Pokojové rostliny

Jak na pokojové rostliny

Sobota | 6.3.2010

Asi si nedovedete představit byt nebo dům bez květin. Pohled na živé rostliny uklidňuje, pokoj s barevnými květy je hned veselejší a v prostoru plném zeleně se nám lépe bydlí.

Každá rostlina má své specifické požadavky. Nemůžeme bez rozmyslu vyskládat květináče jeden vedle druhého, stěží bychom se dočkali uspokojivých výsledků. Květiny potřebují svou dávku světla, vody, tepla, vzdušné vlhkosti, výživy, čerstvého vzduchu i odpočinku.

Kam tedy umístit kterou květinu, aby se jí u nás dařilo dobře, prospívala a oživila náš byt nebo dům?

Slunný obývák snese i větší rostliny

Veškeré vybavení obýváku zajistím firma Interiér Obchod.cz. Nabízíme Vám různé obývací stěny, sedačky, komody a další nábytek.

Obývací pokoje patří mezi nejslunnější a největší pokoje v celém bytě. Proto sem můžeme umístit květiny, které mají největší nároky na světlo i prostor. Nemusíme se bát větších rozměrů a umístit do obýváku třeba fíkus, který jsme dostali jako svatební dar a který roste rychleji, než cedulka na květináči před lety slibovala.

Ideálními zelenými obyvateli obýváků jsou fíkusy, fialky, azalky, bambusy, pryšce, tlustice, ibišky, mučenky, oleandry nebo filodendrony.

Podle feng-šuej by v obývacích pokojích měly růst květiny s okrouhlými listy - s pichlavými palmami nebo s kaktusy zamíříme raději do chodeb a do místností, kde netrávíme tolik času.

Lépe vypadá, když obýváku vévodí jedna dominantní rostlina než když máme na poličce vyrovnaných dvacet malých květináčků. Hlavní květina nás upoutá svou velikostí, zajímavými listy nebo květy a interiéru dodá šmrnc a eleganci.

Zelená koupelna

I v koupelně se můžeme potěšit pohledem na živé květiny. Jen je potřeba věnovat pozornost jejich výběru. Jestli patří koupelna mezi tmavší nebo nemá vůbec žádné okno, vybíráme mezi rostlinami nenáročnými na světlo. Mezi stínomilné květiny vhodné do koupelen patří třeba begonie, bramboříky nebo primulky.

Koupelny mají klima příznivé pro další květiny - je tu teplo i vlhko, což ocení hlavně kapradiny nebo šáchory. Když si ještě pohrajete s výzdobou a zvolíte květináče barevně ladící s interiérem, získá vaše koupelna úplně nový rozměr.

Opravdu nám rostliny berou kyslík?

Říká se, že v místnostech, ve kterých se spí, nemají být žádné rostliny. Stejně jako lidé totiž spotřebovávají kyslík a vylučují oxid uhličitý. Odborníci ale říkají, že množství spotřebovaného kyslíku rostlinami je nepatrný a člověk ho vůbec nepocítí. Co udělat kompromis a do ložnice umístit alespoň pár rostlinek? Vhodné jsou například filodendrony, monstery, calathey nebo zelence.

Dětský pokoj - vyvarujte se přílišné vůně i „jedlých" květů!

Chtějí vaše děti koupit morče, křečka nebo pejska? Vyzkoušejte jejich starostlivost a péči nejprve u pěstování květin. I dětské pokoje ozdobí rostlinky, jen je potřeba věnovat zvýšenou péči jejich výběru. Všimněte si, které květiny děti nejraději kreslí - velké květy podobné sedmikráskám nebo gerberám. Proč tedy nezačít právě u gerber? Do pokojů je vhodnější druh s kratším stonkem. Děti se mohou starat o jejich zálivku i úpravu listů.

Vyvarovat se musíme rostlin, které mají květy lákající k ochutnání. Do dětského pokoje nepatří ozdobné papričky ani lilky. Stejně tak není ideální krášlit pokoj dětí příliš vonícími, nebo dokonce jedovatými rostlinami.

Bylinková kuchyně

V kuchyni můžeme zabít dvě mouchy jednou ranou. Proč si nevysázet bylinkovou zahrádku a rostliny nepoužít při vaření? Těstoviny s bazalkou vypěstovanou za oknem budou chutnat určitě lépe než se sušenou ze supermarketu. Za kuchyňským oknem můžeme pěstovat i tymián, dobromysl, saturejku, pažitku, petrželku, rozmarýn nebo koriandr.

Pozor, ať nezakopnete!

I v předsíni se bude dařit květinám. Jen je potřeba dát pozor, aby byly správně umístěné. Hlavně v zimních měsících kolikrát ve vstupní chodbě ani nerozsvítíme a jdeme víceméně poslepu. Šlápnutí do nízkého květináče by nás asi nepotěšilo.

Do chodby a předsíně volíme květiny nenáročné na světlo. Klidně mohou být vyšší nebo popínavé. Ideální chodbový společník je nenáročný lopatkovec (Spathiphyllum), aglaonema čínská nebo popínavý šplhovník.

Velmi působivá jsou předsíňová květinová aranžmá. Máte volné místo na botníku nebo na nízké skříňce? Využijte ho a obsaďte ho netradiční květinovou mísou. Stačí zvolit rozměr a v zahradnictví vám ji osází přímo na míru. Do větších chodeb můžete aranžmá položit přímo na zem. Zvolíme ale raději vyšší rozměry a stabilnější tvar, abychom květiny nepřevrhli.

Řezané rostliny oživí každý prostor

Komu z nás se nelíbí pohled na vázu plnou barevných květů? Pryč jsou doby, kdy jsme dostávali k narozeninám nebo výročí tři karafiáty svázané červenou mašlí. Řezané květiny už nejsou luxusem, který si můžeme dopřát párkrát za rok. A hlavně: vázám s živými kytičkami to sluší opravdu všude. Už jedna růže dovede oživit jídelní stůl nebo poličku v obýváku. Proč si čas od času nedopřát změnu a cestou z práce se nezastavit v květinářství?

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Typů matrací je spousta. Mezi nejčastější typy patří polyuretanové pružinové, taštičkové, ze studené pěny, mezi novinky poslední doby patří matrace latexové nebo líné pěny.

Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Kvalitní spánek regeneruje tělo i duši. K tomu, abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí, nestačí pouze správná matrace. Neméně důležité je i to, co máme pod hlavou a čím se přikryjeme. Mládenec z jedné pohádky na svých toulkách světem každý večer složil pod hlavu ruce, přikryl se dobrým svědomím a usnul spánkem spravedlivých. My naštěstí nemusíme být tak skromní a můžeme si vybrat ze široké nabídky polštářů a přikrývek.

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 31.10.2020