostatečnou stabilitu horní postele. Pokud je přístup na horní lůžko řešen žebříkem, jeho stupně by od sebe měly být vzdáleny zhruba 30 cm. A naprostou samozřejmostí je zábrana, která znemožní pád z horní postele během spánku.

 

Barvy v dětském pokoji

Barvy do dětského pokoje jednoznačně patří. Jejich výběru a kombinování bychom měli věnovat dostatečnou pozornost a nedělat zbytečně unáhlená rozhodnutí. Barvy nás totiž často ovlivňují víc, než si uvědomujeme. Mají vliv na naši momentální náladu, některé nás uklidní a uvolní, jiné mají opačný účinek - rozčilují a podněcují agresivní chování. Mohou také ovlivnit naši chuť k jídlu či nákupní chování.


Podobná kouzla barvy provádějí i v našem bytě. Mají tu moc jednotlivé místnosti opticky zvětšit či zmenšit, rozšířit či zúžit, prosvětlit nebo naopak ztmavit. To vše bychom měli mít při zařizování dětského pokoje na paměti. Vhodně zvolené barvy dítě inspirují a podněcují jeho kreativitu a celkový vývoj. Musíme však zvážit jejich množství a kombinace, abychom místo dětského pokoje neměli barevný chaos a zmatek.


Tmavé a výrazné barvy se nedoporučují na velké plochy stěn, ale spíše jako doplňkové barvy pro menší předměty, kterými chceme oživit celkový vzhled pokoje nebo na ně z nějakého důvodu upoutat pozornost. O účincích a vhodném využití jednotlivých barev se dočtete v samostatném článku, který pro vás připravujeme.

Květiny v dětském pokoji

Květiny jsou krásným a svěžím doplňkem celého bytu, tedy i dětského pokoje. Pokud máte větší děti, není v tomto ohledu co řešit - vaši potomci už chápou, že existují i jedovaté květiny, které není radno ochutnávat, a že ani voda ve váze není určena ke konzumaci. Ovšem dítko, které nedávno začalo běhat a teď nadšeně objevuje svět kolem sebe, tohle samozřejmě nemůže vědět a ještě bude chvíli trvat, než to pochopí.


V takové situaci je potřeba vybrat neškodné květiny nejen do dětského pokoje, ale vlastně do celého bytu. Jednou z možností jsou květiny umělé. Pokud si však svůj byt nedokážete představit bez těch skutečných, je potřeba zvolit takové, které pro malé dítě nepředstavují potenciální nebezpečí. Rozhodně se vyhněte květinám z následujícího „jedovatého" seznamu: vánoční hvězdy, oleandry, konvalinky, sasanky, diffenbachie či durmany.


Škodit mohou i azalky, fuchsie, či ibišky v případě, že dítě rozžvýká a spolkne jejich listy. U bramboříků zase pozor na hlízu, může vaší ratolesti způsobit bolesti břicha a průjmy. U každé rostliny raději předem zjistěte, zda některá její část není jedovatá. Pokud si nejste jistí, udělejte to i u rostlin, které už nějakou dobu doma úspěšně pěstujete.


Potenciální nebezpečí může být ukryto nejen v květináči, ale i ve váze. Například ve stoncích tulipánů a narcisů se skrývá jedovatá šťáva, která se po přeříznutí stonku začne uvolňovat do vody. A pozor také na ocúny, ty mohou být smrtelně jedovaté. Pokud přes všechnu opatrnost vaše dítě spolkne jedovatou část rostliny, nebo se napije vody z vázy obsahující jedovaté šťávy, snažte se okamžitě vyvolat zvracení a vyhledat či přivolat lékaře.

Jak plánovat dětský pokoj

Pokud plánujete dětský pokoj pro své dítě jakéhokoliv věku, doporučuje se jednoduchá, ale často opomíjená věc - vzpomeňte si, jak vypadal váš vlastní dětský pokoj nebo koutek, když jste byli ve věku svého dítěte. Zkuste si vybavit, co jste v něm měli rádi a co vás naopak rozčilovalo. A pak zkuste odhadnout, zda to vaše dítě bude vnímat podobně. Pokud už je větší, plánované vybavení s ním konzultujte a v rámci možností maximálně vyjděte vstříc jeho přáním a potřebám. My vám v jednom z dalších článků přineseme užitečné rady a tipy pro zařizování dětských pokojů podle věku vašeho dítěte - od batolat, přes školáky, až po mladé dospělé lidi.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelna patří k nejfrekventovanějším místům v každém bytě či domě. Rodina se zde pravidelně setkává a tráví zde společné chvíle. V domech, kde je k dispozici víc místa, může být jako samostatná místnost. Většinou je ale součástí kuchyně nebo tvoří logický předěl mezi ní a obývacím pokojem.

Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Vestavné spotřebiče 2. část - vestavná lednička

Vestavné spotřebiče 2. část - vestavná lednička

V království kuchyní získávají vestavné spotřebiče pomyslnou zlatou příčku, a to zvláště v místnostech, kde se klasická kuchyně snoubí s obytnou zónou. Zde se totiž cení možnost docílit jednolitého konceptu, ukrýt spotřebiče za dvířka skříněk, a přitom zachovat jejich praktičnost a funkčnost.

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021