O židlích, židličkách a stoličkách

O židlích, židličkách a stoličkách

Čtvrtek | 4.6.2009

Žádná kuchyň nebo jídelna se bez židlí neobejde. I v těch malých, opatřených jen barovým pultem, najdeme alespoň barové stoličky. V materiálech a tvarech je rozmanitý výběr. V malých prostorách, ať už kuchyní, nebo jídelních koutů, se osvědčují lehké subtilní konstrukce. V místnostech, kde není prostoru opravdu nazbyt, se dobře uplatní i skládací či na sebe stohovatelné židle. Ve větších kuchyních a jídelnách můžete sáhnout po masivnějších židlích, často s područkami nebo celočalouněných. Samozřejmě vždy s ohledem na celkové pojetí interiéru.

Materiály židlí

Co se týče materiálů, koresponduje ve většině případů s kuchyňským stolem nebo jiným nábytkem v místnosti. V moderních kuchyních se stále častěji zabydlují materiály jako chrom a sklo. V takových případech bývají i židle z lehkých kovových konstrukcí. Od chvíle, kdy se z exteriéru do našich příbytků probojoval ratan, můžete si kuchyni či jídelnu vybavit i židlemi a stolem z tohoto materiálu. Výjimkou v kuchyních nebývají ani židle zkombinované z různých druhů materiálu. Stálicí mezi židlemi, židličkami a stoličkami však beze všech pochyb stále zůstává dřevo.

Celodřevěné židle s polstrováním

Celodřevěné i polstrované dřevěné židle z masivu si před nákupem pořádně prohlédněte. Ověřte si u prodejce i nosnost těchto jídelních židlí. Některé mají totiž omezené váhové zatížení, což by výrazově prostornější členy domácnosti nemuselo úplně potěšit. Zkontrolujte i stabilitu židle, celkovou povrchovou úpravu a řešení konstrukce. U židlí z masivu se zaměřte na namáhané části, které musí být naprosto bez suků a z kvalitních kusů dřeva.

U židlí obecně platí, že by měly mít nožní spoje, které brání rozviklání. Nejspolehlivější jsou spoje ohýbané nebo šroubované. Nohy židlí by měly být univerzální pro jakýkoli typ podlahy. Pokud tomu tak není, opatřete je na plovoucích podlahách či dlažbě plastovými nebo samolepicími filcovými podložkami. Tlumí zvuk a brání případnému poškrábání podlahy.

Než židli koupíte, vyzkoušejte ji

Jako u jiného sedacího nábytku i u židlí platí, že je nejlepší si je před nákupem vyzkoušet. Zkrátka si chvíli posedět. Nesprávně zkonstruovaná židle vás může časem pěkně zdravotně potrápit. Jak by tedy měla správná židle vypadat? Základem je správně navržený tvar sedáku i opěradla a naprostá stabilita židle. U židlí s opěradlem by měla opěrka se sedákem svírat úhel větší než 90 stupňů. Pokud tomu tak nebude, budete se na židli krčit, čímž stlačíte dýchací a trávicí orgány a nepotěšíte své srdce ani cévy, o zádech a hlavě ani nemluvě. Všímejte si i zakončení sedáku. Okraj by měl být v místech ohybu vašich nohou zaoblený, aby netlačil na podkolení a žíly. Vaše nohy by se měly po usednutí dotýkat podlahy celou plochou chodidla.

Barové židle - barovky

U barových stoliček bez opěradla může být sedák subtilnější, u židlí s opěradlem by měl být větší. Barové židličky mají nabízet víc než jen hezký pohled na ně. Kromě toho, že musejí být v prvé řadě bezpečné, musí mít pohodlný ne zcela rovný sedák, který má uprostřed mírnou prohlubeň, čímž zajišťuje větší stabilitu při sezení.

Nezapomeňte, že chcete-li židle nějak oživit, ozvláštnit, změnit, začlenit do interiéru, nemusíte hned běžet kupovat nové. Vyhrajte si s textilem. Návleky na opěrky a samostatné sedáky jsou pro tento účel dokonalé. Díky nim můžete mít každou chvíli různě barevně laděnou kuchyň, a navíc jsou praktické. Na rozdíl od polstrovaných židlí návleky po ušpinění jednoduše svěříte pračce.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021