Mnoho tváří zahrady

Mnoho tváří zahrady

Úterý | 25.8.2009

Zahrada - kousek země, který patří jenom nám. Malé království, které může být kouzelným místem přesně podle našich představ. Zakládáte zahradu a přemýšlíte, jak by vlastně měla vypadat? Přinášíme vám trochu inspirace.

Co zahrada, to originál

Každá zahrada je originálním prostorem s neopakovatelnou atmosférou. Její výslednou podobu ovlivňuje celá řada faktorů. Kromě jiných je to například prostředí, ve kterém se nachází a rovněž majitelé zahrady - jejich vkus, časové a finanční možnosti a také to, co od své zahrady očekávají. Pro někoho je zahrada místem aktivního odpočinku, pro jiného ideálním relaxačním prostředím a pro dalšího může být zahrada skvělou možností vlastní seberealizace.
Při bližším pátrání narazíme na nespočet zahradních stylů: zahradu moderní, venkovskou, bylinkovou, okrasnou, vodní a mnoho dalších. Dnes vám představíme tři z nich - formální, přírodní a japonskou.

Formální zahrada

Formální zahrady se začaly rodit v Itálii v období renesance a jejich další rozvoj probíhal zejména ve Francii. Učebnicové příklady formálních zahrad můžeme vidět při návštěvách některých zámků. Dokonale upravené živé ploty, květinové záhony v podobě geometrických útvarů, nízké živé plůtky tvořící nejrůznější ornamenty, velké okrasné keře ve tvaru kuželů, koulí či dokonce spirál. Taková zahrada je bez nadsázky živoucím uměleckým dílem.


Oslovuje vás atmosféra formální zahrady a chtěli byste okolí svého domu zařídit v podobném stylu? Máte však pocit, že nikdy nedosáhnete dokonalého dojmu, jakým působí ony nádherné zámecké zahrady? Rozhodně není nutné nechat se tímto pocitem odradit. Zámecké zahrady naopak mohou být cenným zdrojem inspirace. I prostor kolem vašeho domu pak může být krásnou zahradou ve formálním stylu.


Jedním ze základních prvků těchto zahrad jsou živé ploty. Ty jsou pro docílení formálního vzhledu upravovány do úhledných a pravidelných tvarů. Další důležitou součástí nejen formálních zahrad je udržovaný trávník. Více se o něm již brzy dočtete v samostatném článku, který pro vás připravujeme.


Charakteristickými rysy formální zahrady jsou geometrie a souměrnost. V praxi jsou to například rovné cestičky či záhony tvaru kruhu, obdélníku či trojúhelníku. I květiny v rámci jednoho záhonu mohou tvořit barevné geometrické útvary či nejrůznější ornamenty.
Souměrnosti lze dosáhnout například umístěním stejných květináčů po obou stranách vstupní branky či shodnými prvky podél hlavní cesty - mohou to být například stejné záhony, keře nebo stromořadí po obou stranách cesty. Dojem formálnosti můžete podpořit využitím vodního prvku ve formě fontány, či kamennou sochou.

Přírodní zahrada

Přírodní zahradu lze do značné míry považovat za protiklad formálního zahradního stylu. Zahrada v tomto pojetí je prostorem, který tvoří přirozený přechod mezi domem a přírodou za naším plotem. Pokud bydlíte v místě, kde je od plotu vaší zahrady do volné přírody přece jen kus cesty, můžete díky tomuto zahradnímu stylu vytvořit kousek přírody přímo u svého domu.
Přírodní zahradní styl se začal vyvíjet v 18. století v Anglii. Přírodní zahrady, na rozdíl od formálních, nejsou svázány požadavky geometrických tvarů a souměrnosti. Naopak, měly by co nejvíce připomínat volnou přírodu, kde nenajdeme žádné pravé úhly či dokonale pravidelné tvary.


