Vybíráme a montujeme střešní okna

Vybíráme a montujeme střešní okna

Úterý | 12.5.2009

Se vzrůstajícím boomem půdních vestaveb vyvstává na povrch otázka, jakým způsobem vyřešit tolik potřebný přístup denního světla do domova. Ideálním řešením jsou střešní okna, která si elegantně sednou do profilovaných i hladkých střešních krytin, jako kdyby tam byly bývala odjakživa.

Vybíráme střešní okna

Při výběru typu střešního okna je potřeba nezapomínat na několik zásadních faktů. Druh okna vybírejte s ohledem na sklon střechy, místo pro okno volte takové, aby umožňovalo výhled z místnosti, a takový ovládací systém, aby vám nedělala potíž obsluha. K oknu by měl být snadný přístup. Jestliže nemáte prostor místnosti tak velkorysý, aby vám umožňoval bezbariérový přístup k oknu, zvolte variantu s elektronickým ovládáním. Pak vám bude na otevírání okna, pootevření ventilace, zavření okna či třeba zatahování žaluzií stačit jediný ovladač.

Materiály

V otázce materiálů rámů střešních oken se v oblibě stále drží klasické dřevo. Pro delší životnost je lze nechat z venkovní části oplechovat. Většinou se používá lakovaný hliník. Do novostaveb zase více lidí volí celoplastové střešní okno. Do obou druhů rámů se dnes instalují izolační skla.

Co se týče tvarů, dokážou dnes odborné firmy vykouzlit ledasco. Od obligátních obdélníků přes atypická řešení, která vyžadují oblouky, zkosení nebo třeba nádherná ateliérová okna, co nenaruší atmosféru původně historické budovy. Důležitým krokem pro vás bude určit velikost okna (případně oken). Obecně platí stará zásada, která říká, že okno by mělo tvořit nejméně 10 % v poměru k ploše podlahy. Tuto radu doporučujeme neopomíjet, v tmavé nedostatečně prosvětlené místnosti by se vám nežilo příjemně. Když si ujasníte velikost a tvar okna, budete si muset ještě vybrat, jakým způsobem se bude okno otevírat.

Varianty střešních oken

V zásadě máte na výběr ze tří variant - nabízí se kyvný systém, výklopný systém nebo kombinace obojího - výklopně-kyvný systém, který se mění pomocí přepínače zabudovaného na rámu okna.

Nejběžněji používaný je systém kyvný. Tento systém má středové otočné závěsy, které umožňují protočit okno do interiéru, což oceníte hlavně při mytí oken z venkovní strany. U tohoto typu se při manuálním otevírání nabízí lepší využití prostoru pod oknem, má většinou ergonomickou rukojeť připevněnou v dostupné výšce. Okno se poměrně dobře ovládá a nabízí mnoho poloh otevření při fixaci na ventilaci nebo mikroventilaci. Nevýhodu tohoto systému můžete pociťovat v tom, že při otevření nenabízí volný výhled ven.

U výklopného systému je to zcela opačně. Okno lze otevřít úplně dokořán a ve výhledu na koruny stromů nebo modré nebe vám nic nezabrání. U tohoto druhu okna si můžete sami zvolit, zda se má otevírat do stran, nebo nahoru. Někteří výrobci opatřují tento systém madlem, které umožní přetočení křídla do interiéru (opět výhoda při mytí). Výklopná okna jsou vhodnější na střechy s mírným sklonem. Nevýhodou je, že potřebují větší manipulační prostor.

Pokud chcete střešní okno prodloužit podél kolmé zdi, můžete je zkombinovat se sklápěcím svislým oknem určeným pro tyto účely.

Manuální nebo elektronické otevírání

U oken můžete volit otevírání manuální nebo elektronické. Při volbě elektronického ovládání zůstává funkce manuálního zachována. Manuálním ovládáním je myšlena klika, tyče, adaptéry nebo provázky podle toho, co který výrobce dodává nebo co si vyberete. To samé platí i pro ovládání vnitřních i předokenních rolet, žaluzií, markýz nebo sítí proti hmyzu. Pro předokenní rolety a markýzy lze navíc využít i solární pohon. Všechny - i venkovní - rolety, markýzy a žaluzie se vždy ovládají z interiéru.

Zatemnění - rolety nebo žaluzie

Nevíte si rady s tím, do jaké místnosti které stínicí zařízení vybrat? Máme pro vás na závěr malou nápovědu. Dokonalé zatemnění vhodné pro místnosti, kde se spí - tedy ložnice nebo dětské pokoje, zaručí předokenní roleta. Ta vám navíc poslouží i jako tepelná a protihluková izolace. S roletou z venku nelze manipulovat, je plně ovládána zevnitř a může být doplněna o bezpečnostní zámek nebo pojistku. Dobrým stínicím prvkem jsou i markýzy. Jsou instalovány tak, že nebrání manipulaci s oknem a jsou vhodné do společenských místností. Vnitřní rolety a žaluzie jsou praktickým doplňkem jakékoli místnosti, jsou k dostání v mnoha barevných provedeních a stanou se tak součástí celého interiéru. Vnitřní rolety zajistí stín a soukromí, u žaluzií lze zase snadno regulovat množství světla či stínu, který do místnosti pustíte. Jsou ideální volbou do kuchyně nebo koupelny. Sítě proti hmyzu jsou v létě praktické do každé místnosti. Většinou se vyrábějí navinovací do horní lišty vnitřního rámu okna a i ve stažené poloze nebrání manipulaci s oknem.

Monika Polehňová

 Diskuze

Diskuze k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna
(počet příspěvků: 1, poslední 12.5.2009 13:44)

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelní kout nebo samostatná jídelna

Jídelna patří k nejfrekventovanějším místům v každém bytě či domě. Rodina se zde pravidelně setkává a tráví zde společné chvíle. V domech, kde je k dispozici víc místa, může být jako samostatná místnost. Většinou je ale součástí kuchyně nebo tvoří logický předěl mezi ní a obývacím pokojem.

Vyměňte stará okna za eurookna

Vyměňte stará okna za eurookna

Pokud uvažujete o výměně oken nebo vybíráte okna do své novostavby či při rekonstrukci fasády, máte dvě možnosti, jaká okna vybrat. Dřevo, nebo plast?

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021