Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Čtvrtek | 5.3.2009

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Dnes je i dlouholetý trend mít opět obývák spojený s kuchyní což opět zvětšuje možnosti tohoto prostoru, kde může jeho část sloužit i jako jídelna. Bohužel zde neexistuje jednotné řešení a proto by si měl každý říci co vlastně od obývacího pokoje očekává a požaduje, jaké činnosti se tam budou provádět a podle toho také vybíral jednotlivé kusy nábytku a celkové pojetí tohoto prostoru.

Pro teplý pocit z domova je také udělat správnou volbu podlahy. Dnes se dělá nejčastěji plovoucí a to buď z laminátů nebo ze dřeva. Často se ještě dělají koberce, ale výjimkou nejsou ani kvalitní lina. Podlaha by měla korespondovat s celkovým pojetím bytu, je tedy namístě se podlahou zabývat jako první. Pokud volíte, lina nebo plovoucí podlahu, tak se vám bude podlaha poměrně snadno udržovat a pokud máte doma mazlíčka, je na nich taky vidět i dost chlupů. Nicméně ty se dají dobře vyluxovat. Lina mají ještě jednu nespornou výhodu a to tu, že jsou odolné proti vodě a mají měkčí povrch. Koberec je zas pohodlný pro chůzi bosými nohami a i tak by neměl alespoň i jako solitérní kus v obýváku chybět. Pokud vybíráte solitérní kus koberce, nemusí až zas moc korespondovat se sedačkou, to proto aby vynikla jeho solitérnost a odlišnost. Nicméně i tady platí, že všeho s mírou.

 

Nenechte návštěvu stát - sedací soupravy a židle

Veškeré vybavení obýváku zajistím firma Interiér Obchod.cz. Nabízíme Vám různé obývací stěny, sedačky, komody a další nábytek.

Určitě bude v obývacím pokoji sedací souprava. Ale jakou vybrat? Dnes je možné vybírat z nepřeberného množství typů. Nicméně i tak můžeme dopředu říct, co by sedačka měla splňovat, jestli bude do rohu, popřípadě by měla sloužit jako lůžko pro hosty anebo dokonce pro každodenní spaní. Podle toho by měl případný zákazník rozhodovat, nejprve podle funkčnosti sedačky, tj jestli chcete, aby byla rozkládací, popřípadě aby měla úložný prostor nebo naopak aby byla solitérním kusem a sloužila jen k pohodlnému sezení a pak se rozhodovat nad tvarem, barvou a také cenou. Pamatujte aby v případě rozkládací sedačky měla sedačka v obývacím pokoji hlavně kam rozložit, zjistěte si jak se postel otvírá, zda je systém rozkládání jednoduchý a i vyzkoušejte zda se jedná spíš o sedačku pro příležitostný spánek nebo budete hledat rozkládací s lepšími vlastnostmi. Každopádně rozkládací sedačka nikdy nenahradí plnohodnotně postel. Pokud hledáte pohovku jen pro sezení máte o starost méně a můžete se vrhnout do vybírání.

I zde jsou určitá úskalí a to především v konstrukci sedaček a sedacích souprav. Bohužel, ve většině případů se jedná o celočalouněné pohovky a konstrukce bývá skryta, nicméně i tak lze vybírat. Pevnost konstrukce zjistíte vlastním posazením a zatížením, je dobré sedačku vyzkoušet jak vám padne a pokud možno i ve více lidech a ověřit tak konstrukci, zda se někde neviklá, také se podívejte zda nožky pohovky mají dostatečnou dosedací plochu aby vám nedělali do podlahy prohlubně. Taky se zamyslete jak budete sedačku udržovat, tradiční „likvidátoři" jsou děti a psi. Potah sedačky by měl být dobře udržovatelný, některé nabízí i stahovací potahy, které se dají prát.

