Myčky na nádobí

Myčky na nádobí

Středa | 8.7.2009

Tuto otázku si už mnoho domácností neklade. Myčka nádobí se stává neodmyslitelnou součástí vybavení každé moderní kuchyně. Pokud ji ještě nemáte nebo se chystáte obměnit starý model za nový, máme pro vás několik základních informací a pro inspiraci výsledky průzkumu kvality aktuálně prodávaných myček, který provedl časopis Test pro spotřebitele.

Druhy myček na nádobí

Myčky můžeme rozdělit do dvou kategorií - volně stojící (u některých lze demontovat horní kryt a vsunout myčku do kuchyňské linky pod pracovní desku; Ty se pak definují jako podstavné) a vestavné. Nutno podotknout, že funkčnost obou typů myček je naprosto srovnatelná, a jde tedy jen o vaši volbu, kterému druhu dáte přednost. Vestavné myčky mají dvířka připravena na dodatečnou montáž panelu shodného s vaší kuchyňskou linkou. Některé typy myček mají ovládací prvky na hraně dvířek, takže myčka může opticky zcela splynout s linkou, u jiných modelů zůstává ovládací panel přiznaný. Vestavba myčky má kromě estetického hlediska i praktickou výhodu. Hlučnost myčky, která se obvykle pohybuje mezi 42-60 dB, se vestavěním sníží až o 2 dB.

Velikosti myček

Velikost myčky se odvíjí od toho, kolik prostoru pro ni v kuchyni máte a jak často a v jakém množství budete myčku zapínat. K dispozici jsou tři velikosti:
Největší - 60×60×85 cm - pojme 12-14 sad nádobí. Má obecně úspornější provoz a největší kapacitu.
Menší - 45×60×85 cm - pojme 8-9 sad nádobí. Je postačující pro dvou- až tříčlennou rodinu.
Stolní - 55×45×45 - pojme 4 sady nádobí. Využije se v malých kuchyních, musí být umístěna na kuchyňské lince. Není vhodná pro rodiny o více než dvou lidech.

Mohli bychom zmínit ještě pomyslnou čtvrtou variantu. Některé firmy nabízí do skutečně malých prostor trojkombinaci varné desky, trouby a myčky - vše v jednom. Pokud by se vám hodil úsporný typ, můžete vyzkoušet Trio Candy. Je k dostání s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou nebo se sklokeramickou varnou deskou a elektrickou troubou. U obou variant je dole myčka určená pro 6 sad nádobí. Trojkombinace má rozměry 85×60×60 cm. Cena se pohybuje kolem 40 000 Kč.

Funkce myček

Při výběru myčky se kromě velikosti zaměřte hlavně na její funkčnost. Základem jsou mycí programy, které se od sebe mohou mírně lišit. Základním a společným programem je mytí na 60 ºC, u některých typů je označován jako automatický program. Myčka by dále měla nabízet alespoň dva další programy - na velmi špinavé nádobí (hrnce apod., 70-90 ºC; většinou se značí jako intenzivní program) a na mírně umazané nádobí a sklo, který bývá většinou označován jako rychlý nebo také energeticky úsporný program (30-40 ºC).

Ideální je, pokud myčka nabízí tzv. senzorický program. Tato funkce zajišťuje samostatné vyhodnocení míry ušpinění nádobí a podle toho volí vhodný program na mytí. Praktická je možnost mytí pouze při zaplnění jednoho koše při zapnutí programu Bio nebo Eko a možnost nastavení času, kdy se má mycí program spustit (většinou v rozmezí 3-9 hodin).

Kromě mycích programů jsou na myčce důležité i signalizační kontrolky. Signalizují nejen to, v jaké fázi mytí myčka právě je, ale i to, zda není potřeba doplnit speciální sůl nebo leštidlo. Sůl se obvykle doplňuje po cca 20 mytích. Nedostatek soli může způsobit vážné poškození dekalcifikátoru, proto je potřeba kontrolky pozorně sledovat a reflektovat na jejich rozsvícení. Nedostatek nebo absence leštidla myčku nepoškodí, ale může mít vliv na výsledek umytého nádobí. Leštidlo totiž urychluje sušení nádobí uvnitř myčky a díky tomu potom nejsou na nádobí skvrny. Sušení nádobí probíhá v poslední fázi mycího programu po opláchnutí. U některých myček v této fázi navíc dochází k proudění vzduchu a kondenzaci přebytečné vlhkosti.

Výbornou funkcí u myček je zabudovaný systém proti vytopení. V případě nehody dokáže vodu zadržet a zastavit další přívod vody do spotřebiče. Bývá označován různě - Aqua stop, Aqua alarm, Water stop, Watersafe apod.

Kterou myčku ano?

Energetické třídy jsou u myček označovány klasicky písmeny A-G. Účinnost mytí je označována A-D. Jako u jiných spotřebičů platí, že A by mělo být zárukou jisté kvality. Časopis Test pro spotřebitele otestoval 27 různých druhů myček v rozdílných cenových relacích. Výsledek byl překvapivý, protože mnohdy byla myčka v nižší cenové kategorii lepší než myčka dražší. Je tedy patrné, že jen podle označení a ceny se nelze orientovat.

Nejlépe byla hodnocena myčka Mielle G 1022 SC. Prodejní cena této myčky se pohybuje kolem 18 600 Kč. Při běžném mycím programu měla spotřebu vody 19 l a energické energie 1,67 kWh. Výsledek by nebyl nijak ohromující, kdyby test s úsporným programem neprokázal úsporu 33 % vody a 24 % elektrické energie. Výsledky samotného mytí byly bez chybičky. Dobře obstály i myčky AEG Electrolux F 80871 M za 21 800 Kč a Whirpool ADP 4528 za 9 200 Kč.

Nejhůř dopadla myčka Goddess DFA 1267DX7 za 7 600 Kč. Nejenže nádobí bylo umyto nedokonale, ale test prokázal i konstrukční nedostatky u horního koše a odstřikovacích ramen. V těsném závěsu se umístila myčka Baumatic BFD 64SS za 14 400 Kč. Byla sice o něco méně hlučná než Goddess, ale výsledky mytí dopadly neuspokojivě a testy odhalily, že Baumatic skýtá mnohem menší prostor, než uvádí výrobce.

Závěrem

V tomto světle vám tedy přejeme při výběru myčky šťastnou ruku. Kvalitní myčka se stane jedním z vašich nejoblíbenějších domácích pomocníků. Ušetří vám čas, vodu i energii a nebude za to žádat nic víc než kvalitní mycí prostředky a pravidelné čištění.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelna patří k nejfrekventovanějším místům v každém bytě či domě. Rodina se zde pravidelně setkává a tráví zde společné chvíle. V domech, kde je k dispozici víc místa, může být jako samostatná místnost. Většinou je ale součástí kuchyně nebo tvoří logický předěl mezi ní a obývacím pokojem.

O židlích, židličkách a stoličkách

O židlích, židličkách a stoličkách

Žádná kuchyň nebo jídelna se bez židlí neobejde. I v těch malých, opatřených jen barovým pultem, najdeme alespoň barové stoličky. V materiálech a tvarech je rozmanitý výběr. V malých prostorách, ať už kuchyní, nebo jídelních koutů, se osvědčují lehké subtilní konstrukce. V místnostech, kde není prostoru opravdu nazbyt, se dobře uplatní i skládací či na sebe stohovatelné židle. Ve větších kuchyních a jídelnách můžete sáhnout po masivnějších židlích, často s područkami nebo celočalouněných. Samozřejmě vždy s ohledem na celkové pojetí interiéru.

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021