TV technika v obývacím pokoji

TV technika v obývacím pokoji

Úterý | 14.4.2009

Zařizujete obývací pokoj technikou? Přemýšlíte, zda koupit LCD televizi, plazmu nebo klasický CRT televizor? Co třeba domácí kino? V následujícím článku Vám poradíme, na co se při vašich úvahách zaměřit, na co si dát pozor a napovíme, jak postupovat při výběru.

Kvalitní pohled hubené televize

Při zařizování interiéru ve společných prostorách, pro které se u nás zahnízdilo označení obývací pokoje, jsou současné trendy jednoznačné. „Obýváky" byly povýšeny na prostředí určené k setkávání a relaxaci. Dominantou těchto pokojů jsou tedy dle poslední módy pohodlné sestavy sedacích souprav, minimalisticky pojatý nábytek, variabilní osvětlení a především technika, která nabízí obraz či poslech hudby i slova.

Baculatá versus plochá

Buclatým televizím, zdá se, odzvonilo. Z našich domovů je pomalu ale jistě vytlačují jejich elegantní prostorné, leč štíhlé konkurentky. Ti, kteří se rozhodli vyměnit starší klasickou televizi za nějakou novější, už dnes ve velkém množství volí moderní ploché monitory. Otázkou v tomto případě je, zda zvolit LCD, nebo plazmovou televizi. Obě mají oproti klasickým CRT monitorům nesporné výhody. Zatímco technologie se u klasických televizí zastavila, ploché obrazovky se stále vyvíjejí a zdokonalují. Na rozdíl od CRT pracují na digitálním principu. Výhodou LCD a plazmových televizorů je také jejich nesporně nižší spotřeba elektrické energie (až o polovinu), nižší hmotnost samotného přístroje a spolu s menší objemností i větší úspora místa. Neposledním, ale důležitým ukazatelem je design.

LCD televize nebo plazma?

Jak se rozhodnout? V prvé řadě si uvědomme, že obě televize splňují některé společné požadavky a rozhodovat se budeme podle toho, jaké technologii dáme přednost. Obě jsou poměrně lehké, úzké, designově vymazlené. Díky vývoji je dnes už kvalita obrazu u obou typů televizí takřka srovnatelná. Snad jen malá rada - budete-li chtít využít monitor i pro připojení k PC, doporučují odborníci raději LCD systém. Pokud bude monitor sloužit jen ke sledování televize a filmů, nastiňme si pár základních vlastností obou, abyste se lépe zorientovali.

LCD televize

LCD televize různých rozměrů od mnoha výrobců najdete v eshopu BílýRáj.cz.

Zkratka LCD znamená liquid crystal display. Jak název napovídá, pracuje na principu zobrazování pomocí tzv. tekutých krystalů, kdy nepolarizované světlo prochází přes polarizátor, skleněnou plochu, tekuté krystaly a RGB filtr, čímž určuje barvu výsledného obrazového bodu - tzv. pixelu.

LCD monitory nabízí dokonale ostrý a čistý obraz, až dvakrát jasnější než u CRT monitorů. Nevýhodou této technologie může být občasné „čtverečkování" obrazu. U méně kvalitních obrazovek se také můžete setkat s delší dobou odezvy. Laicky řečeno - při rychlých scénách (např. u sportovních utkání nebo v akčních filmech) se zpomalí přechod z černé na bílou barvu, čímž mohou na obrazovce vzniknout tzv. „duchové". Oproti plazmovým televizím mají ale LCD televize nižší spotřebu energie, menší hmotnost, mohou být užší a jsou méně náchylné k mechanickému poškození.

Plazmová televize

Plazmové televize fungují na principu ionizovaného plynu. Se zobrazením nenastává žádný problém, doba odezvy je takřka okamžitá. Nepřekvapí vás čtverečky ani duchové. Obraz je realističtější a působí plastickým dojmem. Jas a kontrast je výborný. V porovnání s LCD má lepší zorný úhel - televizi můžete sledovat prakticky odkudkoli. Nevýhodou plazmových televizí je už výše zmíněná vyšší spotřeba, větší hmotnost a tloušťka. Jako nevýhodu můžete pociťovat i skleněný kryt chránící monitor, protože může odrážet odlesky světla.

