Kuchyně na míru 3. část

Kuchyně na míru 3. část

Úterý | 12.5.2009

Ve třetím dílu seriálu o kuchyních na míru si povíme něco o pracovních deskách a kuchyňských linkách, které se v kuchyni používají. Podíme se na zoubek nejčastějším materiálům, které se používají, mrkneme na ceny, jaké jsou v současnosti na trhu a rozebereme všechna pro a proti zmíněných materiálů.

Pracovní desky v kuchyni

Nejklasičtější bývá laminát, který má na přední hraně udělán rádius, takže plocha přechází v hranu. Kvalitní laminátové desky bývají zespod ještě opatřeny neprodyšným páskem který chrání spoj lamina se spodní částí desky a to především od vlhkosti, to oceníme především v místech okolo dřezu, myčky nebo trouby. Pracovní desky se vyrábí v tloušťkách 28 nebo 38 mm. Pokud máte možnost volte raději tu silnější, nebývá s ní problém pokud do desky zabudováváte vestavnou varnou desku, která svojí tloušťkou zapadá dobře do desky a není nutné ještě prořezávat skříňku pod ní.

Laminátová deska

Laminátové desky patří mezi nejlevnější pracovní desky vůbec, snadno se montují a i upravují na místě, je zaručena barva v celé ploše. Nevýhodou je nabobtnávání dřevotřískového jádra od vody, proto je nutné v místech kde je udělán dřez a veškeré spoje utěsnit od vlhkosti pomocí průhledného sanitářského silikonu, tím životnost pracovní desky prodloužíme. Také nedoporučuji na pracovních deskách krájet když lamino bývá velmi tvrdé a odolné. Výhoda také je cena okolo 800-1 500 Kč za metr běžný desky.

Umělý kámen + plast

Dnešní doba přinesla ještě jiné materiály, které se v kuchyních zabydleli a to umělé kameny a plasty a samozřejmě kámen přírodní ale i dřevo samotné a nerezové plechy. Nejprve si řekněme něco o klasickém dřevu. Na desky se používá tzv. nekonečná spárovka což je vlastně neustálé lepení špalíčků do plochy v nekonečném pásu. Na tyto desky se používá buk, který ošetřen většinou voskem. Na těchto deskách se dá krájet když samozřejmě je lepší používat prkénko, všechny řezy jsou pak na ní vidět když nejdou do hloubky. Výhodou je že tolik nenabotnává jako dřevotříska, je však méně odolná proti poškrábání a taky je na ní vidět každý flek, který hned neutřete, zejména od červeného vína. Desku je nutné chránit voskováním nebo napouštěli , které odpuzují vlhkost. Výhodou desky je že se dá přebrousit.

Kamená pracovní deska

Dalším materiálem přírodního charakteru je kámen. Výhoda kamene je, že je velmi odolný a trvanlivý, většinou přežije samotnou linku. Některé druhy kamene jsou částečně nasáklivé, proto si dejte pozor u světlejších kamenů a mramorů aby jste nenechali na nich zbytky červeného vína nebo octa, které se do nich po několika hodinách částečně vpijí a již není možnost jak to z kamene dostat, kromě náročného přebroušení. Na kameni je možné krájet nebo postavit i hrnec s vařící vodou. Taky počítejte s tím že deska o síle 3cm z kamene může po nárazu ( pádu velkého hrnce ) prasknout. Nestává se to často spíše nad místy kde deska není dostatečně podložena. Je taky nutno počítat s kvalitním korpusem spodních skříněk aby unesl váhu pracovní desky. Cena kamených pracovních desek se pohybuje v cca za 6 000 až 15 000 Kč za metr běžný desky a výše.

 

Z moderních materiálů našel v kuchyni uplatnění i tzv. umělý kámen, výhoda je tvrdost, nenasáklivost, pevnost a odolnost proti vysokým teplotám. Zjednodušeně tento materiál obsahuje nadrcené barevné kamenivo a pryskyřici, která vše spojuje v kompaktní celek. Výhodou je že v tenčích deskách není náchylný k prasknutí jako kámen a nehrozí u něj nasáknutí vína, octu apod. Nevýhodou je však cena od cca 9 000 -15 000 Kč za metr běžný, nicméně životnost těchto desek je opět desítky let.
V kuchyních lze použít na pracovní desku i plast, jedná se o jakousi směs různých umělých materiálů v kompaktní celek. Asi nejčastěji se zde používá Corian, Monteli nebo Polystone a další. Výhodou desky z těchto materiálů je možnost bezespárového spojení desek a možnost vyrobení dřezu ze stejného materiálu což zvyšuje hygieničnost kuchyně, další výhodou je opravitelnost materiálu pokud se část odštípne nebo se povrch časem poškrábe, lze ho přeleštit a obnovit jeho lesk a hladkost. Je zde možnost tvarování různých typů hran nebo i vkládání jiných barev do plochy či hran.

Nevýhoda těchto plastických desek je menší odolnost proti poškrábání a také nemají moc rádi velké teploty pokud na ně bez ochrany postavíte horký hrnec. Pokud se rozhodnete ze stejného materiálu udělat i zástěnu u plynové varné desky, je možné i poškození od plamene plynu, u ostatních typů varných desek toto nebezpečí nehrozí. Mezi podceňovanou část také patří pokud máte ze stejného materiálu vyroben dřez a lijete do něj horkou vodu bez puštěné studené je zde nebezpečí popraskání spojů.

Výrobci na toto upozorňují i když mnozí uživatelé na to zapomínají a pak jsou problémy s reklamací. Ceny těchto desek se pohybují okolo 6 000- 15 000 za metr běžný v závislosti na náročnosti provedení a typu materiálu.
Poslední materiál, který se občas v kuchyni používá je nerez plech.

Tyto desky se dělají na zakázku a někteří dodavatelé jsou schopni do plechu vylisovat i dřez a další doplňky. Výhodou je nenasáklivost, možnost na desce krájet, hygieničnost a teplotní odolnost. Použití těchto materiálů ale může vyvolávat poněkud studené pocity, protože nerez působí velice sterilně a neosobně. Toto provedení spíš nalézáme v profesionálních kuchyních.

Nevýhodou je samozřejmě cena, která se dělá individuálně a pohybuje se okolo 10 000 - 20 000 Kč za metr běžný.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Typů matrací je spousta. Mezi nejčastější typy patří polyuretanové pružinové, taštičkové, ze studené pěny, mezi novinky poslední doby patří matrace latexové nebo líné pěny.

Budujeme dětský pokoj

Budujeme dětský pokoj

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Vestavné spotřebiče 2. část - vestavná lednička

Vestavné spotřebiče 2. část - vestavná lednička

V království kuchyní získávají vestavné spotřebiče pomyslnou zlatou příčku, a to zvláště v místnostech, kde se klasická kuchyně snoubí s obytnou zónou. Zde se totiž cení možnost docílit jednolitého konceptu, ukrýt spotřebiče za dvířka skříněk, a přitom zachovat jejich praktičnost a funkčnost.

Anketa

Jak širokou postel máte?4% (7)


9% (17)


10% (19)


70% (137)


8% (15)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021