Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné pračky a sušičky aneb otáčky nejsou všechno

Pátek | 25.9.2009

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Výběr mírně omezený

Ačkoli se mnohé pračky chlubí fascinujícím designem, metalickými povrchy a dynamickými plnicími otvory, můžete jít zcela jinou cestou a nedbaje snahy výrobců o originální solitéry si vybrat spotřebič vestavný. Musí však být k tomu určen.

Je třeba počítat se skutečností, že rozhodnutím pořídit si vestavnou pračku se poněkud omezíte ve výběru. V první řadě odpadne volba druhu plnění. Vrchem plněné pračky se pro vestavění nehodí právě proto, že jsou vrchem plněné a konstrukce vestavby počítá s horními deskami - jsou jednou z jejích hlavních výhod.

Princip vestavby pračky

Předem plněné pračky určené k vestavění se zabudují do nábytku a opatří dvířky, což je umožněno speciálním kováním na povrchu. Přední dvířka tak uzavřou spotřebič do vestavného prostoru a umožní optickou i faktickou harmonii celé pracovní stěny.
Tento princip využívají plně integrovatelné spotřebiče, můžete však zvolit také variantu částečně vestavnou (někdy také označovanou jako podstavná), kdy čelní strana pračky zůstává „otevřená", přičemž lícuje s dvířky okolních skříněk. V takovém případě využíváte výhod přesného začlenění pračky mezi úložné prostory a mezi ostatní spotřebiče, dvířka absentují - spotřebič zůstává přiznaný.

Jak vybrat vestavnou pračku

Obchod Bílý Ráj.cz Vám nabízí pračky a sušičky za skvělé ceny. Prohlédněte si naši nabídku - vedle klasických praček nabízíme též vestavné pračky a sušičky.

Kromě způsobu plnění se pračky liší rozměry: vnitřní objem zůstává podobný, ale předem plněné výrobky jsou mělčí, a tedy širší. Svou standardní hloubkou, šířkou a výškou vyhovují běžným požadavkům na rozměry kuchyňského nábytku, to znamená, že se pod linku dobře vejdou.

Požadujete-li výšku pracovní plochy o pár centimetrů mimo standard (vzhledem ke své vlastní tělesné výšce), také lze najít spotřebič s vhodným parametrem - výšky vestavných praček se totiž pohybují v rozmezí od 85 do 90 cm. Až budete spotřebič vybírat, poměřujte zejména rozměry udávané „pro vestavbu", ty jsou pro vás a vaši nábytkovou kompozici určující; rozměry vlastního spotřebiče nejsou v této situaci tak podstatné.

Pokud uvažujete nad tím, zda by nebylo výhodné pořídit si spotřebič běžný a zasadit ho do korpusu s dvířky (například z důvodu, že je na trhu mnohem větší výběr spotřebičů samostatně stojících a dají se pořídit za výrazně nižší cenu), je dobré si uvědomit specifika vestavby a její nároky.

Místo vestavby podstavba

Při snaze vměstnat do kuchyně běžnou pračku narazíte nejdříve na to, že se do kuchyňského nábytku nevejde. Horní deska bývá sice u některých modelů odnímatelná (prodávají se s poznámkou „možnost podstavby"), takže výšku jednoduše přizpůsobíte, ale ještě je tu požadovaná hloubka a šířka, které většina nevestavných spotřebičů pravděpodobně překročí. Nesoulad řeší pouze snížení kapacity - zakoupení celkově menší pračky, což by nemuselo vyhovovat potřebám rodiny.

Svou roli hraje také umístění odpadu a přívodu vody, pro vestavbu určené spotřebiče mají tyto detaily uzpůsobené záměru, u samostatně stojící pračky by hadice mohly překážet.

Pozor na otáčky

Když hledáte vhodnou pračku, většinou se díváte po co největších otáčkách, jednom z nejdůležitějších údajů při porovnávání jednotlivých výrobků. Při nákupu vestavné pračky zaujmete k rychlosti odstřeďování odlišný postoj: u vestavby nejsou nižší otáčky na závadu. I moderní spotřebiče se totiž při vysokých otáčkách znatelně chvějí a tento jev by způsoboval u vestavěné pračky nepříjemné provozní komplikace (třásla by se celá linka). Trpěly by také nábytkové spoje, lišty a podobně. Právě z tohoto důvodu mají pračky vyrobené za účelem vestavby také trochu jinou vnitřní konstrukci - aby se vibrace snížily na minimum.
Solitérní pračku je možné vestavět jen v případě, že to dovolí velkorysý prostor vaší kuchyně a nejste limitováni normovanými konstrukcemi.

Jak na vestavnou sušičku

Domácnosti s nedostatkem času a prostrou pro věšení prádla si k pračce pořizují také sušičku. I tu lze pochopitelně vestavět. Jako vestavné se vyrábějí pouze kondenzační sušičky (vlhkost z prádla zkapalňují a odvádějí do nádoby nebo přímo do odpadu), odvětrávané modely se vestavět nedají. Sušička nevibruje, jinak pro její vestavbu platí stejné zákonitosti jako pro pračku.

Kombinace

Pro pračku se sušičkou, tedy spotřebič, který zastává obě funkce, se rozhodují hlavně majitelé malých bytů, kterým by se sušička do interiéru vešla jen s obtížemi. Má jednu nevýhodu - nevysuší tolik prádla, kolik ho vypere, část musíte před procesem sušení odebrat.

Kompaktní horní desku zabudovaných spotřebičů oceníte zejména při vestavbě do kuchyňské linky, ale líbivé vizuální jednoty lze vestavným řešením dosáhnout i při tradičnějším umístění spotřebičů v koupelně. A to zejména ve spojení s velkoplošnými úložnými prostory.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021