Krby – snadno splnitelné sny

Krby – snadno splnitelné sny

Neděle | 22.11.2009

Krb v obýváku je snem mnoha lidí. Nutno dodat, že snem poměrně snadno splnitelným. Jak to udělat, abychom se mohli za chladných zimních večerů dívat na praskající dřevo a ohřáli se u svého domácího krbu? Z čeho vybírat? A je možné mít krb i v paneláku?

Otevřený krb pro uklízecí povahy

lavně v minulých letech se v domech objevovaly krby s otevřeným ohněm. Tyto typy krbů jsou sice krásné na pohled, protože oheň máte doslova na dosah ruky, ale s údržbou krbu už je to náročnější. Vylétávající uhlíky nebo nepříjemný kouř dělají vašemu pokoji medvědí službu.

Nepočítejte ani s velkou výhřevností - u těchto typů krbů bývá v rozmezí 10-15 %, nehodí se tedy pro vytápění místnosti. Pokud jste ale romanticky zaměření a rádi se díváte do otevřeného ohně bez představy následného úklidu, pak je pro vás tento druh krbu ideální.

Veškeré vybavení obýváku zajistím firma Interiér Obchod.cz. Nabízíme Vám různé obývací stěny, sedačky, komody a další nábytek.

Krbové vložky - uzavřený oheň

Nejčastější formou dnešních krbů jsou tzv. krbové vložky - oheň, který je uzavřen za sklem. Uzavřené krby nemají tak vysoké nároky na komín jako krby otevřené a jsou bezpečnější a praktičtější. Pokud horký vzduch rozvedete do ostatních místností, můžete krbem vytápět či temperovat celý byt nebo dům - výhřevnost je tu okolo 75 %.

Uzavřené krby lze postavit i na relativně malém prostoru, proto jsou vhodné i do menších místností. Topí se v nich dřevem, většinou musíte volit polena do 40 cm. Protože jde o topení ekologické a cenově dostupné, mezi lidmi je stále více oblíbené a výrobci a prodejci těchto krbů zaznamenávají zvyšující se poptávku.

Krbová kamna

Nenáročná na prostor jsou i krbová kamna. Pokud máme problémy se zabudováním krbové vložky, jsou kamna tím pravým řešením. Krbová kamna mají také poměrně vysokou výhřevnost (srovnatelnou s krbovými vložkami) a hodí se nejen do klasických obývacích pokojů, ale i na chalupy, chaty nebo do větší kuchyně. Některá kuchyňská kamna mají zabudované i plotýnky nebo varné desky.

I v kamnech můžeme pozorovat praskající dřevo, jsou vybavena skly a na našem trhu existuje mnoho typů - pokud se chcete vrátit do časů našich babiček, vybírejte z kachlových kamen v nejrůznějších barvách. Najít ale můžete i moderní designy.

Pozor na to, že kamna jsou při topení rozpálená. Pokud máte děti, poučte je o nebezpečí a dejte pozor, aby se dívaly z dálky a nesahaly na dvířka.

Biokrb - oheň bez komínu

Na trhu se objevily i nové typy krbů, a to biokrby. Co si pod tímto pojmem máme představit? V biokrbech netopíme dřevem, ale biolihem upraveným tak, aby hořel plamenem. Při spalování neuvolňuje žádné nebezpečné látky, vzniká pouze oxid uhličitý a vodní pára. Netrápí nás proto dým ani zápach kouře.
Nejde vlastně o krb opravdový, nepotřebuje ke svému fungování komín. Nemůžeme s ním ale počítat jako s rovnocenným vytápěcím prostředkem - jeho výkon se pohybuje v rozmezí 1,5 až 4,5 kW, není proto určen k vytápění velké místnosti, nebo dokonce celého bytu.

Biokrby se vyrábí v nejrůznějších variacích - ať jako designově propracované otevřené krby, nebo jako krbová kamna. Vybrat si může každý, ceny se pohybují od několika tisíc korun za jednoduchá otevřená ohniště až po desítky tisíc za na míru vytvořené architektonické kousky.

Biokrby najdeme v panelácích, restauracích, na chatách, nebo dokonce v kancelářích. Patří mezi nejdostupnější a nejméně náročné na údržbu.

Nepodceňujte doplňky

Velmi důležitým pomocníkem pro topení v krbu je krbové nářadí. Rozhodně se vyplatí do něj investovat a nespoléhat na akce v nejbližším hypermarketu. Krbové nářadí - nejčastěji lopatka, smetáček, kleště nebo pohrabáč - už nikdy nebude tak čisté a nablýskané jako v obchodě. Je proto dobré pamatovat na jeho stabilitu, vhodné umístění a praktičnost. Nářadí se dá koupit v nejrůznějších stojanech, ať už kovových, nebo kamenných. Zvolte vždy stabilní stojany, zvlášť když po domě pobíhají děti. Nářadí bývá dost těžké a při pádu nadělá dost nepořádku (nemluvě o tom, že by mohlo dítě velmi ošklivě zranit).

Kam s dřevem?

Nezapomeňte ani na vhodnou nádobu na dřevo. Můžete použít proutěný koš nebo nejrůznější zdobené kovové konstrukce. Některé krby počítají i s prostorem na umístění dřeva.

Kdo to uklidí?

Pokud potřebujete vymyslet kuchyň, s klidným svědomím se obraťte na firmu Interiér Obchod.cz. Zajistí pro Vás luxusní kuchyně na míru vždy z kvalitních materiálů a originálního designu.

Majitelé uzavřených krbů dobře vědí, že sklo po pravidelném užívání už není tak čisté jako u nového krbu. Jak ho vyleštit, abychom na oheň dobře viděli? Použít můžete speciální čistidla na krbová skla. Prodávají se ve formě sprejů a jsou velmi účinné. Dražší krby disponují samočisticími skly, které se díky použité technologii čistí po zapálení ohně v krbu. Na takové sklo vám potom stačí voda s obyčejným saponátem, kterým ho čas od času omyjete.

Šikovným pomocníkem je i krbový vysavač, který pomůže s vyčištěním popela. Můžete ho dokonce přidat i na centrální domácí vysavač. Netřeba snad dodávat, že odklízíme pouze vychladlý popel.

Ať si vyberete jakýkoli druh krbu, určitě nebudete litovat. Posezení u ohně je nejen uklidňující, ale může jít i o příjemnou změnu v trávení rodinných večerů. V krbu praská dřevo, za okny poletuje sníh a váš byt je najednou daleko útulnější.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Budujeme dětský pokoj

Budujeme dětský pokoj

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Vybíráme sedací soupravu

Vybíráme sedací soupravu

Sedačka je v devadesáti procentech domácností tím nejzákladnějším vybavením obývacího pokoje. Současné trendy upouští od klasických sestav sedacích souprav čítajících pohovku a dvě křesla, to vše v jednom materiálu, barvě, popřípadě vzoru. Naopak. Pořízení sezení nyní otevírá maximální cestu vaší kreativitě a fantazii. Přesto zůstávají základní, časem prověřená pravidla, na která byste při nákupu neměli zapomínat.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021