Luxusní dřevěné podlahy

Luxusní dřevěné podlahy

Čtvrtek | 29.10.2009

Dřevo je materiál klasický, přírodní, odolný a vyzkoušený. Na podlahách se dřevo vyjímá velmi dobře, navíc je praktické, ekologické a snadno udržovatelné. Byt nebo dům se zútulní a údržba zjednoduší.

Luxusní dřevěné podlahy

Levným laminátovým plovoucím podlahám odzvonilo, kdo chce ušetřit, zvolí sice dražší, ale pevnější a odolnější dřevěnou podlahu. Nejenže už nebudeme dostávat „rány", tedy elektrostatické výboje jako od laminátových podlah, ale dřevo uvolňuje i vzdušnou vlhkost a v místnostech s dřevěnými podlahami se nám bude lépe dýchat.

Mozaiky a kazety - luxus na první pohled

Zajímavé možnosti skýtají mozaikové a kazetové dřevěné podlahy. Pořídit si je můžeme v několika jakostních i cenových třídách. Podlahy jsou složeny z jednotlivých čtvercových dílů o velikosti zhruba 40×40 cm s daným mozaikovým vzorem. I ten si můžeme vybrat, existuje jich mnoho druhů a každá podlaha může vypadat originálně a jedinečně.

Mozaikové podlahy se hodí i pro podlahové vytápění a pokládají se buď jako plovoucí, nebo celoplošným lepením. Povrchová úprava se provádí voskovými oleji.

Pro kazetové podlahy se používá dřevo z dubu, jasanu, javoru, třešně, ořechu nebo luxusních dřevin, jako jsou například doussie, merbau, jatoba, teak nebo hevea.

Jestli chcete mít opravdu unikátní podlahu a jistotu, že v žádném jiném interiéru nenajdete stejné kazetové mozaiky, zkuste nakombinovat několik dřevin nebo vzorů. Některá bytová studia dokážou vyrobit i mozaiky podle vašeho vlastního vzoru. Ale pozor na přílišnou improvizaci, někdy méně znamená více.

Masivní dřevěné podlahy

Když se řekne dřevěná podlaha, každý si hned vybaví parkety nebo masivní prkenné podlahy. Opravdu, parkety stále patří mezi nejrozšířenější typ dřevěných podlah. Vyrábí se v mnoha rozměrech, typech i odstínech a vyznačují se dlouhou životností a příjemným vzhledem. Problémem můžou být spáry, které se díky práci přírodního materiálu vytvářejí. Nehodí se proto do interiérů s podlahovým vytápěním.

Jedna vrstva za druhou

Pokud nechceme, aby na podlahách byly vidět spáry, můžeme zvolit vícevrstvé dřevěné parkety položené jako plovoucí podlahy. Spodní část parkety tvoří dýha, střední část je vyrobena z měkkého dřeva a horní vrstvu tvoří kvalitní ušlechtilé dřevo - např. kanadský javor, dub, akácie, jatoba, modřín nebo smrk.
Tyto druhy podlah oceníte hlavně v místnostech s podlahovým vytápěním, jsou pro ně díky technologii jako dělané. Velmi snadná a rychlá je také jejich instalace - po podlaze můžete ihned chodit a v případě problému se jednoduše renovují.

 

Exotické dřevo - seznamte se, prosím

Když si vybíráme podlahy, volíme samozřejmě i druh dřeva. Snažíme se ho barevně sladit s interiérem a dáme leckdy i na první dojem. Ale víte, z jakých dřevin bude vaše podlaha vyrobena? Buk i dub pozná každý, ale nad cizokrajnými názvy leckdy jen kroutíme hlavou. Představme si nejznámější exotické dřeviny, ze kterých se podlahy vyrábějí.

Teak (čtěte „týk")

Teak roste v oblastech jižní a jihovýchodní Asie, v Africe a Jižní Americe. Najdeme ho v tropických lesích ve vyšších nadmořských výškách. Pěstuje se na plantážích, neboť jde o velmi oblíbený, trvanlivý a odolný druh dřeva. Jeho barva je bílá až šedá, jádrové dřevo je žluté až žlutohnědé, na světle tmavne. Dřevo je odolné proti hmyzu, houbám a vlhkosti.

Merbau

Merbau najdeme v nížinách Malajsie, Vietnamu, Thajska nebo Indonésie. Jeho dřevo je tvrdé a stabilní, barvy světle žluté, jádrové dřevo je oddělené v barvách tmavě červenohnědé až hnědošedé. Pozná se podle charakteristických jemných žlutých nebo zlatavých žilek. Nemění barvu a nepodléhá změnám vlhkosti. Jeho zpracování není tak snadné jako u teakového dřeva.

Bangkirai

Indický strom bangkirai se pěstuje i v jiných částech Asie, hlavně v Thajsku, Vietnamu nebo Indonésie. Najdeme ho v monzunových lesích a poznáme ho podle šedého dřeva se stejnoměrnou texturou. Pozor na to, že na světle velmi rychle mění barvu.

Doussie

Ve východní Africe, hlavně v Mozambiku, najdeme strom doussie, jehož dřevo patří také mezi oblíbené k výrobě podlah. Má světle nažloutlou barvu, jádrové dřevo je světle hnědé a tmavne.

Palisandr

Známé tmavé a tvrdé palisandrové dřevo pochází ze stromu, který najdeme v Asii - v Indii, na Srí Lance nebo v Indonésii v tropických deštných pralesích. Palisandrová dřeva patří mezi nejluxusnější a nejdražší a používají se už několik staletí.

Pár tipů závěrem

Pamatujte, že tmavá podlaha pohltí velké množství slunečních paprsků a místnost opticky zmenší, což se může hodit především u velkých místností, které potřebujeme zútulnit. Naproti tomu v malém panelákovém obýváku volte raději světlejší odstíny.

Směřování podlahy nepodceňujte. Vezměte v úvahu konkrétní rozměry místnosti a přizpůsobte směr parket. Podélný směr bývá častější, doporučuje se také pokládat podlahy směrem k oknům a světlu.

U velkých místností můžete správnou volbou barvy dřeva vytvořit zóny. Použitím různých povrchů - jádra, kresby nebo suků - rozlišíte části místnosti a bez použití zdí nebo příček ji můžete rozčlenit na menší části. Velkým místnostem sluší velké vzory, v malých pokojích zvolte decentnější rozměry.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Typů matrací je spousta. Mezi nejčastější typy patří polyuretanové pružinové, taštičkové, ze studené pěny, mezi novinky poslední doby patří matrace latexové nebo líné pěny.

Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Polštáře a přikrývky pro zdravý spánek

Kvalitní spánek regeneruje tělo i duši. K tomu, abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí, nestačí pouze správná matrace. Neméně důležité je i to, co máme pod hlavou a čím se přikryjeme. Mládenec z jedné pohádky na svých toulkách světem každý večer složil pod hlavu ruce, přikryl se dobrým svědomím a usnul spánkem spravedlivých. My naštěstí nemusíme být tak skromní a můžeme si vybrat ze široké nabídky polštářů a přikrývek.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021