Vybíráme sedací soupravu

Sedací soupravy a sedačky

Čtvrtek | 4.6.2009

Sedačka je v devadesáti procentech domácností tím nejzákladnějším vybavením obývacího pokoje. Současné trendy upouští od klasických sestav sedacích souprav čítajících pohovku a dvě křesla, to vše v jednom materiálu, barvě, popřípadě vzoru. Naopak. Pořízení sezení nyní otevírá maximální cestu vaší kreativitě a fantazii. Přesto zůstávají základní, časem prověřená pravidla, na která byste při nákupu neměli zapomínat.

Velikost sedačky

Než se vypravíte na nákup, měli byste se doma projít s metrem a vše důkladně přeměřit. V pokoji, do něhož sedačku pořizujete, se zaměřte i na okna a především dveře. Rozměr dveří doporučujeme přeměřit i u samotného vchodu do bytu/domu. Ve velkých obchodních domech s nábytkem je totiž velikost vysněné sedačky zavádějící. Zákazníci často až doma zjistí, že se s nábytkem do bytu vůbec nemohou dostat, v lepším případě, že pohovka zabrala celý prostor obývacího pokoje.

Pro malé prostory jsou ideální dvoumístné pohovky doplněné například o křesílko. Velký boom zažívají i tzv. chaise longue, nebo chcete-li krásně česky - lenošky.

Ve větších prostorách můžete být co do velikosti sedačky velkorysejší. Přesto je příjemnější volit více menších solitérních kusů sedacího nábytku než jednu velkou dlouhou sedačku. Kdo dává přednost rohovým variantám, měl by počítat se skutečností, že u rohové sedací soupravy do oblouku vzniká za obloukem hluché, těžko využitelné místo. Sedací souprava je vhodná především do obýváku v kombinaci s hezkou LCD televizí.

Jestliže se budete pídit po rozkládací sedačce, ujasněte si, zda bude sloužit k příležitostnému přespání pro návštěvy, či jako každodenní součást vašeho života, kdy na večer přeměníte obývací pokoj na ložnici. V takovém případě se soustřeďte spíše na to, jak kvalitní lůžko rozložením vznikne. Dobré sedačky určené ke každodennímu spaní by měly být vybaveny např. lamelovými rošty, vždy kvalitní matrací, musí mít bezpečný, snadný a lehký princip rozkládání i skládání. Všechny tyto funkce jsou většinou trochu na úkor pohodlí, které sedačka skýtá ve složeném stavu. S trochou měkkých polštářků, které nebudou sloužit jen k dekoraci, si však s tímto nedostatkem hravě poradíte.

Kvalita sedací soupravy

Veškeré vybavení obýváku zajistím firma Interiér Obchod.cz. Nabízíme Vám různé obývací stěny, sedačky, komody a další nábytek.

Když máte změřeno a rozmyšleno, jaký typ sedačky chcete, můžete směle vyrazit do obchodů. Jistě si všimnete, že ceny jednotlivých sedacích souprav se od sebe mohou diametrálně lišit. Ve valné míře lze v tomto případě dát rovnítko mezi cenu a kvalitu nabízeného výrobku. Pokud kupujete pohovku s pocitem, že chcete nějaký výstřední nebo provizorní kousek na omezenou dobu, který časem vyměníte, můžete se radovat i z příjemně nízké ceny. Jestliže chcete pro svůj obývací pokoj něco trvalého, lovte raději v „seriózních vodách."

Ty poznáte i podle personálu, který vás bude v obchodě obsluhovat. Měl by umět zodpovědět na všechny vaše dotazy týkající se zboží, které prodejna nabízí. V případě pohovek je ideální, když vám prodávající kromě slovního popisu skladby materiálů použitých na sedačku může ukázat i řez stejným nebo podobným výrobkem. Vy sami si sedačku prohlédněte ze všech stran, zkontrolujte kvalitu potahu, švy, spodní i zadní část sedačky, šroubky, skoby, ... Nevybírejte ale jen očima! Zkuste si sednout a následně vstát. Oboje musí být pohodlné. Nedoporučujeme příliš měkké sedadlo nebo hluboký sedák. Pokud totiž do sedačky zapadnete nebo se vaše záda nebudou v místech bederní páteře opírat o opěradlo, nejenže to pro vás nebude pohodlné, ale můžete si tím způsobit i zdravotní problémy. Při sezení si uvědomte i sedací plochy v místech, kde ohýbáte nohy. Nesmí tlačit do podkolení.

Ať už vybíráte sedačku z jakéhokoli materiálu, vždy se zeptejte na jeho údržbu a čištění. U každého potahu, který je z více než 83 % z textilních vláken, musí být ze zákona uvedena skladba látky. U kůží se zaměřte na kvalitu a zpracování kůže. Zde se vyplatí příliš nešetřit.

Pokud máte domácí mazlíčky, malé ratolesti nebo snad kreativního koníčka, vyplatí se vám sedačky s odnímatelným a pratelným potahem. Tento typ sedaček má výhodu i v tom, že až vás potah omrzí nebo se zničí, můžete sedačce pořídit nový.

Barvy a vzory sedaček

Sedačky pro klasiky - současný trend hlásá jednobarevnost. Jednobarevné sedačky bývají často kombinovány se vzorovaným křeslem nebo lenoškou. Pokud chcete od sedačky nadčasovost, nepouštějte se do divokých vzorů. Vše si můžete vynahradit barevnými a vzorovanými polštáři. Z neutrálních tónů jsou nejvíce oblíbené odstíny hnědě, šedé nebo smetanová.

Sedačky pro odvážné - pokud máte rádi barvy a rozhodli jste se učinit sedačku ústředním bodem místnosti, nebojte se pastelových barev. Velice módní je kombinování různých vzorů v jednom tónu. Můžete mít klidně pruhovanou sedačku a květované křeslo. Kdo si rád pohraje s detaily, dokáže vykouzlit kouzelný interiér použitím stejného vzoru nebo odstínů na závěsech, stále populárnějších tapetách, solitérních koberečcích atd.

Feng-šuej

S umístěním sedačky vám může pomoci i feng-šuej. Podle tohoto učení by měla být sedačka umístěna tak, aby z ní bylo vidět na dveře i okna, neměla by být namáčknutá na zdi, ale prostor za ní by zase neměl být příliš velký. Zkrátka tak akorát na proudění pozitivních energií. A ty se hodí. Nejen v obýváku.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelna patří k nejfrekventovanějším místům v každém bytě či domě. Rodina se zde pravidelně setkává a tráví zde společné chvíle. V domech, kde je k dispozici víc místa, může být jako samostatná místnost. Většinou je ale součástí kuchyně nebo tvoří logický předěl mezi ní a obývacím pokojem.

Vestavné skříně nejen do ložnice

Vestavné skříně nejen do ložnice

Máte atypický byt nebo málo úložných prostor? Potřebujete víc místa v předsíni? Nebo prostor pro uložení věcí, kterých by si vaše návštěva neměla všimnout? Chcete využít podkroví a uložit tam předměty, které vyndáváte párkrát do roka? Pak jsou pro vás tím pravým řešením vestavěné skříně - přímo na míru vašemu obydlí.

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021