Solární vytápění domu

Solární vytápění domu

Středa | 30.9.2009

Každá rodina spotřebuje při běžném provozu velké množství energie - na ohřev vody, topení, vaření, klimatizaci, ... Při stoupajících cenách konvenčních energií pozná každý z nás tuto skutečnost na vlastní peněžence. Ale nejen to. Výroba energie z klasických zdrojů se dlouhodobě odráží na stavu planety. Náročná výroba energie určené pro lidskou spotřebu otepluje i přes ujišťování některých škarohlídů planetu. A vedle toho ubývají zásoby fosilních zdrojů.

Moderní domácnosti se proto stále více zaměřují na využívání trvale udržitelných zdrojů. Jedním z nejekologičtějších způsobů řešení energetické spotřeby rodinných i bytových domů je využití energie ze slunce. Ta nic nestojí a je prakticky nevyčerpatelná. Proto je získávání solárního tepla tématem poslední doby.

Solární systémy

S využitím solární energie pro vytápění obytvných i jiných domů Vám poradí Domov Gold Power. Zabývá se solárními panely, zajistí i komplexní solární systémy.

Abychom mohli využívat energii ze slunce, je třeba dům vybavit solárními systémy, které se skládají z fotovoltaických panelů, zásobníků na ohřátou vodu a dalších součástí, víceméně podobných těm, které známe z konvenčních způsobů ohřevu vody, ať už užitkové, nebo té, která se používá na vytápění. Nejčastějším základem nejdůležitějšího prvku celého systému, fotovoltaických neboli solárních kolektorů, je křemík. Ten umí světlo ze slunce přeměnit na elektřinu, kterou solární systémy využívají pro opětovnou přeměnu na teplo.

Dostatek světla

Pro činnost solárních systémů je důležitá intenzita slunečního světla. Teplo, kterým slunce články zahřívá, není až tak důležité - naopak, nejvyšší účinnosti dosahují fotovoltaické panely při teplotě kolem 25 stupňů Celsia, při vyšších teplotách se jejich účinnost snižuje. V našich klimatických podmínkách nesvítí slunce po celý rok stejně, takže všechny solární systémy je třeba kombinovat s tradičními způsoby ohřevu vody, například elektřinou nebo plynem. I tak je ale využití světla ze slunce alternativou, která představuje zhruba 70- až 80procentní úsporu energie.

Ohřev užitkové vody

Jednodušší solární systémy můžeme dnes už v poměrně velké míře vidět na rodinných domech, kde jsou s úspěchem využívány na ohřev užitkové vody. Jsou tvořeny zejména solárními kolektory s černou absorpční vrstvou, která umí akumulovat teplo, nebo se selektivní absorpční vrstvou, která je účinnější.

Vyhřívání bazénů

Solární systémy si logicky našly cestu také na zahrady opatřené bazény. Využitím energie ze slunce lze prodloužit koupací sezonu a letní pobyty na zahradě zpříjemnit vodou, kterou jsou fotovoltaické články schopny vyhřát na vždy příjemnou teplotu. Zařízení přitom může být velmi jednoduché - jednookruhové, kdy články ohřívají přímo vodu napuštěnou do bazénu, nebo dvouokruhové, kdy kolektory ohřívají teplonosnou kapalinu a teprve ta se použije na ohřev bazénové vody.

Vytápění domu

Solární energii je samozřejmě možné - a rovněž ekonomicky i ekologicky výhodné - využít také na ohřev vody v otopném systému domu. Jeho základem jsou rozvody, které známe, jen se jako nejdůležitější součást celé sestavy nepoužívají konvenční zdroje tepla, ale solární panely. Ty, které mají ohřát vzduch v celém domě, jsou pochopitelně složitější než kolektory pro ohřev užitkové nebo bazénové vody. Jsou také finančně náročnější. A protože nejvíce tepla potřebujeme v zimě, musíme i v tomto případě kombinovat sluneční energii s nějakým klasickým zdrojem ohřevu, který má stálý výkon a je schopen vodu v otopném systému ohřát ve chvíli, kdy není intenzita slunečního světla dostatečná.

Nejdůležitějším předpokladem vytápění domu energií ze slunce je kvalitní tepelná izolace budovy. Ta má zabránit úniku tepla zevnitř stavby ven. Když splníme tuto základní podmínku provozu solárního systému, je možné ve spolupráci se specializovanou firmou vybrat vhodné fotovoltaické články. Kdo nemá hluboko do kapsy a chce účinnější kolektory, sáhne namísto kapalinových panelů po variantě vakuové.

Umístění panelů

Solární panely, které dnes stále více vídáme hlavně na střechách domů, by měly být směřovány tak, aby sluneční světlo využily nejlépe a po co nejdelší dobu. Proto je vhodné orientovat je na jih nebo jihozápad s ideálním sklonem kolem 40 stupňů. Dražší a kvalitnější systémy obsluhují zařízení schopná natáčet je tak, aby v průběhu dne absorbovaly sluneční světlo v maximální možné míře. Solární systém by měl být umístěn co nejblíže k vytápěnému objektu, aby nedocházelo k velkým tepelným ztrátám, takže osazení kolektorů na střechu garáže několik desítek metrů od domu rozhodně není ideální.

Investice, která se vyplatí

Odborníci se shodují v názoru, že vybavit solárními panely dostatečně tepelně izolovaný dům se vyplatí. I když se jedná o nemalou investici, sluneční záření vám výdaje po několika letech vynahradí. Více než dvacetiletá životnost moderních kolektorů je zárukou toho, že až budete potřebovat koupit nové zařízení, budete mít peníze za ušetřenou energii dávno doma. A pokud chcete nakoupit výhodně, je právě v této době dobré informovat se na možnost čerpání dotace z programu Zelená úsporám, protože díky státnímu příspěvku můžete až polovinu své investice získat zpět prakticky okamžitě.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

Lamino nebo dřevo?

Lamino nebo dřevo?

Tuhle otázku si asi každý položí, když se rozhoduje při volbě podlahy, ale co je lepší nebo výhodnější? Každopádně bychom si měli nejprve říci kde a jaká bude v místnosti podlaha. Jaké nároky na ní budeme klást, jestli to bude dlouhá životnost, reprezentativní vzhled, snadná údržba a nebo cena. Každý typ podlahy má svoje vlastnosti.

Co (ne)víte o plastových oknech

Co (ne)víte o plastových oknech

Při výměně starých oken za nová volí stále více lidí okna plastová. Mají bezesporu hned několik neopomenutelných výhod. Především je to poměrně dlouhá garantovaná životnost, která se uvádí kolem 50 let. Popularitu jen posiluje relativně nízká pořizovací cena, dobrá funkce tepelné i protihlukové izolace a odolnost nejen vůči povětrnostním vlivům.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021