Vestavné spotřebiče 1. část

Vestavné spotřebiče 1. část

Pondělí | 25.5.2009

Že je kuchyň místem, kde se především uskladňují potraviny a posléze se z nich připravují chutné pokrmy, není žádnou novinkou. Tím se v rámci vestavných spotřebičů posouváme od chladniček k vaření.

Klasické a vestavné sporáky

Klasické sporáky dnes vytlačují estetické a praktické varné desky spolu s chytrými vestavnými troubami. Pokud je doplníte ještě kvalitní mikrovlnnou troubou, nebude vám zřejmě v kreativních hrátkách na šéfkuchaře nic scházet. Nespornou výhodou varných desek je jejich umístění přímo v pracovní ploše, čímž kolem nevznikají žádné spáry nebo dokonce mezery, kde by se schovávala nečistota, mastnota nebo drobečky. Výhodou je i to, že si můžete zvolit výšku, v které chcete varnou desku mít.

Často bývá umísťována v nižší úrovni, než je zbytek pracovní plochy. To vám umožní lepší manipulaci při vaření, pohodlně vidíte do bublajících hrnců, zkrátka máte přehled. Tato varianta je možná jen v případě, že zvolíte samostatnou varnou desku. Pro majitele velkých kuchyní se nabízí stále populárnější umístění varné desky do tzv. ostrůvků.

Varná deska je základ

K samostatné varné desce (s vlastním ovládáním) můžete mít samostatnou troubu, kterou lze kreativně umístit, kamkoli vám bude libo. Nejčastěji se tyto trouby vestaví do linky v úrovni očí. Je to pohodlné a praktické. Mnohdy je nad troubou nebo pod ní i mikrovlnná trouba. Při umístění trouby dbejte především na bezpečnost.

Myslete na to, že budete manipulovat s horkým nádobím, budete chtít kontrolovat, podlévat atd. Proto je potřeba mít do trouby dobrý nejen výhled, ale i přístup. Neumísťujte tedy troubu příliš vysoko! Také není od věci mít poblíž vhodnou odkládací plochu.

Trouba

Eshop BílýRáj.cz nabízí vestavné trouby předních výrobců za skvělé ceny. V nabídce najdete také volně stojící trouby, varné desky a další zboží. Mezi další kuchyňské spotřebiče patří i vestavné mikrovlnné trouby, mohou být s grilem nebo teplovzdušné a mohou mít různé dekorační kryty.

Troubu můžete doplnit i o teleskopický pojízdný pečicí vozík. Kromě těchto aspektů hleďte při výběru trouby také na její spotřebu energie, funkce, které nabízí (pečení, gril, ...), snadné čištění (některé typy mají samočisticí funkci). V rámci bezpečnosti by měla mít trouba kvalitní zasklení dvířek a speciální chlazení, aby nedocházelo k poškození skříňky, v níž bude umístěna. Instalaci doporučujeme provést odborníky, kteří by měli zajistit, že páry budou rovnou odvedeny do digestoře.

Kromě těchto samostatných vestavných spotřebičů si samozřejmě můžete pořídit i finančně výhodnější set. Je omezující pouze v umístění trouby, která musí být přímo pod varnou deskou. Prakticky pak působí jako starý známý sporák. Ovladače pro troubu i varnou desku jsou zpravidla na čelní straně trouby.

U obou typů - samostatných i setů - můžete vybírat ze tří základních druhů varných desek. Desky jsou plynové, sklokeramické nebo indukční. Plynové varné desky se většinou vyrábějí v klasickém smaltu nebo s nerezovým povrchem. Současným trendem jsou však více desky indukční nebo sklokeramické. Působí nadčasově a svým způsobem křehce.

Nemusíte se toho bát, není tak snadné je nějak mechanicky poškodit. Tyto materiály se také poměrně snadno čistí. Sympatickým doplňkem těchto desek je ve valné míře dotykové ovládání spolu s bezpečnostní pojistkou. Desky se vyrábějí s různým množstvím plotýnek. Nejprodávanější jsou ty s klasickým počtem čtyři.

Záleží jen na vás, jak často vaříte, v jakém množství, jak velký prostor v kuchyni máte a kolik z něj chcete věnovat právě vařicí zóně.

Vestavným troubám se podrobně věnuje třetí díl seriálu


Monika Polehňová

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny

Asi si nedovedete představit byt nebo dům bez květin. Pohled na živé rostliny uklidňuje, pokoj s barevnými květy je hned veselejší a v prostoru plném zeleně se nám lépe bydlí.

Anketa

Jak širokou postel máte?4% (7)


9% (17)


10% (19)


71% (137)


7% (14)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 23.11.2020