Vyměňte stará okna za eurookna

Vyměňte stará okna za eurookna

Středa | 30.9.2009

Pokud uvažujete o výměně oken nebo vybíráte okna do své novostavby či při rekonstrukci fasády, máte dvě možnosti, jaká okna vybrat. Dřevo, nebo plast?

Co to jsou eurookna?

Eurookna jsou moderní okna, která splňují nejpřísnější kvalitativní požadavky 21. století. Jsou ze dřeva - klasického ekologického a přírodního materiálu, který „dýchá", propouští vlhkost a je příjemný na pohled. Eurookna se vyrábí z třívrstvých lepených hranolů technologií, která neumožňuje jejich kroucení. Pryč jsou doby oken, která se kroutila a v zimním mrazivém období vytvářela otvory a spáry, kterými unikalo teplo.

Výhody eurooken

{block_14|right}

Mezi nesporné výhody dřevěných oken je jejich přírodní materiál. Vyrábí se hlavně ze smrkového nebo z dubového dřeva. Dřevěná okna měly v chaloupkách naše babičky a určitě si pamatujete na atmosféru, která ve starých staveních panovala. Útulnost, pohoda a domáckost - stěží byste stejných pocitů dosáhli s plastovými okny.
Další výhodou je snadná možnost opravy. Uštípl se kousek rámu? Není problém opravit právě poškozenou část. To je další výhoda proti plastovým oknům - tam byste museli vyměnit okno celé.

Výrobci eurooken se nezaměřují jen na standardní rozměry. Šikovní truhláři dovedou vyrobit dřevěné okno do jakéhokoli atypického interiéru. Plastová okna většinou tak variabilní při výrobě nebývají.

Údržba eurooken

Možná namítnete, že s dřevěnými okny je daleko víc práce. Máte pravdu. Musí se renovovat a natírat. Ale po každém nátěru vypadají jako nová - a vy si dokonce můžete určit barevný odstín a změnit tak vzhled vašeho domku nebo chalupy. To v případě plastových oken opravdu není možné. Barevné plasty časem blednou a původní barvu byste za několik let hledali těžko (což sice neplatí u univerzální bílé, ale ne všude se nám bílá okna hodí). Při správném pečování o eurookna vydrží vašemu domu až sto let.

Minusové body pro eurookna

I eurookna mají samozřejmě své nevýhody a nemá smysl před nimi zavírat oči. Jejich pořizovací cena bývá vyšší než u plastových oken. Navýšení činí okolo dvaceti procent. Majitele dřevěných oken čeká i zvýšená péče. Na rozdíl od plastových oken, která jsou téměř bezúdržbová, se eurookna musí ošetřovat. Tzv. ošetřovací sady jsou k dostání v každé specializované prodejně, a pokud jimi svá eurookna ošetříte, nemusíte je tak často natírat. Při správném zacházení stačí natřít okna jednou za deset let.

Mýty a pověry u plastových oken

Kolem oken z plastu se vytvořilo mnoho mýtů a pověr. Které z informací jsou opodstatnělé a které nemusíme brát vážně?

Plastová okna vtrhla do České republiky v minulých letech a spolu s módní vlnou se vyrojily i informace o jejich škodlivosti, nepříliš velké kvalitě a problematičnosti.

Jak dlouho vydrží plastová okna?

Obecně je jejich životnost kratší než u eurooken, o tom není sporu. Nemusíme se ale bát toho, že nám za pár let popraskají a budeme je muset vyměnit. Kvalitní plastová okna vydrží 40-50 let, ty méně kvalitní zhruba 20 let.

Jak je to s izolací?

Plastová okna opravdu velmi dobře izolují, a to jak tepelně, tak zvukově. Proto je dobré větrat, aby se v uzavřených prostorách netvořily plísně. Když si ale představíte běžný domácí provoz, větrá každý z nás pravidelně a okna míváme až na výjimečné případy otevřená také poměrně často. Riziko tu sice je, ale v běžných bytech se bát nemusíme.

Bílá, bílá, bílá

Už dávno neplatí, že plastová okna musí být bílá. Na trhu je dostatek barevných odstínů, ale jak už bylo uvedeno výše, barvy časem blednou a jejich obnova je složitá. Je zajímavé pozorovat, kterým odstínům dává nejvíce zákazníků přednost. „Nejvíce se prodávají fólie s imitacemi dřeva," popsal prodejce plastových oken skutečnost, že dřevo a jeho vzhled je u většiny zákazníků nejoblíbenější. „Zákazníci přichází s představou dřevěných oken za nízkou cenu. Proto volí tyto typy oken."

Které tedy vybrat?

Jednoznačně určit, která okna jsou lepší, nelze. Záleží na každém zákazníkovi. Někteří tíhnou k přírodním materiálům, proto zvolí eurookna, jiní se nechtějí o okna dále starat, proto volí okna plastová. Svou roli při výběru hraje i cena, výběr nemovitosti (do vesnické chaloupky se určitě hodí spíše eurookna než plast a do paneláku se většinou montují okna plastová) nebo vkus.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Budujeme dětský pokoj

Budujeme dětský pokoj

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Vybíráme sekačku na trávu

Vybíráme sekačku na trávu

Každý, kdo má na starost nějakou travnatou plochu, ví, že vyžaduje pravidelnou péči. Při péči o trávníky jsou nám neodmyslitelnými pomocníky sekačky na trávu. Ovšem sekaček je jako máku. Podle jakých kritérií a z čeho je vlastně možnost vybírat?

Anketa

Jak širokou postel máte?4% (7)


9% (17)


10% (19)


71% (137)


7% (14)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 10.8.2020