Plazmové televize a příslušenství k nim naleznete v eshopu Bílý Ráj.cz

Oba typy televizí se většinou prodávají s podstavcem, na kterém můžete s obrazovkou pohybovat nebo se závěsným systémem. Umístění obrazovky na zeď je stále oblíbenější. Také moderní nábytkové stěny na tuto možnost myslí. Mnoho z nich má tzv. „falešnou" stěnu, určenou právě k montáži ploché televize. Nejprodávanějším typem LCD televizorů jsou ty s úhlopříčkou 81 cm, u plazmových televizí vedou 106cm úhlopříčky. Jakou tedy vybrat? Po LCD obrazovce sáhnete v případě, že budete shánět menší rozměr televize. Vyrábějí se v úhlopříčkách od 12 cm, maximum bývá většinou 170 cm. Plazmové televize koupíte až od úhlopříčky 81 cm. U větších rozměrů dobře promyslete, jak daleko od sedací soupravy televizi umístíte.

Domácí kino

Luxus iluze kina si můžete dopřát i v domácím prostředí. Domácí kino se stává součástí stále více obývacích pokojů. Základní věci, které pro něj potřebujete - kvalitní a pokud možno velkou obrazovku (případně plus DVD), na ni napojenou sadu reproduktorů a základ domácího kina = AV přijímač nebo zesilovač. Výkon zesilovače musí odpovídat výkonu reproduktorové sady a velikosti místnosti. Nejběžnější reprosoustava sestává minimálně z centrálního reproduktoru a dvou postraních předních a dvou postranních zadních reproduktorů. Než při prvním soukromém biografu otočíte knoflík volume na nejvyšší možnou hlasitost, uvědomte si, že naše uši snáší bez poškození zvuky pod hranici 50 dB a buďte ohleduplní k nim i k sousedům.

Pár technických vychytávek

Pokud chcete svůj obývák oživit nějakou technickou vychytávkou, můžete se nechat inspirovat za hranicemi. Například rakouská firma Skloib vymyslela skříň na otočné tyči. Z jedné strany skříně je zabudovaná televize. Když vás omrzí televizní program, okoukají se filmy nebo zatoužíte po romantice, skříňku jednoduše otočíte. Proč? Na opačné straně totiž vykouzlíte krb!

Nebo si chcete jen pouštět hudbu a dívat se na oblíbenou fotku z dovolené? Britská společnost SoundArt UK přišla s nápadem, jak ve vašem obýváku hudbu a umění propojit. Vymyslela rám osazený reproduktory o hloubce 45 mm v různě volitelných velikostech. Na tento rám vám upevní vámi přinesenou fotografii nebo obraz. Vy už jen musíte doma pověsit dílko na zeď, připojit ke zdroji zvuku (DVD, Hi-Fi, CD, iPod, ...) a relaxovat.

A pro sběratele vinylových desek je tu do obýváku pěkná designová tečka z Ameriky - kombinovaný audio přehrávač Teac LP-R500. Přehrává LP, magnetofonové kazety, CD i rádio. Svoje milované desky si na něm navíc můžete překopírovat na CD.

Tak tedy příjemný poslech a kvalitní obraz!

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelna patří k nejfrekventovanějším místům v každém bytě či domě. Rodina se zde pravidelně setkává a tráví zde společné chvíle. V domech, kde je k dispozici víc místa, může být jako samostatná místnost. Většinou je ale součástí kuchyně nebo tvoří logický předěl mezi ní a obývacím pokojem.

Záclony a závěsy

Záclony a závěsy

Říká se, že okna jsou oči našeho domova. V minulosti to byla spíše malá nenápadná očka. Dříve totiž byla okna pouze malými otvory ve zdi bez jakékoli výplně. Od té doby urazila dlouhou cestu a dospěla do své současné podoby. Dnes je okno výrazným prvkem, které může zásadním způsobem ovlivnit výsledný dojem z celého interiéru. Prozradíme vám, jak dát vašim oknům ten správný styl.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021