Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Čtvrtek | 5.3.2009

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Pohodlný spánek je starost číslo 1

Proto je nutné aby během spánku měla naše páteř a celý organismus pohodlí na regeneraci. Dlouhodobým špatným spánkem si zaděláváme na problémy se zády a popřípadě i problémy s vnitřními orgány. Kvalitu spánku tedy hlavně ovlivňuje matrace a rošt. Pokud chcete kvalitní matraci, nekupujte ji ve výhodných akcích různých obchodních domů, ale spíš si zajděte do specializované firmy, kde Vám mohou ukázat i matraci zevnitř a konstrukci si takříkajíc i osahat. Můžete si vyzkoušet většinou vše a sami se přesvědčit jaký je rozdíl mezi typy matrací.

Z čeho se skládá postel

Postele, lamelové rošty a doplňky do ložnice najdete u tradiční české firmy H+T Matex s.r.o. Firma Matrace MATEX dodává postele (i postele z masivu) již od roku 1993. Navštivte eshop na adrese http://www.matrace-matex.cz

Postel se ovšem neskládá jen z matrace a roštu, ale jako první vnímáme rám postele. Ten je možné podřídit našemu vkusu, dle požadavků každého z nás. Při výběru rámu bychom se neměli bát, že na vybraný rám neseženeme matraci. Rámy jsou vyráběné ve standardizovaných velikostech a s matrací v drtivé většině případů není nikdy žádný problém. Rámy jsou vyráběné nejčastěji z masivu, lamina, ale mohou být i lakovány, dýhovány nebo dokonce i kovové, čalouněné popřípadě kombinací již zmíněných materiálů. Co se týká konstrukce rámu postele měla by být dostatečně tuhá aby se nohy neviklaly a konstrukce neprohýbala.

Pokud jde o postel pro jednoho dospělého člověka bývá často dimenzovaná na 130kg, někteří výrobci dělají na 150kg. Délku postele vybíráme podle výšky budoucího nocležníka a měla by tedy být výška + 20-30cm aby umožňovala i pohodlné protáhnutí. Většina jednolůžek je v šířce 80-90cm , pak jsou tzv. 1a1/2 lůžka v šířkách 120-140cm a nakonec manželské 180-220cm, kterým se pak i lidově říká „letiště". Šířku postele také volíme dle místa kde bude postel v pokoji či ložnici umístěna, aby byl zajištěn dostatečný průchod a postel nepřekážela. Výška postele, tj. s matrací by měla být 40-50cm, ale je to spíš individuální záležitost i podle výšky osoby aby se jí z postele dobře vstávalo a i uléhalo. Čím je člověk starší, tím se mu hůř z postele vstává a i na to by měl do budoucna pamatovat.


Další částí je rošt postele, dopružuje matraci a také ji nese v rámu. Nejlepší je lamelový rošt, který pruží velmi dobře. Další rošt bývá klasický dřevěný, který je tvrdý nicméně určitou pružnost má také. Dále je možné narazit na polohovatelný rošt a to buď ručně nebo na elektrický pohon. Rošty a další dřevěný nábytek můžete vybírat v mnoha eshopech.

Takové provedení je sice dražší avšak ocení ho především starší lidé nebo nemocní. Na tento rošt je potřeba vybrat i vhodnou matraci aby byla zaručena ohebnost. Na tyto rošty se nehodí pružinová matrace. Pokud je rošt kvalitní, vydrží desítky let. Ovšem záleží hlavně na výšce matrace aby byla schopna dostatečně pružit. Doporučená výška je minimálně 15cm. Vyhněte se roštům z desek popřípadě děrovaných desek. Rošt má mimo jiné, ještě funkci odvětrávací a desky odvětrání pak brání.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Vybavujeme koupelnu

Vybavujeme koupelnu

Koupelna a WC dnes už bývají součástí každého bytu, i když ještě před desítkami let to nemuselo být pravidlem. Užívání společného příslušenství umístěného v oddělené části patra se přežilo - každý má právo na hygienu prováděnou v soukromí. Na co se soustředit, chceme-li, aby se nám v tomto soukromí líbilo?

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

TV technika v obývacím pokoji

TV technika v obývacím pokoji

Zařizujete obývací pokoj technikou? Přemýšlíte, zda koupit LCD televizi, plazmu nebo klasický CRT televizor? Co třeba domácí kino? V následujícím článku Vám poradíme, na co se při vašich úvahách zaměřit, na co si dát pozor a napovíme, jak postupovat při výběru.

Anketa

Jak širokou postel máte?4% (7)


9% (17)


10% (19)


71% (137)


7% (14)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 31.10.2020