Co (ne)víte o plastových oknech

Co (ne)víte o plastových oknech

Úterý | 12.5.2009

Při výměně starých oken za nová volí stále více lidí okna plastová. Mají bezesporu hned několik neopomenutelných výhod. Především je to poměrně dlouhá garantovaná životnost, která se uvádí kolem 50 let. Popularitu jen posiluje relativně nízká pořizovací cena, dobrá funkce tepelné i protihlukové izolace a odolnost nejen vůči povětrnostním vlivům.

Údržba plastových oken je velmi nenáročná, na jejich čištění většinou plně postačí běžné saponáty a houbička. Odpadá i problém s nátěry. Jediné, co výrobci v rámci údržby doporučují, je jednou do roka promazat kování na obvodu rámu. Nevýhodou plastových oken je takřka nemožná opravitelnost rámu při mechanickém poškození (např. poškrábání nebo odštípnutí kusu rámu). Přesto výhody jasně převládají nad nevýhodami.

Co jsou plastová okna?

{block_11|right}

V podstatě se většinou jedná o ocelovou konstrukci potaženou pláštěm z tvrzeného PVC. Není tajemstvím, že se rámy vyrábějí vícekomorové. Nejběžněji používaným je pětikomorový rám se systémem odvodnění rámu.

Tvary plastových oken

Co se týče tvarů, je výběr takřka neomezený. Vyberete-li si dobrého výrobce, bude pravděpodobně schopen vyrobit vám jakýkoli rám na míru. Standardně jsou v nabídce pravoúhlé (obdélníky, čtverce), štítové, rozličně zkosené, různé trojúhelníkové, lichoběžníkové, obloukové, kruhové či oválné tvary. Záleží tedy jen na vás, jaký by se hodil a zda budete požadovat jednodílnou, či vícedílnou variantu.

Barvy

Ačkoli je v nás zakořeněno, že plastová okna jsou převážně bílá, nemusí to být podmínkou. Dnes již mnoho firem inovativně nabízí i jiné odstíny. Je možné volit z různých imitací dřeva nebo rozličné barevné varianty. Není tedy problém povolit uzdu fantazii a koukat na svět třeba červeným, zeleným, modrým nebo jinak barevným rámem nového okna. Pokud máte v plánu pořídit si okno s meziskelní mřížkou, postupujte při výběru barvy rámu obezřetně. Meziskelní mřížky se totiž v tolika barevných variacích nevyrábějí, i když i tak zůstává poměrně velkorysý výběr. Mohou být klasicky bílé, v barvě kovu jako imitace zlata, stříbra a bronzu nebo jako imitace dřevěného dekoru.

Skla

Nejběžněji voleným sklem do plastových oken je zvukověizolační sklo. Budete-li pořizovat okna někam, kde potřebujete zvýšenou bezpečnost (například proti rozbití okna kamenem apod.), můžete sáhnout po bezpečnostních sklech. Tam, kde budete chtít regulovat prostup slunečního záření, se zase nabízí reflexní (protisluneční) skla, která mohou mít různý nádech zabarvení dle vašeho přání. A nakonec - jestliže chcete něco extra, vyzkoušejte skla ornamentální. Působí podobným dojmem jako vitrážovaná a dobře poslouží praktickým (jako optické oddělení) i estetickým (jako zajímavá součást interiéru) důvodům.

Nezbytné doplňky

Když už budete pořizovat nová okna, zřejmě je neochudíte o takové „maličkosti", jakými jsou nové parapety, žaluzie nebo sítě. Málokdo tuší, že doplňků je mnohem více. Můžete mít třeba speciální venkovní sušák na prádlo připevněný v okenním rámu nebo držák na truhlíky. Záleží jen na vás.


Parapety a žaluzie jsou ovšem přece jen pravděpodobnější první volbou. Venkovní parapety se vyrábějí z hliníku a jsou téměř bezúdržbové. U vnitřních parapetů máte na výběr z plastu či dřevotřísky. Oba materiály mají téměř srovnatelné vlastnosti, jsou odolné proti opotřebení, vlhkosti, chemikáliím a tepelným vlivům.


V případě žaluzií nemusíte sáhnout po těch nejklasičtějších, ačkoli i ony svoji úlohu zdatně zvládnou. Každá seriózní firma by vám měla dát vzorník či katalog žaluzií, které dodává. Pokud nebudete s nabídkou spokojeni, klidně jděte jinam, žaluzie vám vyrobí na míru i tam, kde jste okna nekupovali.


Sítě proti hmyzu jsou velmi užitečným doplňkem, který oceníte převážně s příchodem jara a léta. Můžete je mít rovné, přidělané trvale na rám okna nebo rolovací. Sítě se instalují na vnější rám, tudíž musí být z materiálu odolného každému počasí. Většinou se jedná o skelné vlákno potažené plastem.

Orientační ceny

Orientačně vás jednokřídlé okno o klasických rozměrech (600×900 cm) přijde zhruba na 2 700 Kč, dvoukřídlé o stejných rozměrech cca na dvojnásobek. Klasické balkonové dveře (700×2 000 cm) pořídíte zhruba za 5 000 Kč.

Montáž plastových oken

S kvalitní firmou trvá montáž minimum času. Na jedno okno počítejte cca s hodinou času včetně demontáže okna původního, usazení a zapěnění nového okna. Po dobu, co bude montážní pěna schnout/tvrdnout, okno nikdy neotevírejte! Po zatvrdnutí pěny přijdou na řadu zednické práce, následované vymalováním prostoru kolem oken.
Během těchto činností počítejte se zvýšenou prašností, důkladně překryjte nábytek silným igelitem a nezapomeňte na něco pevnějšího pod okno (např. rozložené lepenkové krabice), aby nedošlo k poškození podlahy při případném pádu nějakého předmětu během demontáže.

Kontrola

Než řemeslníkům zaplatíte a pustíte je do víru velkoměsta, zkontrolujte si jejich práci. Jsou rámy nepoškozené? Jsou těsnicí gumy po celém obvodu okenního křídla? Lze jednotlivá křídla snadno otevírat a zavírat? Otevírání musí být plynulé a nehlučené, bez drhnutí. U zavírání platí totéž, navíc musí zavřené křídlo těsně doléhat. Máte-li síť proti hmyzu, zkontroluje doléhání i u ní. Sklo i žaluzie přeberte jen nepoškozené. Všimněte si i takových maličkostí, zda jsou krytky všude, kde mají být a směle si zahýbejte klikou do všech poloh, které nabízí. Většinou jsou to čtyři polohy - otevírání, zavírání, ventilace a mikroventilace. Pozornost věnujte i parapetu a zednickým pracím. Teprve pak, až budete plně spokojeni, se s firmou pěkně rozlučte a užívejte si pohledu na svět skrz svá nová okna.
Monika Polehňová

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelna patří k nejfrekventovanějším místům v každém bytě či domě. Rodina se zde pravidelně setkává a tráví zde společné chvíle. V domech, kde je k dispozici víc místa, může být jako samostatná místnost. Většinou je ale součástí kuchyně nebo tvoří logický předěl mezi ní a obývacím pokojem.

Zařizujeme dětský pokoj

Zařizujeme dětský pokoj

Pohádková chaloupka, indiánský stan či královská komnata. Tím vším může na chvíli být obyčejný dětský pokoj díky bezbřehé fantazii jeho malých obyvatel. My dospělí však zůstáváme nohama na zemi a chceme našim ratolestem vytvořit místo nejen kouzelné a krásné, ale i praktické a bezpečné.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021