Pečujeme o trávník – 1. díl

Pečujeme o trávník – 1. díl

Úterý | 13.10.2009

Nádherný trávník - měkoučký, hustý a svěží. Ozdoba každé zahrady, radost a chlouba nejednoho zahradníka. Dnes bude řeč o tom, jak o něj správně pečovat, aby nám svou krásou a svěžestí dělal radost dlouhé roky.

Sečení

Sečení - první a základní věc, která nás napadne, jakmile pomyslíme na péči o trávník. Několik důležitých informací jsme již zmínili v jednom z předchozích článků. Dnes se o sečení zmíníme trochu podrobněji. Připomeňme, že extenzivní neboli krajinné trávníky kosíme 1 x až 3 x za rok. Intenzivní trávníky, tedy okrasné a rekreační, sečeme 6 x až 20 x ročně. Časté sekání je nezbytné tam, kde toužíme po hustém, sytě zeleném a barevně jednotném trávníku. Pokud totiž sečeme často a nízko, listy trav se rozprostírají více do prostoru a trávník nám postupně krásně zhoustne. Navíc tím podporujeme jeho barevnou vyrovnanost.


Co se bude dít, když trávník necháme pravidelně vyrůstat do výšky? Jednotlivé druhy trav mezi sebou začnou bojovat o světlo. Spodní části rostlin budou zastíněné a začnou ztrácet svou sytě zelenou barvu. Ve chvíli, kdy přerostlý trávník posekáme, místo krásně zeleného travního koberce na nás vykoukne zelenožlutá kombinace.


Přerůstání trávníku neovlivňuje pouze jeho vzhled a estetický dojem, ale i jeho sílu a životaschopnost. Vybledlé části trav totiž nedokážou vytvářet dostatek nezbytného rostlinného barviva chlorofylu. Jejich pletiva jsou potom řídká a velmi křehká. Pokosením tyto zesláblé části trav vystavíme přímému slunečnímu záření. To je popálí a následuje jejich usychání.

TIP! O Váš trávník a zahradu se postará společnost Stavcom. Zajistí i hyroizolace a stavbu terasy.

Pravidlo jedné třetiny

Svému trávníku tedy prokážeme velmi dobrou službu tím, že ho budeme kosit tak často, aby nedocházelo k jeho přerůstání. Další důležité pravidlo, které bychom měli dodržovat, říká, že při každém sečení by měla být odstraněna maximálně jedna třetina výšky trávníku. Standardní výška by měla být zhruba 4 cm. Sečeme tedy ve chvíli, kdy měří mezi 5,5 a 6,5 cm. Může se stát, že trávník naroste trochu více a potřebujeme odstranit více než jednu třetinu. Na požadovanou výšku se v takovém případě dostaneme opakovaným sečením po menších částech.


Tohle na první pohled zbytečně pracné řešení má svůj význam. Pokud totiž odstraníme více jak třetinu porostu, přispíváme k jeho oslabení. Kosit trávník tímto způsobem opakovaně se vůbec nedoporučuje. Poškozují se při něm odnožovací uzliny a travním rostlinám pak trvá dlouho, než znovu obrostou.


A jak je to s nově vysetým trávníkem? Ten by měl být poprvé posečen ve chvíli, kdy dosáhne výšky mezi 7 a 10 cm. První sečení by mělo být co nejšetrnější. Pokud máte doma dobře naklepanou kosu a umíte to s ní, využijte toho. Je totiž doporučována jako nejvhodnější nástroj pro první kosení. Ve většině případů hned od začátku používáme sekačku - ta by zvláště při prvním sečení nově vysetého trávníku měla mít co nejostřejší žací ústrojí, aby zbytečně neporanila zatím křehké travní rostlinky.

Hnojení

Krásný a zdravý trávník potřebuje nejrůznější živiny - dusík, draslík, fosfor, vápník, hořčík a stopové prvky obsažené v půdě. Častým sekáním jsou z půdy odebírány v podobě posečené travní hmoty. Chceme-li trávník udržet krásný, zdravý a odolný, měli bychom odebrané živiny vracet zpět do půdy.


Přesnou potřebu jednotlivých živin nejlépe ukáže výsledek laboratorního rozboru půdního vzorku. Nemáme-li ho k dispozici, musíme se spolehnout na vlastní cit a zkušenosti. Doporučení zní hnojení nepřehánět - raději rozhodit vícekrát menší množství, než naráz příliš mnoho. Intenzivní trávníky hnojíme průměrně 4 x za rok.


