Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Úterý | 14.4.2009

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Na stěny a na podlahu - koupelnové obklady a dlažba

Obklady, které jsou logickým vybavovacím prvkem místností s náročným provozem, vybereme s ohledem na prostor. Do malých koupelen, které mnohdy navíc ani nemají okno, které by místnost prosvětlilo, budeme volit spíše jemné, světlé a vzdušné barvy, které je možné s mírou kombinovat s výraznými tóny tmavšími. Na trhu je toho na výběr opravdu hodně - výrobci keramických obkladů ročně zásobují obchody novými a trendovými sériemi, a kdo si nevybere mezi českými produkty, nabízí se mu například keramika italská nebo španělská, které jsou u nás velmi oblíbené. Používání barviv při její výrobě umožňuje v podstatě jakékoli barevné provedení, ale volit nemusíte jen co se týče barevné pestrosti, k dispozici jsou i obklady s veselými obrázkovými motivy, dekoracemi imitujícími kapky nebo vodní praménky, rustikální vzory nebo imitace nejrůznějších materiálů - například japonského dřeva nebo mramoru.

Také v případě velikosti obkladů můžete popustit uzdu fantazii, v módě jsou momentálně velké rozměry, které při horizontálním uspořádání prostor koupelny opticky zvětší. Obklady je možné doplnit spárovací hmotou prakticky libovolné barvy.

Vana či sprchový kout

Výrazný charakter a také známku komfortu udává koupelně volba základního vybavovacího prvku - vany či sprchového koutu. Majitelé malých koupelen nemusejí přijít zkrátka, také do malé místnosti se vejde vana, jen je třeba vybrat takovou, která má nevšední tvar - existují například vany, ve kterých se sedí úhlopříčně, takže koupajícímu se poskytnou komfort jako vany klasického střihu s většími rozměry. Atypické modely kromě toho podtrhnou specifický estetický dojem. Praktické řešení představují rohové vany s anatomickým sedátkem a odkládacími prostory a doplnit je můžeme hydromasážními panely, protože teprve potom bude relaxace v koupelně opravdu na úrovni. Vanu můžeme doplnit sprchovou zástěnou, takže nepřijdeme o možnost rychlého a úsporného sprchování v době, kdy nemáme čas relaxovat a chceme koupelnu využít právě jen na onu zmíněnou hygienu.

Spotřebiče do koupelny

Důležitým prostorovým dilematem koupelen ve většině bytů je umístění tradičního spotřebiče - pračky. Nemáme-li možnost pračku postavit do samostatné prádelny nebo jí nechceme zastavit část prostoru kuchyně, nezbude než s ním počítat v koupelně. Další případný prostor je třeba vyčlenit pro sušičku. Oba spotřebiče mohou v koupelně stát samostatně nebo je můžeme začlenit do nábytkového systému, který nám poskytne prostor pro uložení dalších nezbytností - vysoušeče vlasů, holicího strojku - a také běžného vybavení koupelny, jako je kosmetika, mycí a čisticí prostředky a podobně.

Koupelnový nábytek

Je-li zmínka o koupelnovém nábytku, jeho řešení je stejně důležité jako vybavení koupelny zbývajícími prvky. Použité skříňky a police totiž musí prostor na uložení nejrůznějších předmětů, které v průběhu času nastřádáme a budeme považovat za nezbytné, nejen poskytovat, ale také nesmí příliš místa, které je v mnoha koupelnách opravdu omezené, zabírat. Soklový nábytek odepište už předem, setkáte se s ním ostatně málokdy.

Hygieničtější varianty představuje koupelnový nábytek na nožičkách nebo závěsný. Někteří výrobci nabízejí kusy, které korespondují se sanitárními doplňky - tedy keramickými mísami, pisoáry a umyvadly, a to buď jako solitérní kusy, nebo alternativy, do nichž se dá sanita zabudovat (řeč je tedy zejména o umyvadlech).

Jak je vidět, i vybudování koupelny nabízí nepřeberné množství variant. Zatímco u mobilních prvků je vlastně jedno, jaký je váš současný vkus, v případě koupelny byste měli volit s rozmyslem, protože většina komponentů se nedá jen tak vyměnit. Nepodléhejte proto sezónním trendům a vybírejte s lehkostí. A při tom nezapomínejte na vlastní styl a originalitu.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

O židlích, židličkách a stoličkách

O židlích, židličkách a stoličkách

Žádná kuchyň nebo jídelna se bez židlí neobejde. I v těch malých, opatřených jen barovým pultem, najdeme alespoň barové stoličky. V materiálech a tvarech je rozmanitý výběr. V malých prostorách, ať už kuchyní, nebo jídelních koutů, se osvědčují lehké subtilní konstrukce. V místnostech, kde není prostoru opravdu nazbyt, se dobře uplatní i skládací či na sebe stohovatelné židle. Ve větších kuchyních a jídelnách můžete sáhnout po masivnějších židlích, často s područkami nebo celočalouněných. Samozřejmě vždy s ohledem na celkové pojetí interiéru.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 5.6.2020