Obývací stěna - srdce obýváku

Dalším kusem nábytku v obýváku je obývací stěna. V dobách reálného socialismu byla obývací stěna základ bytu a obývací stěna téměř plnila i roli zmenšeného bytu, kde v obývací stěně byl sekretář, poličky na vystavené předměty, knihovna, úložna prádla, šatní skříň v některých případech i prostor na lůžkoviny tzv. „peřiňák". Zkrátka v obývací stěně bylo skoro vše co tehdy šlo sehnat. Dnes obývací stěna je dosti zjednodušená a spíše má funkci dekorační s úložným prostorem. Tomu je i uzpůsobena dnešní nabídka, i když lze najít i stěny dřívějšího typu v moderním a praktickém hávu.

Proto opět záleží na požadavcích každého, co od stěny čeká. Mnohdy je ve stěně jen TV a DVD přehrávač a tak stačí spíše nějaká nižší, kde její úložný prostor slouží k ukládání filmů a hudby, popřípadě i jiným dekoračním předmětům. Pokud hodláte mít více reprezentativní stěnu, tak volte větší s dostatečným úložným prostorem s vitrínami. Pokud zvolíte spíše poličky, počítejte s tím, že na poličkách se rád udržuje prach, takže co nechcete každý týden oprašovat, dejte do vitríny.

obyvaci-stena-clanek_400

Další kolikrát nezbytnou součástí obývacího pokoje je konferenční stolek. I tady je dneska přehršel typů. Stolek by měl být doplňkem k obývací stěně, měl by být ze stejného materiálu a v obdobném duchu, pokud si nevyberete ovšem stolek, který je spíš designérským kusem a je možné ho dát samostatně aby neměl rušivý vliv. I tady si dejte pozor na různá úskalí v provedení. Stolek by neměl mít ostré hrany, přeci jenom se u stolku budete pohybovat a čas od času o něj jistě zavadíte. Dobré je aby stolek byl i lehčí, nenese totiž až takovou váhu jako klasický stůl a tudíž jeho konstrukce nemusí být tak masivní. Také by měl mít i nějakou poličku, či úložný prostor, kam se dají schovat třeba noviny, časopisy nebo dálkové ovládání od přístrojů. Někdy je na časopisy v obýváku i drobný stojan, kam se dají uložit, ale to je spíš ojedinělou záležitostí.

Teplo domova? Co takhle krb?

V domech se také zabydlel krb, popřípadě kamna jako zdroj vytápění tepla nebo jen doplňkový zdroj tepla, pro svojí příjemnou atmosféru. I tady bychom měli krb volit k celkové charakteristice bytu a to buď moderní typ nebo i do nějakého rustikálnějšího krbu či kamen, ale to jen v případě že v tomto duchu se nese celý dům, nebo alespoň obývací pokoj s kuchyní. Při plánování krbu nebo kamen, nezapomínejte na bezpečnost, v dosahu alespoň 1,5m by neměl být žádný nábytek, taky podlaha před krbem by měla být z nehořlavých materiálů.


Pokud to celé shrneme, je obývací pokoj reprezentativní, společenskou místností, která pak může plnit ještě další funkce. Je na každém z nás co od něj očekává a tím by tomu měl vybavení podřídit, nicméně je taky důležitá plocha aby bylo možné vše do místnosti umístit. Proto volte jednotlivé kusy nábytku s rozvahou. Poslední částí obývacího pokoje jsou doplňky a dekorace, vhodné jsou i nějaké obrazy, rodinné fotografie, dečky, to je už záležitostí jednotlivce jak útulný obývací pokoj chce mít a jak se v něm chce cítit a pamatujte, že v obývacím pokoji tráví nejvíce času obyvatel domu či bytu a nikoliv návštěva.

Čtěte dále

Jak na techniku v obývacím pokoji? LCD televize nebo plasma?

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Solární vytápění domu

Solární vytápění domu

Každá rodina spotřebuje při běžném provozu velké množství energie - na ohřev vody, topení, vaření, klimatizaci, ... Při stoupajících cenách konvenčních energií pozná každý z nás tuto skutečnost na vlastní peněžence. Ale nejen to. Výroba energie z klasických zdrojů se dlouhodobě odráží na stavu planety. Náročná výroba energie určené pro lidskou spotřebu otepluje i přes ujišťování některých škarohlídů planetu. A vedle toho ubývají zásoby fosilních zdrojů.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021