Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Sobota | 7.3.2009

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Laminátové podlahy

{block_6|right}

V dnešní době hojně rozšířená podlahová krytina, pro její volbu hlavně hovoří fakt, že je i poměrně levná a široká škála dezénů. Co to vlastně to lamino je? Laminátovou podlahu tvoří tři vrstvy. Ta první je melaminová pryskyřice, která v závislosti na kvalitě určuje odolnost proti poškrábání. Druhá vrstva je jádro desky. To se dělá nečastěji z MDF desek nebo IMDF desek. Tyto jádra jsou středně tvrdá a takovéto podlahy se spíše hodí do méně frekventovaných místností jako je třeba ložnice nebo šatna. Pokud chcete kvalitnější podlahu, mělo by být jádro z HDF desek a to minimálně 8-10mm silné, tím je zaručeno, že vrchní vrstva má i tvrdé jádro a v případě rázu nedojde k poškození vrchní vrstvy. A poslední vrstva je stabilizační, ta slouží ke stabilizaci podlahy k podkladu.


Kvalitní laminátové desky mají ještě impregnaci proti nabobtnání a to na hranách kde hrozí největší nebezpečí nasáknutí vodou například při vytírání podlahy. Dále mohou mít i několik vrchních vrstev pryskyřice, což zvyšuje odolnost proti otěru a poškrábání.


U prodejce si zjistěte míru zatížení tzv. uživatelské třídy (dle EN 13329). Pro bytové prostory jsou tři: AC1, lehké zatížení, třída 21( vhodné pro šatny, ložnice, prostory s minimálním pohybem ), AC2 pro střední zatížení - třída 22 (dětské pokoje, jídelny) a AC3 pro větší pohyb , třída 23 (obývací pokoje, chodby, průchozí prostory).
Dobrým vodítkem kvality může být délka poskytované záruky uvedená výrobcem. Kvalitní podlahy mívají kolem 15-20 let. Přeci jenom podlaha není věc co se mění často.
Dalším velkým plusem laminátových desek je jejich dezén, který skutečně nabízí možnost najít každému co se mu líbí. Od moderních až po klasické barvy.


Jediné negativum, které mají laminátové desky je jejich případná oprava, která se řeší vyjmutím poškozené desky a to je v případě plovoucí podlahy velký problém, neboť to znamená rozbrání podlahy. Časté poškození povrchu zapříčiňuje špatná pokládka na nerovný povrch.

Dřevěné podlahy

I dnes sáhne spousta lidí k dřevěným podlahám, které mají stále co nabídnout. Pro jejich volbu hovoří jejich přírodní a jedinečný charakter v každém okamžiku. Dřevo vždy působí teplým dojmem. Podlahy to můžou být jak klasické dubové parkety, popřípadě malo a velkoformátové desky a nebo v poslední řadě masivní palubky.


Parkety jsou starou osvědčenou klasikou mezi dřevěnými podlahami. Najdou se ještě hojně ve staré zástavbě a pokud je to vždy možné tak doporučuji zachovat. Pokud se rozhodnete o novou parketovou podlahu, je potřeba dodržet správnou pokládku. Doporučuji u firmy, která má s touto podlahou zkušenosti. Pokud je dobře položena, vydrží Vám takováto podlaha i 100 let. Parkety se dají časem přebrušovat a obnovovat povrchový lak. Kvalita laku je také důležitá a mělo by se jednat o tvrdé laky, převážně epoxidové. Nevýhodou je cena a pracnost a i pro některé slabá rozmanitost neboť parkety se zpravidla vyrábí pouze z dubu.


Další a asi nejčastější jsou malo a velkoformátové desky podobné jako na laminátové desce a i stejným způsobem se sestavují. Výhodou je snadnější montáž než parkety a i široká nabídka povrchů od klasický dřevin jako dub, buk, ale i exotičtější jako bambus, wenge apod. Skládají se zpravidla ze dvou vrstev a to z povrchové dřeviny v tloušťce min. 3 mm a samotného jádra, které bývá nejčastěji ze spárovky nebo z překližky. V tomto segmentu lze najít i nejširší cenovou nabídku od levných ( zpravidla 2x drahých jako levnější laminátové podlahy ) až po luxusní podlahy. Tloušťka takovýchto panelů by měla být minimálně 11-12mm kdy je zaručena dostatečná tuhost. Ta samozřejmě záleží i na správné pokládce. Jejich výhodou je vždy jedinečný vzhled, přírodní charakter, možnost 1x či 2x přebroušení což zvyšuje jejich celkovou životnost a to v závislosti na tloušťce vrchní vrstvy. Nevýhodou bývá cena.


Jako poslední jsou masivní palubky. Jedná se vlastně o klasickou prkennou podlahu známou z venkovských chalup. Jde o nejednoduší dřevěnou podlahu. Většinou se skládá z prken o tloušťce 18-24mm. Výběr dezénu není tak široký jako u malo a velkoformátových desek, nicméně i zde se dá vybírat z klasických dřevin jako smrk, modřín, buk apod. Nevýhodou je že se používá i měkčí dřevo, které není tak odolné proti poškození, nicméně to je zas kompenzováno dostatečnou tloušťkou materiálu. Výhodou je jedinečnost kresby dřeva a cena. Takovéto podlahy jsou spíše určené do rekreačních objektů kde se nečeká velký provoz nebo do ložnic a dětských pokojů, kde vydrží opravdu desítky let. Pokud hodláte takovou to podlahu dát do frekventovanější místnosti jako je obývací pokoj či chodby, použijte raději tvrdší dřeviny jako je buk. Jako poslední výhoda je cena.

Podklad

Všeobecně platí že čím rovnější povrch tím kvalitnější je pak i následná pokládka podlahy, proto dbejte aby podlaha měla maximální rozdíl 2mm na dva metry, což si snadno ověříte nějakou rovnou latí. Důležité je hlavně dodržení pracovních postupů, aby byla podlaha skutečně "plovoucí" a aby byla funkční: předpokladem je dobře připravený, vyschlý a opravdu rovný. Pokládáte-li podlahu na litou stěrku, beton ap., je potřebné použít parotěsnou polyetylenovou 0,2 mm tlustou zábranu s přesahy ve spojích min. 20 cm, nebo slepovanou či svařovanou. dále je třeba použit vyrovnávací podložky z pěnového polyetylenu (mirelon) o tloušťce cca 2 mm. To se týká hlavně laminátových a malo a velkoformátových dřevěných desek.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Jak správně vybrat postel

Jak správně vybrat postel

Ač je to k nevíře v posteli trávíme 1/3 času a proto by jsme postel podle toho pečlivě vybírat. Je zvláštní jak tomuto nábytku věnuje spousta lidí málo pozornosti ačkoliv dobrý spánek ovlivňuje naší náladu a zdraví. Podle studií se během spánku regeneruje až 90% psychických a fyzických sil.

Vestavné skříně nejen do ložnice

Vestavné skříně nejen do ložnice

Máte atypický byt nebo málo úložných prostor? Potřebujete víc místa v předsíni? Nebo prostor pro uložení věcí, kterých by si vaše návštěva neměla všimnout? Chcete využít podkroví a uložit tam předměty, které vyndáváte párkrát do roka? Pak jsou pro vás tím pravým řešením vestavěné skříně - přímo na míru vašemu obydlí.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021