Vestavné spotřebiče 2. část - vestavná lednička

Vybíráme vestavnou ledničku

Úterý | 2.6.2009

V království kuchyní získávají vestavné spotřebiče pomyslnou zlatou příčku, a to zvláště v místnostech, kde se klasická kuchyně snoubí s obytnou zónou. Zde se totiž cení možnost docílit jednolitého konceptu, ukrýt spotřebiče za dvířka skříněk, a přitom zachovat jejich praktičnost a funkčnost.

Vestavné spotřebiče a jejich výhody

Vestavné spotřebiče mají výhodu i pro rodiny s malými dětmi. Jejich ovládací prvky jsou totiž povětšinou mimo dosah nenechavých a zvídavých dětských ruček, čímž se výrazně zvyšuje bezpečnost prostředí pro malé průzkumníky.

Přehled vestavných spotřebičů asi netřeba uvádět. Všichni vědí, že se v rámci kuchyně mohou vestavit chladničky, samostatné lednice, mrazáky, varné desky, trouby, myčky nádobí, mikrovlnky nebo pračky, co se nevešly do koupelny. My dnes společně vybereme chladničku - jeden z elementárních spotřebičů kuchyně.

Vestavné chladinčky - jak začít

Vestavné chladničky od předních výrobců dodá BílýRáj.cz - specialista na spotřebiče. Mimo chladniček nabídne obchod i vestavné mrazáky. Nezaměřuje se ovšem jen na vestavné spotřebiče, ale i na volně stojící ledničky a mrazáky.

Hned z počátku si připomeňme, že z volně stojící chladničky vestavěnou udělat nelze. Pro tyto účely je třeba vybírat ze speciální nabídky vestavných spotřebičů. Před nákupem si ujasníme základní kritéria - jak velkou chladničku potřebujeme? U vestavných chladnic je nutno počítat s menším objemem, než mají srovnatelně velké samostatně stojící chladničky. Velikost spotřebiče vybíráme s ohledem na jeho využitelnost. Roli hraje počet členů rodiny, četnost nákupů, případně množství zásob. Teoreticky by mělo být využito nejméně 70 % vnitřního prostoru. Další otázka k zodpovězení - kde bude chladnička umístěna? Bude součástí linky, nebo bude stát jako samostatná skříňka? V případě vestavných spotřebičů v rámci celé linky musí být vsazeny tak, aby spolu dvířka lícovala a současně nic nebránilo jejich plnému otevírání. Chceme jedna dvířka, nebo dvoje? Na jakou stranu se mají otevírat? Pozor - většina výrobců sice vyrábí lednice s panty na obou stranách, abyste mohli zvolit, na kterou se má chladnička otevírat, ale některé ne. Proto si tuto skutečnost raději před nákupem ověřte. Chceme kombinovanou chladničku (tj. lednici s mrazákem), nebo samostatnou lednici a samostatný mrazák?

Vlastnosti vestavné lednice

Po ujasnění těchto skutečností se zaměříme na vlastnosti přístroje. Na tomto místě si můžeme přiznat, že stejně budeme postupovat i u volně stojícího spotřebiče. Ku pomoci nám bude tzv. energetický štítek, kterým by mělo být zboží označeno a na němž jsou uvedeny základní informace o výrobku.

Energetická třída

Více informací o vestavných ledničkách se dočtete na webu Vestavné Ledničky.cz

První, co by nás mělo zajímat, bude energetická třída. Je označena abecedně, přičemž máme záruku, že spotřebiče označené energetickou třídou A+ a A jsou nejúspornější. Ovšem pozor! Dokonalé úspory docílíte i vhodným umístěním chladničky. Dáte-li energeticky úsporný spotřebič typu A do blízkosti tepelného zdroje (topení, trouby, varné desky, ...), bude velmi pravděpodobně jeho výkon nakonec srovnatelný například s typem B. Chladničky by měly stát vždy co nejdále od tepla! Nejméně vhodné k doporučení jsou spotřebiče označené energetickou třídou C, D, ...

Mrazící kapacita

Dalším bodem zájmu bude mrazicí kapacita - tj. kolik kg se do 24 hod. zmrazí na teplotu -16 ºC. S tím nepřímo souvisí akumulační doba. Mrazicí výkon je většinou uváděn pomocí hvězdiček. K orientaci vám poslouží jednoduchá tabulka:
Krátkodobé skladování (dny), T -6 ºC = *
Krátkodobé skladování (týdny), T -12 ºC = **
Dlouhodobé skladování (měsíce), T -18 ºC = ***
Dlouhodobé skladování (hluboko zmrazené potraviny), T -24 ºC = ****
Pozn.: Teplotu v chladicí části většinou stačí nastavit na + 5 ºC.

Typy kompresorů

Nejen v souvislosti s nastavením teploty budeme vybírat spotřebič s ohledem na počet kompresorů. Chladnička s jedním kompresorem je cenově výhodnější a má nižší spotřebu. U tohoto typu je mrazák nahoře a není zde možnost individuálního nastavení teplot. U dvoukompresorových zařízení jsou mrazáky nahoře nebo dole. Dva kompresory nabízí praktickou možnost nastavení teploty v chladicí i mrazicí části zvlášť, během doby nepoužívání chladicí části (například v období dovolených) lze tuto chladicí část vypnout.

Lednička s mrazákem - ano či ne?

Co se týče vestavných chladicích zařízení v kuchyni, můžete si pořídit samozřejmě i samostatnou lednici bez mrazáku nebo samostatný mrazák a oboje hravě a nenápadně zakomponovat do linky a schovat za dvířka. Velmi pěkně a designově nápaditě vypadají v kuchyních vestavné chladicí skřínky na víno či jiné nápoje. Pokud si děláte zálusk na stále populárnější tzv. americkou lednici, hodí se k vestavbě spíše do nik a výklenků než k ukrytí v rámci linky. Vzhledem k tomu, že tyto lednice většinou mají na dvířkách dispenzory (dávkovače) vody, ledu nebo ledové tříště či tzv. domácí bary přístupné zvenku, aniž by se otevíral celý spotřebič, doporučujeme jeho vestavbu svěřit odborníkům, abyste nepřišli o žádnou z těchto funkcí navíc.

Monika PolehňováDiskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Vyměňte stará okna za eurookna

Vyměňte stará okna za eurookna

Pokud uvažujete o výměně oken nebo vybíráte okna do své novostavby či při rekonstrukci fasády, máte dvě možnosti, jaká okna vybrat. Dřevo, nebo plast?

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021