Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelní kout nebo samostatná jídelna?

Úterý | 31.3.2009

Jídelna patří k nejfrekventovanějším místům v každém bytě či domě. Rodina se zde pravidelně setkává a tráví zde společné chvíle. V domech, kde je k dispozici víc místa, může být jako samostatná místnost. Většinou je ale součástí kuchyně nebo tvoří logický předěl mezi ní a obývacím pokojem.

Pro požitek z jídla

Je-li jídelna součástí kuchyně jako jídelní kout, je třeba při vybavování přípravny jídel počítat s několika zásadami: v kuchyni je třeba instalovat nehlučnou a výkonnou digestoř, abychom při jídle nebyli rušeni ani výpary, ani hlukem. Pro jídelní zónu je třeba zvolit praktické dispoziční řešení, které by mělo sledovat komorní ladění. To platí také tehdy, když je jídelna spojovacím prvkem a jako taková navazuje na obývací pokoj, v němž přijímáme návštěvy. Stůl nesmí překážet a při výběru doplňků jídelní zóny je třeba sladit interiérové prvky, které jsou její součástí, s obývacím pokojem.

Soukromí při jídle

Dostatečnou míru soukromí poskytne oddělení jídelního stolu od kuchyně například barovým stolem, nízkou zídkou nebo nějakým kusem nábytku, pokud to podlahová plocha umožňuje. Optické oddělení prostoru kuchyně a jídelny poskytne volba rozdílných materiálů, jiný odstín podlahové krytiny nebo odlišení dalších prvků obou zón. Pro pohodu a bezpečí stolování je dobré zvolit vhodné osvětlení, které by mělo respektovat potřebu světla a při speciálních příležitostech nám dopřeje možnost světlo ztlumit. Tento účel splní samostatné světlo použité nad jídelním stolem, ideálně polohovatelné a rozdělené do několika těles.

Základem je stůl

Při volbě jídelního stolu jsme samozřejmě omezeni vyčleněným prostorem, musíme však brát ohled na zvažovaný počet stolovníků. Pro každého z nich je potřeba počítat se šířkou 60 cm. Občasné stolování ve společnosti návštěv nebo širší rodiny vyřeší rozkládací stůl, který tak při běžném provozu zabere mnohem míň místa. Důležité je mít k dispozici dostatečný manipulační prostor a místo pro židle nebo stoličky.

Elegantní doplňky

Celkový dojem z jídelního koutu znásobí vkusně zvolené doplňky, jimž vévodí textilie jako ubrusy, prostírání, čalounění, podsedáky na židlích a další. A svůj vkus můžete ostatně prokázat také při výběru drobných předmětů, které jsou vedle jídla na stole také nezbytné, jako jsou slánky, pepřenky a lahvičky na ochucovadla.

Praktičnost pod stolem

Jak kuchyň, tak také jídelna patří v bytě k místnostem s náročným provozem. Tomu by měla odpovídat vhodně zvolená podlahová krytina. Její základní vlastností by měla být vysoká odolnost. Přemýšlet tedy můžeme o PVC, dlažbě či zátěžovém laminátu. Praktičnost takového materiálu ocení zejména rodiny s malými dětmi, po jejichž „nájezdech" na jídlo to pod jídelním stolem vypadá jako na bojišti.


Jídelní zóna v domě nebo v bytě by při jakémkoli řešení měla být ostrůvkem pohody, díky kterému si vychutnáme všechny pokrmy, ale nejen to: musí být příjemným místem trávení společného času s našimi blízkými.

 

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Budujeme dětský pokoj

Budujeme dětský pokoj

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Solární vytápění domu

Solární vytápění domu

Každá rodina spotřebuje při běžném provozu velké množství energie - na ohřev vody, topení, vaření, klimatizaci, ... Při stoupajících cenách konvenčních energií pozná každý z nás tuto skutečnost na vlastní peněžence. Ale nejen to. Výroba energie z klasických zdrojů se dlouhodobě odráží na stavu planety. Náročná výroba energie určené pro lidskou spotřebu otepluje i přes ujišťování některých škarohlídů planetu. A vedle toho ubývají zásoby fosilních zdrojů.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021