Vestavné spotřebiče 4. část - vestavná mikrovlnka

Vestavná mikrovlnná trouba

Středa | 17.6.2009

Vestavné ledničky, varné desky a trouby mají v současných moderních kuchyních své čestné místo. Mikrovlnné trouby jim úspěšné sekundují. Pokud uvažujete o vestavné mikrovlnce, máme pro vás pár postřehů.

Než začnete plánovat

Než se začneme zabývat konkrétnostmi a nákladností vestavných mikrovlnek, je potřeba si ujasnit, k jakému účelu bude mikrovlnná trouba ve vaší rodině sloužit, co od ní očekáváte a kolik prostoru jste jí vyčlenili, případně vyčlenit hodláte. Otázkou také zůstává, zda budete dokupovat pouze mikrovlnku, nebo ji pořídíte v setu společně s klasickou troubou.

Jakou mikrovlnku vybrat

Pokud bude mikrovlnka sloužit jen k občasnému ohřevu potravin, případně k rozmrazování, nemusíte za ni utrácet příliš. Klasické monofunkční mikrovlnné trouby pořídíte v dobré kvalitě za cenu od 3 000 Kč. V případě, že budete chtít mikrovlnku, která vám poskytne i plnohodnotné vaření, pečení, grilování a jiné funkce, musíte se už připravit na finančně náročnější nákup a vybírat z mikrovlnek dvoj- (a více) kombinovaných. Ceny se pohybují od cca 5 000 Kč, za opravdu vymazlený přístroj ale můžete utratit i kolem 20 000 Kč. Záleží jen na vašich představách, požadavcích a samozřejmě možnostech.

Eshop BílýRáj.cz nabízí vestavné trouby předních výrobců za skvělé ceny. V nabídce najdete také volně stojící trouby, varné desky a další zboží. Mezi další kuchyňské spotřebiče patří i vestavné mikrovlnné trouby, mohou být s grilem nebo teplovzdušné a mohou mít různé dekorační kryty.

Co a pro koho (kolik) budete v mikrovlnce připravovat, je dobré vědět už proto, abyste vhodně vybrali velikost. Vnitřní objem se může pohybovat od cca 13 do 40 litrů. Na něm závisí i velikost průměru talíře. Do malých prostor koupíte bez problémů i mikrovlnnou troubu, která je koncipována do police o šířce 30 cm. Máte-li prostoru víc, můžete se rozšoupnout a pořídit mikrovlnku, v níž uvaříte klidně i nedělní oběd pro celou rodinu. Pro lepší orientaci ve světě mikrovln vám nabízíme jednoduché shrnutí.

Typy mikrovlnek

  1. Monofunkční - slouží k jednoduchému ohřevu a rozmrazování potravin
  2. Dvojkombinace - navíc funkce grilování
  3. Vícekombinace - navíc horký vzduch, pára a jiné funkce

Materiál

Nejoblíbenější vnější materiál je nerez. Mnoho vestavných mikrovlnek má tento materiál i uvnitř. Jiné jsou uvnitř například lakované nebo smaltované. Na výkon přístroje to nemá žádný zvláštní vliv.

Zajímavé funkce mikrovlnek

Pro ty, kteří se ještě nerozhodli pro konkrétní mikrovlnnou troubu třeba i proto, že nerozumí pojmům, jež výrobci uvádějí mezi funkcemi, je tu přehledný slovníček.

Crips

funkce, která slouží k dokonalému propečení potravin ze všech stran. Podle posledních výzkumů je ideální teplotou pro pečení 210 ºC. Právě na tuto teplotu se během 2 minut zahřejí speciální pánve Crips, které jsou součástí mikrovlnek s touto funkcí. Program je ideální pro pečení pizzy, kuřete, hranolek, ale i moučníků. Navíc jednoznačně ušetříte čas i energii. Výrobci garantují až o polovinu kratší čas přípravy pokrmu než v klasické troubě. Pizzu upečete během 12 minut, půl kuřete se bude péct cca 25 minut.

Jet Defrost

funkce rozmrazování potravin. Navolíte druh a hmotnost potraviny a mikrovlnka sama pozná, jak ji nejvhodněji a v co nejkratším čase rozmrazit. Rozmrazování je až sedmkrát rychlejší než u mikrovlnek, které tuto funkci nemají. Porci masa rozmrazíte za cca 3 minuty.

Jet Start

funkce pro rychlý ohřev potravin s vysokým obsahem vody. Můžete udělat soutěž mezi mikrovlnkou a varnou konvicí. Sklenici vody přivede mikrovlnná trouba s touto funkcí do varu do 2 minut.

Gril Quartz

křemíkový gril. Během minuty se nahřeje až do teploty 800 ºC.

Paměť

funkce, která vám umožní fixaci nejpoužívanějších kombinací. Počet zapamatovatelných funkcí je u jednotlivých mikrovlnek rozdílný.

Crusty Plate

speciální pečicí plotna k ohřívání. Zaručuje křehkost a křupavost ohřívaného jídla (např. pizzy).

Steam Clean

samočisticí funkce vnitřku spotřebiče pomocí páry.

Pára

nejzdravější způsob vaření. Zachovává v potravinách vitamíny, šťávu i chuť. Tím usnadňuje trávení, umožňuje připravovat pochutiny úplně bez soli a koření nebo jen s minimem. Příprava se obejde bez tuku. Ideální pro přípravu pokrmů pro děti.

Naše tipy na vestavné mikrovlnky

Whirpool AMW 575IX

značka Whirpool je jednou z nejprodávanějších, co se týče mikrovlnek. Model AMW 575IX má navíc úpravu povrchu proti otiskům prstů, funkci udržování teploty, časovač (lze použít i jako minutky bez ohledu na momentální činnost trouby), dětskou pojistku, grilovací mřížku, funkci Crips + talíř a držák Crips talíře, plech na pečení... Doporučená cena: 18 590 Kč.

Bosch HMT 85ML23

má invertor pro nižší spotřebu energie a úsporu času, váhovou automatiku pro vařicí a rozmrazovací programy, paměťovou funkci, 5 výkonových stupňů. Vhodná do skříněk širokých 30 cm. Doporučená cena: 14 390 Kč.


Samsung CE1071IT

navíc parní vaření, funkce Crusty Plate, parní čistič. Doporučená cena: 5 490 Kč.Concept PT 5110 Vitastile

velmi kvalitní zástupce českých značek. Vhodná pro přípravu dětských jídel. Parní vaření, kombinace funkcí pára a gril. Doporučená cena: 17 000 Kč.

Co do mikrovlnky můžeme dát?

Jako ochranu před potřísněním vnitřního prostoru doporučujeme používat poklop s otvorem. Z materiálů jsou vhodné papír, plast, sklo, porcelán, keramika. Párky a klobásy je potřeba před úpravou propíchat, aby neexplodovaly! Vejce lze připravovat pouze ve speciálních nádobách, nikdy ne volně ve skořápce! Mikrovlnku můžete použít i pro sušení květin.

Co do mikrovlnky nepatří?

V žádném případě nevkládejte do mikrovlnné trouby kov ani nádoby s kovovým zdobením! Nevkládejte vzduchotěsné uzavřené nádoby a jídlo v uzavřených obalech.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Vestavné spotřebiče 1. část

Vestavné spotřebiče 1. část

Že je kuchyň místem, kde se především uskladňují potraviny a posléze se z nich připravují chutné pokrmy, není žádnou novinkou. Tím se v rámci vestavných spotřebičů posouváme od chladniček k vaření.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021