Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Úterý | 9.6.2009

Kvalitní spánek regeneruje tělo i duši. K tomu, abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí, nestačí pouze správná matrace. Neméně důležité je i to, co máme pod hlavou a čím se přikryjeme. Mládenec z jedné pohádky na svých toulkách světem každý večer složil pod hlavu ruce, přikryl se dobrým svědomím a usnul spánkem spravedlivých. My naštěstí nemusíme být tak skromní a můžeme si vybrat ze široké nabídky polštářů a přikrývek.

Polštář - jak vybrat ten správný

Když se řekne polštář, často si vybavíme tradiční velký polštář s rozměry 70 x 90 cm. Je jakýmsi pozůstatkem z doby, kdy se spávalo na poměrně tvrdých matracích. Pro páteř je však nevhodný a lékaři ho proto nedoporučují.


Páteř by při ležení na zádech měla být ve svém přirozeném fyziologickém tvaru a při poloze na boku v rovině. Toho můžeme docílit kombinací kvalitní matrace a vhodně vybraným krátkým polštářkem. Ten by měl zasahovat jen pod krk a pouze minimálně do oblasti zad. Správně zvolený polštář nadzdvihuje horní okraj trapézového svalu tak, aby došlo k jeho uvolnění.
Každý z nás má jinou délku krku a tedy i jiný tvar krční páteře. Polštář je proto vhodné vybírat podle individuálních dispozic jeho budoucího uživatele. Kromě klasického můžete zvolit i zdravotní polštář. Ten má speciální anatomický tvar a je vyplněn tzv. „línou pěnou" - materiálem s tvarovou pamětí. Díky tomu podporuje optimální polohu páteře při spánku.

Vysoké nároky na hygienu

Hygieně polštářů bychom měli věnovat velkou pozornost. Polštář je v přímém kontaktu s naším obličejem a vstřebává pot, který naše tělo vylučuje během spánku. To vytváří velmi dobré podmínky pro nejrůznější plísně a roztoče. Proto je potřeba věnovat velkou péči zejména častému praní a větrání. Zásadní význam má pro lidi, kteří trpí astmatem, alergiemi a respiračními chorobami, ovšem ani zdraví lidé by plísně a roztoče neměli podceňovat.

Přikrývka - základní požadavky

Přikrývka by měla splňovat několik základních požadavků. V první řadě musí mít odpovídající rozměry. Dříve byly na našem trhu k dostání dvě velikosti přikrývek: standardní 140 x 200 cm a prodloužená 140 x 220 cm. V současné době můžeme díky nabídce zahraničních firem vybírat z řady dalších variant.
Svému uživateli by přikrývka měla zajišťovat dostatečný tepelný komfort. V ideálním případě pod ní není ani horko, ani zima, není příliš těžká a dobře splývá kolem těla. Důležitý je rovněž povlak. Ten by měl být dostatečně hustý, aby ochránil náplň přikrývky před roztoči a šupinkami naší kůže. Zároveň však musí být vzdušný, aby umožnil únik vstřebaného potu do ovzduší.

Typy přikrývek

Přikrývky můžeme rozdělit podle toho, zda a jakým způsobem je fixována náplň v povlaku. Prvním typem je přikrývka, u které je veškerá náplň umístěna v jednom povlaku bez jakéhokoli prošití. Tato možnost se často ukazuje jako nepraktická a proto je lepší zvolit prošívanou variantu. Prošití má podobu různých spojených vzorů, nebo může jít o přikrývku s místním prošitím.
V poslední době je oblíbená přikrývka vhodná pro všechna roční období, někdy nazývaná „duo přikrývka". Jde o dvě samostatné přikrývky s odlišným množstvím náplně - menší množství jako letní varianta a více náplně pro jaro a podzim. Obě části se dají spojit a použít jako teplá přikrývka v chladném zimním období.

Náplně přikrývek a polštářů

Nejstarší a stále často využívanou náplní je peří. Nejčastěji se používá prachové peří hus a kachen. Péřové přikrývky a polštáře vyžadují pravidelnou péči - především časté větrání (nejúčinnější je v mrazivých slunečných dnech). Další možností přírodního původu je ovčí rouno. To se dobře přizpůsobuje tělesné teplotě a díky této vlastnosti nedochází k nadměrnému pocení, ani k pocitu chladu.


Jinými přírodními alternativami jsou například kašmír, velbloudí srst, bavlna, hedvábí, či topolové chmýří. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují přírodní materiály, můžete zvolit syntetická vlákna. Podrobněji vás s touto problematikou seznámíme v některém z příštích článků.

Čím se řídit při výběru

Při výběru polštářů a přikrývek jsme často ovlivněni barvou či designem. Mnohem větší pozornost bychom však měli věnovat tomu, aby vybrané kousky splňovaly naše individuální potřeby (někdo je horkokrevný, jiný zimomřivý, někdo má problémy s páteří a jiný zase alergii na určitý materiál). Dalším velmi důležitým kritériem je zdravotní nezávadnost.


Sledujte také kvalitu zpracování. Odborníci doporučují dávat při výběru pozor především na kvalitu náplně, povlaku a prošití. V závěrečné fázi výběru se zaměřte na to, aby polštáře a přikrývky slušely vašemu interiéru. Vzájemné sladění barev a vzorů totiž vyvolává emoce. A místnost, kde pravidelně čerpáme energii na další den, by v nás měla vyvolávat jen ty pozitivní.

Jitka Bromová, Skvělé Bydlení

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Vybavujeme koupelnu

Vybavujeme koupelnu

Koupelna a WC dnes už bývají součástí každého bytu, i když ještě před desítkami let to nemuselo být pravidlem. Užívání společného příslušenství umístěného v oddělené části patra se přežilo - každý má právo na hygienu prováděnou v soukromí. Na co se soustředit, chceme-li, aby se nám v tomto soukromí líbilo?

O židlích, židličkách a stoličkách

O židlích, židličkách a stoličkách

Žádná kuchyň nebo jídelna se bez židlí neobejde. I v těch malých, opatřených jen barovým pultem, najdeme alespoň barové stoličky. V materiálech a tvarech je rozmanitý výběr. V malých prostorách, ať už kuchyní, nebo jídelních koutů, se osvědčují lehké subtilní konstrukce. V místnostech, kde není prostoru opravdu nazbyt, se dobře uplatní i skládací či na sebe stohovatelné židle. Ve větších kuchyních a jídelnách můžete sáhnout po masivnějších židlích, často s područkami nebo celočalouněných. Samozřejmě vždy s ohledem na celkové pojetí interiéru.

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 21.7.2019