Vybíráme a montujeme střešní okna

Vybíráme a montujeme střešní okna

Úterý | 12.5.2009

Se vzrůstajícím boomem půdních vestaveb vyvstává na povrch otázka, jakým způsobem vyřešit tolik potřebný přístup denního světla do domova. Ideálním řešením jsou střešní okna, která si elegantně sednou do profilovaných i hladkých střešních krytin, jako kdyby tam byly bývala odjakživa.

Vybíráme střešní okna

Při výběru typu střešního okna je potřeba nezapomínat na několik zásadních faktů. Druh okna vybírejte s ohledem na sklon střechy, místo pro okno volte takové, aby umožňovalo výhled z místnosti, a takový ovládací systém, aby vám nedělala potíž obsluha. K oknu by měl být snadný přístup. Jestliže nemáte prostor místnosti tak velkorysý, aby vám umožňoval bezbariérový přístup k oknu, zvolte variantu s elektronickým ovládáním. Pak vám bude na otevírání okna, pootevření ventilace, zavření okna či třeba zatahování žaluzií stačit jediný ovladač.

Materiály

V otázce materiálů rámů střešních oken se v oblibě stále drží klasické dřevo. Pro delší životnost je lze nechat z venkovní části oplechovat. Většinou se používá lakovaný hliník. Do novostaveb zase více lidí volí celoplastové střešní okno. Do obou druhů rámů se dnes instalují izolační skla.

Co se týče tvarů, dokážou dnes odborné firmy vykouzlit ledasco. Od obligátních obdélníků přes atypická řešení, která vyžadují oblouky, zkosení nebo třeba nádherná ateliérová okna, co nenaruší atmosféru původně historické budovy. Důležitým krokem pro vás bude určit velikost okna (případně oken). Obecně platí stará zásada, která říká, že okno by mělo tvořit nejméně 10 % v poměru k ploše podlahy. Tuto radu doporučujeme neopomíjet, v tmavé nedostatečně prosvětlené místnosti by se vám nežilo příjemně. Když si ujasníte velikost a tvar okna, budete si muset ještě vybrat, jakým způsobem se bude okno otevírat.

Varianty střešních oken

V zásadě máte na výběr ze tří variant - nabízí se kyvný systém, výklopný systém nebo kombinace obojího - výklopně-kyvný systém, který se mění pomocí přepínače zabudovaného na rámu okna.

Nejběžněji používaný je systém kyvný. Tento systém má středové otočné závěsy, které umožňují protočit okno do interiéru, což oceníte hlavně při mytí oken z venkovní strany. U tohoto typu se při manuálním otevírání nabízí lepší využití prostoru pod oknem, má většinou ergonomickou rukojeť připevněnou v dostupné výšce. Okno se poměrně dobře ovládá a nabízí mnoho poloh otevření při fixaci na ventilaci nebo mikroventilaci. Nevýhodu tohoto systému můžete pociťovat v tom, že při otevření nenabízí volný výhled ven.

U výklopného systému je to zcela opačně. Okno lze otevřít úplně dokořán a ve výhledu na koruny stromů nebo modré nebe vám nic nezabrání. U tohoto druhu okna si můžete sami zvolit, zda se má otevírat do stran, nebo nahoru. Někteří výrobci opatřují tento systém madlem, které umožní přetočení křídla do interiéru (opět výhoda při mytí). Výklopná okna jsou vhodnější na střechy s mírným sklonem. Nevýhodou je, že potřebují větší manipulační prostor.

Pokud chcete střešní okno prodloužit podél kolmé zdi, můžete je zkombinovat se sklápěcím svislým oknem určeným pro tyto účely.

Manuální nebo elektronické otevírání

U oken můžete volit otevírání manuální nebo elektronické. Při volbě elektronického ovládání zůstává funkce manuálního zachována. Manuálním ovládáním je myšlena klika, tyče, adaptéry nebo provázky podle toho, co který výrobce dodává nebo co si vyberete. To samé platí i pro ovládání vnitřních i předokenních rolet, žaluzií, markýz nebo sítí proti hmyzu. Pro předokenní rolety a markýzy lze navíc využít i solární pohon. Všechny - i venkovní - rolety, markýzy a žaluzie se vždy ovládají z interiéru.

Zatemnění - rolety nebo žaluzie

Nevíte si rady s tím, do jaké místnosti které stínicí zařízení vybrat? Máme pro vás na závěr malou nápovědu. Dokonalé zatemnění vhodné pro místnosti, kde se spí - tedy ložnice nebo dětské pokoje, zaručí předokenní roleta. Ta vám navíc poslouží i jako tepelná a protihluková izolace. S roletou z venku nelze manipulovat, je plně ovládána zevnitř a může být doplněna o bezpečnostní zámek nebo pojistku. Dobrým stínicím prvkem jsou i markýzy. Jsou instalovány tak, že nebrání manipulaci s oknem a jsou vhodné do společenských místností. Vnitřní rolety a žaluzie jsou praktickým doplňkem jakékoli místnosti, jsou k dostání v mnoha barevných provedeních a stanou se tak součástí celého interiéru. Vnitřní rolety zajistí stín a soukromí, u žaluzií lze zase snadno regulovat množství světla či stínu, který do místnosti pustíte. Jsou ideální volbou do kuchyně nebo koupelny. Sítě proti hmyzu jsou v létě praktické do každé místnosti. Většinou se vyrábějí navinovací do horní lišty vnitřního rámu okna a i ve stažené poloze nebrání manipulaci s oknem.

Monika Polehňová

 Diskuze

Diskuze k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna
(počet příspěvků: 1, poslední 12.5.2009 13:44)

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Vybavujeme koupelnu

Vybavujeme koupelnu

Koupelna a WC dnes už bývají součástí každého bytu, i když ještě před desítkami let to nemuselo být pravidlem. Užívání společného příslušenství umístěného v oddělené části patra se přežilo - každý má právo na hygienu prováděnou v soukromí. Na co se soustředit, chceme-li, aby se nám v tomto soukromí líbilo?

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny

Asi si nedovedete představit byt nebo dům bez květin. Pohled na živé rostliny uklidňuje, pokoj s barevnými květy je hned veselejší a v prostoru plném zeleně se nám lépe bydlí.

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 31.10.2020