Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Čtvrtek | 5.3.2009

Typů matrací je spousta. Mezi nejčastější typy patří polyuretanové pružinové, taštičkové, ze studené pěny, mezi novinky poslední doby patří matrace latexové nebo líné pěny.

Polyuretanové matrace

Asi nejrozšířenější typ matrací, nenáročná na údržbu, nízká cena. Bohužel nevýhodou je horší kopírovací vlastnost když je to dnes již řešeno různou hustotou materiálu v matraci, ale i tak má ze všech typů matrací i nižší životnost. Tato matrace je spíše vhodná na příležitostná lůžka pro hosty nebo na chatu.

Ceny od cca 1400,- Kč.

Pružinové matrace

Další velmi rozšířený typ matrací jsou pružinové matrace. Pružiny bývají navzájem spojeny a je tak zaručena poměrně dobrá schopnost opírat vhodně ležící tělo a udržovat páteř v přirozeném fyziologickém tvaru. Další výhodou oproti polyuretanové matraci je vnitřní větratelnost matrace. Je vhodná na všechny typy roštů, kromě polohovatelného. Další výhodou je možnost širokého výběru tuhosti dle váhy zákazníka. Výhodou je i cena. Levnější typy jsou spíše určeny pro příležitostné spaní, ale dá se i koupit za rozumnou cenu (cca 2500,-) koupit i na každodenní spaní.

Taštičkové matrace

Vlastně se jedná také o pružinovou matraci avšak s odlišnou konstrukcí kde jednotlivé pružiny nejsou tolik provázány s ostatními a jsou uloženy v samostatných textilních kapsách - taštičkách. Tím je docíleno bodového odpružení a takováto matrace ještě lépe dokáže kopírovat naše tělo a páteř, další výhodou je i možnost umístění na polohovatelném roštu, neboť taštičková matrace je elastická. Občas bývá tato konstrukce doplněna pěnovou nebo latexovou vrchní vrstvou.

Tyto matrace jsou dražší a pohybují se cca od 3500,-Kč

Studená pěna

Její konstrukcí je pěna s velkými póry kde jednotlivé buňky mají i pevnější stěny oproti polyuretanu, tím je možno docílit dobrou elasticitu, tvarovou stálost a delší životnost. Díky pórum má i dobrou vzdušnost. Díky možnosti kombinovat různé tuhosti pěny v matraci, je možné docilovat dobrou oporu těla a páteře. Matrace je také vhodná na všechny typy pevných, ale i na polohovatelné rošty.

Ceny se pohybují od cca 2000,- Kč

Latexová matrace

Je tvořena směsí přírodního a umělého latexu, díky této směsi vykazuje matrace antialergické vlastnosti. Latexové matrace mají různou výšku jádra a i počet anatomických zón. Díky odvzdušňovacím kanálkům má i latexové jádro dobrou vzdušnost. Díky této konstrukci má tato matrace velmi dobrou oporu těla a páteři při spánku. Je vhodná na všechny typy roštů a to i na polohovatelné.

Ceny se pohybují od 3000,- Kč.

Líná pěna

Její hlavní předností je, že mění svojí tuhost s teplotou. Při kontaktu s lidským tělem jak je zahřívána měkne a díky pomalému vracení nevytváří velký protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Díky této konstrukci tak tato matrace má velmi dobré vedení těla a páteře a je i vhodná právě pro lidi, kteří musí na lůžku trávit více času ať už z důvodu nemoci nebo snížené schopnosti pohybovat se. Pěnová matrace je vhodná pro všechny typy roštů a i polohovatelné.

Ceny jsou od cca 3000,- Kč

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Typů matrací je spousta. Mezi nejčastější typy patří polyuretanové pružinové, taštičkové, ze studené pěny, mezi novinky poslední doby patří matrace latexové nebo líné pěny.

Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Vestavné spotřebiče 4. část - vestavná mikrovlnka

Vestavné spotřebiče 4. část - vestavná mikrovlnka

Vestavné ledničky, varné desky a trouby mají v současných moderních kuchyních své čestné místo. Mikrovlnné trouby jim úspěšné sekundují. Pokud uvažujete o vestavné mikrovlnce, máme pro vás pár postřehů.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 31.10.2020