Vybavujeme koupelnu

Zařizujeme koupelnu - jak na to?

Pondělí | 30.3.2009

Koupelna a WC dnes už bývají součástí každého bytu, i když ještě před desítkami let to nemuselo být pravidlem. Užívání společného příslušenství umístěného v oddělené části patra se přežilo - každý má právo na hygienu prováděnou v soukromí. Na co se soustředit, chceme-li, aby se nám v tomto soukromí líbilo?

Soukromá zóna pro každodenní hygienu

Při vybavování koupelny se soustřeďte zejména na funkčnost a kvalitu. Vzhled je pochopitelně také důležitý, protože koupelna jako součást bytu doplňuje jeho charakter. Koupelnu a přiléhající WC navštěvujeme denně několikrát a jistě chceme, aby nám jejich provedení esteticky lahodilo. Kromě toho se jedná o místnost, kterou budou muset obhlédnout i déle pobývající návštěvy. Přes to všechno je důležité věnovat pozornost zejména užitku - vybavení koupelen podléhá módním trendům, takže co je in teď, může být za pár let jako z muzejního katalogu. Ale praktičnost a kvalita přetrvá.

Koupelna, WC i prádelna

Důležitá věc, kterou budete v souvislosti s koupelnou řešit, je při stavbě domu její kombinace s toaletou a případně s dalšími provozními prostory. Pokud máte dost místa, rozhodně neváhejte umístit záchod do samostatné místnůstky. A pokud vedle mísy umístíte malé umyvadlo, vlastně ani nemusí slova z předchozího odstavce platit - do koupelny pak nebudete muset návštěvu pouštět. Ve velkých domech je praktické nezaplnit koupelnu pračkou a sušičkou, ale také ty umístit mimo. Jenže přepych samostatné prádelny má k dispozici málokdo. Zejména v bytech tak bude koupelna univerzálním místem, kde je třeba všechno zmíněné vybavení a spotřebiče vhodně zakomponovat.

Vana, nebo sprchový kout?

Rozhodujete-li se, zda dát přednost vaně, nebo sprchovému koutu, a dovolí vám to prostor, pak je samozřejmě praktické rozhodnout se pro obojí. Pokud máte místo jen pro vanu, můžete ji doplnit i sprchovým koutem, protože výrobci nabízejí koncepty, které kombinují přednosti obou, například vanové kouty. A pokud se vám do koupelny vejde jen sprchový kout, i tady máte dostatek příležitostí - vybírat můžete mezi kouty hranatými, čtvrtkruhovými i atypickými. Využít můžete prakticky jakýkoli prostor, a to platí jak pro vany, které jsou na trhu v mnoha provedeních, tvarech a velikostech, tak pro sprchové kouty. Vybírat přitom můžete ze samostatných kusů i zařízení vestavěného a rozhodovat se budete muset i mezi dvěma nejčastějšími materiály - plastem (konkrétně akrylátem) a kovem (nejčastěji smaltovanou variantou).

Relaxace, nejen hygiena

Trendem současnosti není ale koupelna, která nám poskytne jen prostor pro provedení hygieny. V dostatečně vybavené, osvětlené a provoněné místnosti můžete totiž relaxovat. Klasickou vanu můžete doplnit hydromasážním systémem nebo můžete do koupelny umístit hydromasážní box a sprchový kout zkombinovat s panelem. Opravdoví fajnšmekři jistě rádi využijí nabídku parních kabin.

Termostatické baterie

S vanami a sprchovými kouty souvisí pochopitelně velmi úzce ovládání teploty a proudu vody. Využít můžete například zařízení na fotobuňku, ale i na dálkové ovládání, standardem se nicméně stávají termostatické baterie, které fungují na principu míchání teplé a studené vody podle nastavené teploty. Jedním ventilem na baterii nastavíte požadovanou teplotu, druhým regulujete proud vody. Výsledkem je nejen komfort, ale také bezpečnost (baterie mívají pojistku, takže děti se při koupání nebo sprchování neopaří) a úspora vody.

Systém

Vybavení koupelny se dnes často dodává jako systém. Pokud necháte řešení na koupelnovém studiu, patrně dostanete ta nejlepší doporučení. A pokud si zařízení vybíráte sami, dbejte na to, aby jednotlivé komponenty byly ve stejném duchu - výrobkové řady obsahují kompletní sadu zahrnující umyvadlo, mísu i bidet, vhodně kombinovat je možné také vaničky do sprchových koutů a sprchové boxy s přepážkami a vany. A v neposlední řadě je důležitý také nábytek, který efektně skryje to, co v koupelně potřebujete uskladnit a mít po ruce.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Vestavné spotřebiče 1. část

Vestavné spotřebiče 1. část

Že je kuchyň místem, kde se především uskladňují potraviny a posléze se z nich připravují chutné pokrmy, není žádnou novinkou. Tím se v rámci vestavných spotřebičů posouváme od chladniček k vaření.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2020