Vestavné spotřebiče 4. část - vestavná mikrovlnka

Vestavná mikrovlnná trouba

Středa | 17.6.2009

Vestavné ledničky, varné desky a trouby mají v současných moderních kuchyních své čestné místo. Mikrovlnné trouby jim úspěšné sekundují. Pokud uvažujete o vestavné mikrovlnce, máme pro vás pár postřehů.

Než začnete plánovat

Než se začneme zabývat konkrétnostmi a nákladností vestavných mikrovlnek, je potřeba si ujasnit, k jakému účelu bude mikrovlnná trouba ve vaší rodině sloužit, co od ní očekáváte a kolik prostoru jste jí vyčlenili, případně vyčlenit hodláte. Otázkou také zůstává, zda budete dokupovat pouze mikrovlnku, nebo ji pořídíte v setu společně s klasickou troubou.

Jakou mikrovlnku vybrat

Pokud bude mikrovlnka sloužit jen k občasnému ohřevu potravin, případně k rozmrazování, nemusíte za ni utrácet příliš. Klasické monofunkční mikrovlnné trouby pořídíte v dobré kvalitě za cenu od 3 000 Kč. V případě, že budete chtít mikrovlnku, která vám poskytne i plnohodnotné vaření, pečení, grilování a jiné funkce, musíte se už připravit na finančně náročnější nákup a vybírat z mikrovlnek dvoj- (a více) kombinovaných. Ceny se pohybují od cca 5 000 Kč, za opravdu vymazlený přístroj ale můžete utratit i kolem 20 000 Kč. Záleží jen na vašich představách, požadavcích a samozřejmě možnostech.

Eshop BílýRáj.cz nabízí vestavné trouby předních výrobců za skvělé ceny. V nabídce najdete také volně stojící trouby, varné desky a další zboží. Mezi další kuchyňské spotřebiče patří i vestavné mikrovlnné trouby, mohou být s grilem nebo teplovzdušné a mohou mít různé dekorační kryty.

Co a pro koho (kolik) budete v mikrovlnce připravovat, je dobré vědět už proto, abyste vhodně vybrali velikost. Vnitřní objem se může pohybovat od cca 13 do 40 litrů. Na něm závisí i velikost průměru talíře. Do malých prostor koupíte bez problémů i mikrovlnnou troubu, která je koncipována do police o šířce 30 cm. Máte-li prostoru víc, můžete se rozšoupnout a pořídit mikrovlnku, v níž uvaříte klidně i nedělní oběd pro celou rodinu. Pro lepší orientaci ve světě mikrovln vám nabízíme jednoduché shrnutí.

Typy mikrovlnek

  1. Monofunkční - slouží k jednoduchému ohřevu a rozmrazování potravin
  2. Dvojkombinace - navíc funkce grilování
  3. Vícekombinace - navíc horký vzduch, pára a jiné funkce

Materiál

Nejoblíbenější vnější materiál je nerez. Mnoho vestavných mikrovlnek má tento materiál i uvnitř. Jiné jsou uvnitř například lakované nebo smaltované. Na výkon přístroje to nemá žádný zvláštní vliv.

Zajímavé funkce mikrovlnek

Pro ty, kteří se ještě nerozhodli pro konkrétní mikrovlnnou troubu třeba i proto, že nerozumí pojmům, jež výrobci uvádějí mezi funkcemi, je tu přehledný slovníček.

Crips

funkce, která slouží k dokonalému propečení potravin ze všech stran. Podle posledních výzkumů je ideální teplotou pro pečení 210 ºC. Právě na tuto teplotu se během 2 minut zahřejí speciální pánve Crips, které jsou součástí mikrovlnek s touto funkcí. Program je ideální pro pečení pizzy, kuřete, hranolek, ale i moučníků. Navíc jednoznačně ušetříte čas i energii. Výrobci garantují až o polovinu kratší čas přípravy pokrmu než v klasické troubě. Pizzu upečete během 12 minut, půl kuřete se bude péct cca 25 minut.

Jet Defrost

funkce rozmrazování potravin. Navolíte druh a hmotnost potraviny a mikrovlnka sama pozná, jak ji nejvhodněji a v co nejkratším čase rozmrazit. Rozmrazování je až sedmkrát rychlejší než u mikrovlnek, které tuto funkci nemají. Porci masa rozmrazíte za cca 3 minuty.

Jet Start

funkce pro rychlý ohřev potravin s vysokým obsahem vody. Můžete udělat soutěž mezi mikrovlnkou a varnou konvicí. Sklenici vody přivede mikrovlnná trouba s touto funkcí do varu do 2 minut.

Gril Quartz

křemíkový gril. Během minuty se nahřeje až do teploty 800 ºC.

Paměť

funkce, která vám umožní fixaci nejpoužívanějších kombinací. Počet zapamatovatelných funkcí je u jednotlivých mikrovlnek rozdílný.

Crusty Plate

speciální pečicí plotna k ohřívání. Zaručuje křehkost a křupavost ohřívaného jídla (např. pizzy).

Steam Clean

samočisticí funkce vnitřku spotřebiče pomocí páry.

Pára

nejzdravější způsob vaření. Zachovává v potravinách vitamíny, šťávu i chuť. Tím usnadňuje trávení, umožňuje připravovat pochutiny úplně bez soli a koření nebo jen s minimem. Příprava se obejde bez tuku. Ideální pro přípravu pokrmů pro děti.

Naše tipy na vestavné mikrovlnky

Whirpool AMW 575IX

značka Whirpool je jednou z nejprodávanějších, co se týče mikrovlnek. Model AMW 575IX má navíc úpravu povrchu proti otiskům prstů, funkci udržování teploty, časovač (lze použít i jako minutky bez ohledu na momentální činnost trouby), dětskou pojistku, grilovací mřížku, funkci Crips + talíř a držák Crips talíře, plech na pečení... Doporučená cena: 18 590 Kč.

Bosch HMT 85ML23

má invertor pro nižší spotřebu energie a úsporu času, váhovou automatiku pro vařicí a rozmrazovací programy, paměťovou funkci, 5 výkonových stupňů. Vhodná do skříněk širokých 30 cm. Doporučená cena: 14 390 Kč.


Samsung CE1071IT

navíc parní vaření, funkce Crusty Plate, parní čistič. Doporučená cena: 5 490 Kč.Concept PT 5110 Vitastile

velmi kvalitní zástupce českých značek. Vhodná pro přípravu dětských jídel. Parní vaření, kombinace funkcí pára a gril. Doporučená cena: 17 000 Kč.

Co do mikrovlnky můžeme dát?

Jako ochranu před potřísněním vnitřního prostoru doporučujeme používat poklop s otvorem. Z materiálů jsou vhodné papír, plast, sklo, porcelán, keramika. Párky a klobásy je potřeba před úpravou propíchat, aby neexplodovaly! Vejce lze připravovat pouze ve speciálních nádobách, nikdy ne volně ve skořápce! Mikrovlnku můžete použít i pro sušení květin.

Co do mikrovlnky nepatří?

V žádném případě nevkládejte do mikrovlnné trouby kov ani nádoby s kovovým zdobením! Nevkládejte vzduchotěsné uzavřené nádoby a jídlo v uzavřených obalech.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 5.6.2020