Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Úterý | 9.6.2009

Kvalitní spánek regeneruje tělo i duši. K tomu, abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí, nestačí pouze správná matrace. Neméně důležité je i to, co máme pod hlavou a čím se přikryjeme. Mládenec z jedné pohádky na svých toulkách světem každý večer složil pod hlavu ruce, přikryl se dobrým svědomím a usnul spánkem spravedlivých. My naštěstí nemusíme být tak skromní a můžeme si vybrat ze široké nabídky polštářů a přikrývek.

Polštář - jak vybrat ten správný

Když se řekne polštář, často si vybavíme tradiční velký polštář s rozměry 70 x 90 cm. Je jakýmsi pozůstatkem z doby, kdy se spávalo na poměrně tvrdých matracích. Pro páteř je však nevhodný a lékaři ho proto nedoporučují.


Páteř by při ležení na zádech měla být ve svém přirozeném fyziologickém tvaru a při poloze na boku v rovině. Toho můžeme docílit kombinací kvalitní matrace a vhodně vybraným krátkým polštářkem. Ten by měl zasahovat jen pod krk a pouze minimálně do oblasti zad. Správně zvolený polštář nadzdvihuje horní okraj trapézového svalu tak, aby došlo k jeho uvolnění.
Každý z nás má jinou délku krku a tedy i jiný tvar krční páteře. Polštář je proto vhodné vybírat podle individuálních dispozic jeho budoucího uživatele. Kromě klasického můžete zvolit i zdravotní polštář. Ten má speciální anatomický tvar a je vyplněn tzv. „línou pěnou" - materiálem s tvarovou pamětí. Díky tomu podporuje optimální polohu páteře při spánku.

Vysoké nároky na hygienu

Hygieně polštářů bychom měli věnovat velkou pozornost. Polštář je v přímém kontaktu s naším obličejem a vstřebává pot, který naše tělo vylučuje během spánku. To vytváří velmi dobré podmínky pro nejrůznější plísně a roztoče. Proto je potřeba věnovat velkou péči zejména častému praní a větrání. Zásadní význam má pro lidi, kteří trpí astmatem, alergiemi a respiračními chorobami, ovšem ani zdraví lidé by plísně a roztoče neměli podceňovat.

Přikrývka - základní požadavky

Přikrývka by měla splňovat několik základních požadavků. V první řadě musí mít odpovídající rozměry. Dříve byly na našem trhu k dostání dvě velikosti přikrývek: standardní 140 x 200 cm a prodloužená 140 x 220 cm. V současné době můžeme díky nabídce zahraničních firem vybírat z řady dalších variant.
Svému uživateli by přikrývka měla zajišťovat dostatečný tepelný komfort. V ideálním případě pod ní není ani horko, ani zima, není příliš těžká a dobře splývá kolem těla. Důležitý je rovněž povlak. Ten by měl být dostatečně hustý, aby ochránil náplň přikrývky před roztoči a šupinkami naší kůže. Zároveň však musí být vzdušný, aby umožnil únik vstřebaného potu do ovzduší.

Typy přikrývek

Přikrývky můžeme rozdělit podle toho, zda a jakým způsobem je fixována náplň v povlaku. Prvním typem je přikrývka, u které je veškerá náplň umístěna v jednom povlaku bez jakéhokoli prošití. Tato možnost se často ukazuje jako nepraktická a proto je lepší zvolit prošívanou variantu. Prošití má podobu různých spojených vzorů, nebo může jít o přikrývku s místním prošitím.
V poslední době je oblíbená přikrývka vhodná pro všechna roční období, někdy nazývaná „duo přikrývka". Jde o dvě samostatné přikrývky s odlišným množstvím náplně - menší množství jako letní varianta a více náplně pro jaro a podzim. Obě části se dají spojit a použít jako teplá přikrývka v chladném zimním období.

Náplně přikrývek a polštářů

Nejstarší a stále často využívanou náplní je peří. Nejčastěji se používá prachové peří hus a kachen. Péřové přikrývky a polštáře vyžadují pravidelnou péči - především časté větrání (nejúčinnější je v mrazivých slunečných dnech). Další možností přírodního původu je ovčí rouno. To se dobře přizpůsobuje tělesné teplotě a díky této vlastnosti nedochází k nadměrnému pocení, ani k pocitu chladu.


Jinými přírodními alternativami jsou například kašmír, velbloudí srst, bavlna, hedvábí, či topolové chmýří. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují přírodní materiály, můžete zvolit syntetická vlákna. Podrobněji vás s touto problematikou seznámíme v některém z příštích článků.

Čím se řídit při výběru

Při výběru polštářů a přikrývek jsme často ovlivněni barvou či designem. Mnohem větší pozornost bychom však měli věnovat tomu, aby vybrané kousky splňovaly naše individuální potřeby (někdo je horkokrevný, jiný zimomřivý, někdo má problémy s páteří a jiný zase alergii na určitý materiál). Dalším velmi důležitým kritériem je zdravotní nezávadnost.


Sledujte také kvalitu zpracování. Odborníci doporučují dávat při výběru pozor především na kvalitu náplně, povlaku a prošití. V závěrečné fázi výběru se zaměřte na to, aby polštáře a přikrývky slušely vašemu interiéru. Vzájemné sladění barev a vzorů totiž vyvolává emoce. A místnost, kde pravidelně čerpáme energii na další den, by v nás měla vyvolávat jen ty pozitivní.

Jitka Bromová, Skvělé Bydlení

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Budujeme dětský pokoj

Budujeme dětský pokoj

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Vestavné skříně nejen do ložnice

Vestavné skříně nejen do ložnice

Máte atypický byt nebo málo úložných prostor? Potřebujete víc místa v předsíni? Nebo prostor pro uložení věcí, kterých by si vaše návštěva neměla všimnout? Chcete využít podkroví a uložit tam předměty, které vyndáváte párkrát do roka? Pak jsou pro vás tím pravým řešením vestavěné skříně - přímo na míru vašemu obydlí.

Anketa

Jak širokou postel máte?4% (7)


9% (17)


10% (19)


70% (137)


8% (15)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021