Záclony a závěsy

Záclony a závěsy – slušivý oděv pro vaše okna

Pondělí | 15.6.2009

Říká se, že okna jsou oči našeho domova. V minulosti to byla spíše malá nenápadná očka. Dříve totiž byla okna pouze malými otvory ve zdi bez jakékoli výplně. Od té doby urazila dlouhou cestu a dospěla do své současné podoby. Dnes je okno výrazným prvkem, které může zásadním způsobem ovlivnit výsledný dojem z celého interiéru. Prozradíme vám, jak dát vašim oknům ten správný styl.

Velký výběr - nesnadné rozhodování

Řeč bude o okenních dekoracích v podobě záclon a závěsů. Prosklená okna pouštějí do našich domovů spoustu světla a slunečních paprsků. Někdy však potřebujeme jejich účinky zmírnit. K dispozici máme šikovné pomocníky - nejrůznější stínící techniky. Záclony a závěsy samozřejmě nejsou jedinou možností. Další varianty, kterými jsou například žaluzie, rolety či japonské stěny, vám přiblížíme v některém z příštích článků. Dnes tedy vzhůru do světa záclon a závěsů.
Zařizujete dům či byt a přemýšlíte, jaké záclony a závěsy obléknete svým oknům? Při návštěvě specializovaného obchodu můžete vybírat z celé řady nejrůznějších materiálů, vzorů a barev. Přinášíme několik rad a informací, které vám mohou při výběru pomoci.

Materiály a rozměry

Na trhu jsou k dostání dva základní typy záclon - tkané a pletené. Klasickým zástupcem tkaných záclon jsou hladké voály. Ty mohou být průhledné či poloprůhledné, s barevným tiskem, se zatkávanou nití a řadou dalších úprav. Mezi oblíbené materiály tkaných záclon patří rovněž šifon, gáza nebo batist. Druhým typem jsou záclony pletené. Pro ně jsou charakteristická větší či menší oka. Žakárově pletené záclony nabízejí celou paletu květinových a geometrických vzorů.
Pokud jde o rozměry, záclony se vyrábějí buď jako výškové nebo šířkové. Výškové jsou k dostání v nekonečné metráži ve výškách od 30 do 420 cm a šířkové barevné záclony v šíři 120 až 150 cm. Další možností jsou kusové záclony v šířce a výšce okna.
Dekorační látky nazývané závěsoviny nabízejí širokou škálu materiálů, barev a vzorů. Nejrozšířenějším materiálem je bavlna. Kromě ní můžeme zvolit například satén, kanafas, hedvábí, samet, damašek a další. Nejčastější šířky dekoračních látek jsou 130, 140 a 150 cm. Co se týče vzorů a barev vhodných nejen pro vaše okna, ale i pro celý dům či byt, již brzy přineseme zajímavé informace a náměty.

Harmonie především

Okenní dekorace by měly být v harmonii s celkovým stylem bytu či domu. Je to podobné jako s výběrem oblečení. Představte si, že si obléknete sportovní kalhoty a k nim zvolíte formální halenku či košili. Jednotlivé části sami o sobě jsou vkusné a sluší vám, ale dohromady prostě neladí. A stejné je to i se záclonami a závěsy - mohou být krásné, ale pokud nejsou sladěné s ostatním zařízení vašeho domu či bytu, výsledný dojem může být poněkud rozpačitý.
V moderním interiéru nejlépe vynikne lehká látka s moderními vzory v jednoduchém aranžmá. Zařizujete byt ve starém měšťanském domě s vysokými místnostmi, velkými okny a starožitným nábytkem? Pak bez obav zvolte bohatě nařasené závěsy s velkými vzory. Typicky venkovskému domu budou nejvíce slušet okenní dekorace v rustikálním stylu se vzory květin, kostek či pruhů.

Snadná údržba

V porovnání s našimi babičkami a prababičkami máme s údržbou okenních dekorací mnohem méně práce. Až do první poloviny minulého století byly záclony převážně bavlněné, bylo potřeba je naškrobit a poté se vypínaly na rámy. Současné záclony a závěsy umožňují poměrně snadnou údržbu. Při ní je potřeba řídit se symboly uvedenými na etiketě.
V případě ručního praní záclon se doporučuje jemné mačkání a uvolňování, bez kroucení a mnutí. Po máchání ve vlažné nebo studené vodě je neždímáme, necháme okapat a ještě vlhké můžeme zavěsit na okno. Při praní v automatické pračce volíme nejčastěji teplotu 30 °C s velmi jemným odstřeďováním nebo bez odstřeďování. Záclonu je vhodné prát poskládanou v ochranné síťce nebo pytlíku - zabrání se tak případnému poškození či pomačkání.
Většina běžných závěsů je vhodná pro praní v pračce při dodržení podmínek uvedených na etiketě. I u nich se doporučuje použití ochranné síťky nebo pytlíku. Některé druhy tkanin prát nelze a musejí se nechat chemicky čistit. Jedním z příkladů jsou dutinkové látky s různými dekoracemi a kovovými vlákny.

Nové trendy

Výrobci vláken bytových textilií neustále pracují na tom, aby jejich výrobky měly co nejlepší vlastnosti a vyhověly základnímu požadavku dnešní doby: maximální trvanlivost při minimální údržbě. Vlastnosti, se kterými se u záclon a závěsů již poměrně často setkáváme, jsou například trvanlivost a barevná stálost na slunci, tvarová paměť, vyšší objemnost a nesléhavost.
V současné době si můžeme pořídit záclonu či závěs, které jsou odolné vůči nečistotě. Tento jev je odborně označován jako antisoiling. Funguje tak, že každé jednotlivé vlákno je obaleno teflonem a tím je uzavřen přístup nečistotě. Tu pak můžeme snadno odstranit například pomocí vysavače. Výrobci těchto vláken poskytují desetiletou záruku.
Další novinkou jsou vlákna s antimikrobiálním účinkem. Záclony vyrobené z těchto vláken dokážou díky vázanému stříbru účinně bojovat proti bakteriím. Testy ukázaly, že redukují množství bakterií až o 86 %. Zároveň snižují zápach, který vzniká při rozkladu bakterií. Tato úprava je stálá při běžném praní.


Záclona také může být účinným pomocníkem při čištění vzduchu. Existují totiž vlákna, která likvidují např. zápach nikotinu nebo amoniaku, zápachy z hnijících materiálů a kuchyňské či zvířecí pachy. Ty nejsou látkou pohlcovány, naopak díky speciálnímu materiálu dochází k jejich rozpadu. Laboratorní testy prokázaly trvalou účinnost vláken, jejich zdravotní nezávadnost a vhodnost pro alergiky.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Budujeme dětský pokoj

Budujeme dětský pokoj

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Vybavujeme koupelnu

Vybavujeme koupelnu

Koupelna a WC dnes už bývají součástí každého bytu, i když ještě před desítkami let to nemuselo být pravidlem. Užívání společného příslušenství umístěného v oddělené části patra se přežilo - každý má právo na hygienu prováděnou v soukromí. Na co se soustředit, chceme-li, aby se nám v tomto soukromí líbilo?

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021