Často se využívá nerovnost terénu, která je zvýrazněna vhodnou volbou stromů a keřů. Pokud jde o vodní prvky, ty mají v přírodních zahradách rozhodně své místo. Nejvhodnější formou jsou rybníčky, jezírka či potůčky upravené tak, aby co nejvíce připomínaly přírodní scenérii. V přírodní zahradě se rovněž doporučuje co největší druhová pestrost stromů, keřů i květin.
V jednom se svých pojetí je přírodní zahrada místem, kde se obejdeme bez nejrůznějších umělých hnojiv a postřiků. A to i v případě, že výsledkem naší péče o zahradu má být kromě jiného také sklizeň ovoce a zeleniny. Jde především o využívání přirozených přírodních procesů - například faktu, že každý živočich, kterého na své zahradě neradi vidíme, má svého přirozeného predátora. O této problematice se zmíníme v samostatném článku.

Japonská zahrada

Japonský zahradní styl se začal rozvíjet v 6. století. Základem byly prvky čínských zahrad, které Japonci převzali a v dalších staletích postupně rozvíjeli. Tradiční japonská zahrada se tak stala nedílnou součástí japonské kultury. I když pochází z druhého konce světa, můžeme si její kouzlo vychutnat i v našich zeměpisných šířkách.


Japonská zahrada je především nádhernou podívanou. A to nejen pro toho, kdo ji vidí poprvé. Japonské zahrady jsou inspirovány přírodou, která je pro Japonce synonymem dokonalé krásy. Zahrady v jejich pojetí jsou jakýmsi miniaturním obrazem přírody.


Japonská zahrada obsahuje tři důležité prvky - rostliny, vodu a kámen. Kámen je symbolem stálosti, voda naopak symbolizuje pohyb a dynamiku. Nejčastěji má podobu jezírek či vodopádů. Důležitým rysem japonských zahrad je nesouměrnost. Až na výjimky v ní nenajdeme žádné pravidelné tvary. Cestičky jsou záměrně klikaté a případná drobná pravidelnost je opticky narušena například pomocí rostlin zasahujících do cesty.


Převládající barvou v tradičních japonských zahradách je zelená. Pestrých barev v nich najdeme o poznání méně, než u jiných zahradních stylů. Japonci totiž věří, že velké množství a pestrost barev vzbuzuje v člověku neklid.


Barvy jsou proto v japonských zahradách využívány velmi decentně. Jejich nositeli jsou například červenolisté japonské javory, růžové kvítky okrasných slivoní - sakur, či květy azalek a kosatců. Dalšími zástupci rostlinné říše, patřícími do japonských zahrad, jsou různé jehličnany, bambusy, kapradiny, mechy, okrasné trávy či nádherně kvetoucí magnólie a rododendrony.

V dnešním článku jsme otevřeli pomyslná vrátka do světa zahrad a stručně jsme představili tři zahradní styly. Tím ovšem naše cesta světem zahrad nekončí, ale začíná. V této rubrice vám budeme přinášet zajímavé informace týkající se dalších zahradních stylů, užitečné rady pro výběr a pěstování trávníků, živých plotů, stromů, okrasných keřů a květin a spoustu dalších tipů pro vaši zahradu.

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Typů matrací je spousta. Mezi nejčastější typy patří polyuretanové pružinové, taštičkové, ze studené pěny, mezi novinky poslední doby patří matrace latexové nebo líné pěny.

TV technika v obývacím pokoji

TV technika v obývacím pokoji

Zařizujete obývací pokoj technikou? Přemýšlíte, zda koupit LCD televizi, plazmu nebo klasický CRT televizor? Co třeba domácí kino? V následujícím článku Vám poradíme, na co se při vašich úvahách zaměřit, na co si dát pozor a napovíme, jak postupovat při výběru.

Anketa

Jak širokou postel máte?4% (7)


9% (17)


10% (19)


70% (137)


8% (15)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 18.9.2021