Na jaře, kdy trávy intenzivně rostou, potřebují zejména dusík, který je nezbytný při růstu nových výhonů. S blížícím se koncem léta a přicházejícím podzimem odborníci doporučují hnojivo, které obsahuje fosfor. Ten totiž podporuje tvorbu a vývoj kořenového systému, což je důležité právě před přicházejícím zimním obdobím.


Odborníci doporučují využít hnojiva s dlouhodobým účinkem. Hlavní živiny jsou v něm namíchány v optimálním poměru a navíc se do půdy uvolňují postupně po dobu dvou až třech měsíců. Jednou z možností je také organické hnojivo. Nejčastěji se využívá kompostová zemina. V období od ledna do března ji zahrabeme do travního drnu tak, aby se zhruba centimetrová vrstvička dostala co nejblíže k povrchu půdy. Tento způsob hnojení je vhodný zejména tam, kde půda obsahuje málo humusu.

Aplikace hnojiv

Granulované nebo jemně zrnité hnojivo je třeba rozhodit po celé ploše trávníku co nejrovnoměrněji. Můžeme to zvládnout ručně nebo využít ruční či vozíkové rozmetadlo průmyslových hnojiv. Dávku hnojiva rozdělíme na dvě části a plochu trávníku pohnojíme nadvakrát opačnými směry. Hnojíme nejlépe v odpoledních hodinách na pokosený suchý trávník. Bezprostředně poté trávník zavlažíme - urychlíme tak účinnost hnojiva.

Choroby trávníku

Stejně jako jiné živé organismy, i trávy mohou být napadeny nejrůznějšími chorobami. U nás nejrozšířenější je plíseň sněžná. Daří se jí tehdy, je-li je trávník v zimním období dlouho pod sněhem. Může se ovšem objevit i bez vazby na sněhovou pokrývku. Projevuje se skvrnami velkými až několik desítek centimetrů čtverečních, pokrytými šedobílým plísňovým povlakem.


Rez travní (nebo také rzivost) se zase projevuje žlutými až červenohnědými skvrnami s patrnou vrstvou výtrusů na listech nebo stéblech travních rostlin. Nejčastěji se objevuje v letním období. Dalšími potenciálními nepřáteli trávníku jsou paluška travní, padlí travní, antraknóza, kornatka travní, či listové skvrnitosti.

Ochrana před chorobami

Chránit trávník před chorobami lze v podstatě dvěma způsoby. Prvním z nich je boj s již vzniklou chorobou. Zbraněmi, které máme v tomto případě k dispozici, jsou chemické přípravky - fungicidy. Přesně určit chorobu a účinný postup v boji proti ní často není pro laika lehké. Doporučuje se proto poradit se v případě potřeby s odborníkem, a to co nejdříve po zjištění prvních příznaků.


Na trávníkové choroby je dobré myslet ještě dřív, než některá z nich bez pozvání navštíví naši zahradu. Se zdravotním stavem trávníku je to podobné jako s lidským zdravím - důležitá je především prevence. Obecně vzato, nejlepší prevencí je dostatečná péče. Správně založený a pěstovaný trávník je totiž vůči nejrůznějším chorobám poměrně odolný. Jejich snadnou obětí se naopak stávají trávníky oslabené a nedostatečně živené.


Dbejte tedy na dostatečné hnojení, aby trávník měl všechny živiny, které potřebuje. Při sečení pravidelně kontrolujte, zda je nůž sekačky dostatečně nabroušen - tím minimalizujete poranění travních listů. Dopřejte trávníku rovněž dostatečné množství vody v období sucha. Kdy a jak správně zavlažovat vám brzy poradíme v dalším článku věnovaném péči o trávníky. A nejen to. Dozvíte se také, kdy trávník válcovat, proč provzdušňovat, a jak ho nejlépe ochránit před mechy, houbami a plevelnými rostlinami.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Vybavujeme koupelnu

Vybavujeme koupelnu

Koupelna a WC dnes už bývají součástí každého bytu, i když ještě před desítkami let to nemuselo být pravidlem. Užívání společného příslušenství umístěného v oddělené části patra se přežilo - každý má právo na hygienu prováděnou v soukromí. Na co se soustředit, chceme-li, aby se nám v tomto soukromí líbilo?

Zařízení obývacího pokoje

Zařízení obývacího pokoje

Obývací pokoj v bytě nebo domě má hlavně společenskou, reprezentační a odpočinkovou funkci. Trávíme v něm čas s našimi přáteli, rodinou, ale chceme si v něm taky odpočinout u dobrého filmu a celkově relaxovat. Pro mnohé je obývák i domácí pracovnou

Anketa

Jakého výrobce u trouby preferujete?33% (46)


11% (16)


2% (3)


4% (5)


4% (5)


14% (20)


6% (9)


26% (36)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021