Pečujeme o trávník – 2. díl

Pečujeme o trávník – 2. díl

Středa | 28.10.2009

O péči, kterou potřebují trávníky, jste si mohli přečíst již v minulém článku. Ovšem tohle téma je natolik široké, že vše podstatné a důležité se nám do něj prostě nevešlo. Dnes podruhé tedy radíme, co dělat, abyste při pohledu na svůj trávník cítili radost, nikoliv obavy či nespokojenost.

Zavlažování trávníku

Tak jako každý živý organismus, i trávník potřebuje k životu dostatek vody. Má-li být po celé vegetační období svěží, zdravý a odolný, potřebuje jí každý měsíc zhruba 60 mm. Když nestačí déšť, musíme se o potřebnou vláhu postarat sami.
Pokud není vody dost, půdní vrstva vysychá, a travní rostliny začínají trpět nedostatkem nejen vody, ale také živin, které nemohou z vyschlé půdy přijímat. Trávník vadne a přestává růst. Přijde-li včas první pomoc, můžeme ho ještě zachránit. Pokud však nezasáhneme dostatečně rychle, znovuoživení trávníku může být velmi náročným úkolem s nejistým výsledkem. Není vyloučené, že některá místa se oživit nepodaří a bude nutné je znovu osít. Ideální samozřejmě je, pokud k usychání vůbec nedojde.


Která denní doba je pro zavlažování nejvhodnější? Doporučuje se ráno nebo navečer. To proto, že voda se nevypařuje tolik, jako v průběhu dne. Úplně nejlepší je zavlažovat v ranních hodinách. V této denní době totiž travní rostliny rychle osychají a tím se zkracuje doba, kdy může na trávník zaútočit infekce způsobená houbovými chorobami.


Doporučení odborníků zní: zavlažovat raději většími dávkami vody méně často, než malými dávkami a častěji. Držíme-li se této rady, voda se dostane dostatečně hluboko až ke kořenovému systému a trávník pak hlouběji zakoření. Je tak odolnější proti náhlému příchodu horkého a suchého počasí. Trvá mu totiž delší dobu, než na tyto náročné podmínky zareaguje a my máme více času doplnit potřebné množství vody.


Části trávníků, které rostou pod korunami stromů, potřebují zhruba dvojnásobné množství vody. To proto, že kořeny stromů část vláhy odčerpávají. Stejně tak i dávka hnojiva by měla být v takových místech dvojnásobná.

Způsoby zavlažování trávníku

Častým způsobem zvlažování je využití klasické zahradní hadice v kombinaci s nejrůznějšími nástavci. Další možností je speciální hadice, která má po celé délce malé otvory. Těmi se voda rozptyluje na dlouhou, ale poměrně úzkou část trávníku. Proto je třeba během zavlažování postupně hadici přetahovat tak, abychom nevynechali žádné místo.


Zavlažování pomocí hadic má nespornou výhodu v nízké pořizovací ceně. Ovšem daleko efektivnější variantou je závlahový systém. Pořizovací náklady jsou sice podstatně vyšší, ovšem celý koncept funguje mnohem hospodárněji z hlediska spotřeby vody i časové náročnosti.

Závlahový systém se dá zjednodušeně popsat jako podzemní soustava hadic, na kterých jsou umístěny postřikovače. Ty jsou po většinu času zataženy v pouzdrech v úrovni povrchu půdy. Díky tomu nijak neomezují využívání trávníku a zároveň jsou chráněny proti poškození. Nad povrch trávníku se vysouvají pouze po dobu zavlažování - při spuštění systému je tlak vody vysune nahoru a po vypnutí se vrátí zpět do bezpečí svého pouzdra.


Jednotlivé větve systému jsou napojeny na ovládací jednotku. Jejím prostřednictvím určujeme například časový interval mezi závlahami nebo čas, kdy má zavlažování začít. Navíc je možné doplnit systém srážkovým čidlem, které v případě deště zavlažování dočasně zastaví. Celý systém může být dokonce řízen počítačem.


Jako u spousty jiných věcí, i tady platí, že všeho moc škodí. Nic by se tedy nemělo přehánět - ani zavlažování. Příliš častými a příliš velkými dávkami vody svému trávníku rozhodně neprokážeme dobrou službu. Kořeny travních rostlin totiž v takovém případě nemají dostatek půdního vzduchu. To se projevuje například řídnutím trávníku a celkově špatným stavem porostu. V krajním případě může začít odumírat kořenový systém.

Provzdušňování půdy

Tato činnost se někdy také označuje jako aerifikace. Používá se tehdy, je-li půdní vrstva příliš zhutněná (příčinou může být například velká a častá zátěž). Aby v takové půdě trávník nestrádal, je potřeba dostat do ní vzduch. Jednou z možností je využití válce s hroty. Ten se ale příliš nedoporučuje, protože při jeho použití dochází k dalšímu zhutňování půdy.
Mnohem vhodnější je speciální náčiní s dutými hroty, které vytvoří až 10 cm hluboké otvory s průměrem 1 - 1,5 cm. Ty můžeme vyplnit například pískem, který půdu provzdušní a zlehčí. Duté hroty se doporučují u těžších jílovitých půd. V případě lehčí, písčité půdy můžeme k provzdušnění využít klasické rycí vidle.

Vyhrabávání a čištění trávníku

Další velmi důležitá součást komplexní péče o trávník. Je aktuální hlavně na jaře, kdy je potřeba odstranit odumřelé části travních rostlin. Na podzim zbavíme trávník spadaného listí. Hrábě bychom ovšem měli mít nachystány během celého roku a zasáhnout vždy, když se na našem trávníku objeví jakékoli nežádoucí předměty (větve, opadané ovoce, apod.).

Válení trávníku

Válení je specifická činnost, která by se měla provádět jenom tehdy, když je to skutečně žádoucí. V některých případech totiž může trávníku spíše uškodit. Zejména pokud je půda těžká, jílovitá, měli bychom k válení přikročit jen v opravdu nutných případech. Půda se při něm totiž zhutňuje a v důsledku toho se snižuje podíl půdního vzduchu.


V některých případech však může být válení prospěšné. Například na jaře, pokud v zimě půda střídavě zamrzala a rozmrzala. Opakovaný pohyb půdy při těchto změnách mohl způsobit zpřetrhání kořenů travních rostlin. Válením půdu zpevníme a pomůžeme tak obnovit kořenový systém. Rovněž se doporučuje při zakládání trávníku a to ihned po výsevu nebo položení travních koberců. Vhodným nástrojem je kovový dutý válec, jehož dutinu můžeme naplnit libovolným množstvím vody.

Ochrana trávníků proti mechům

V lese jsou mechy nádherné, ovšem v trávníku na své zahradě je málokdo vidí rád. Pro travní rostliny je mech konkurentem a z porostu je vytlačuje. Vlhko a stín - to jsou ideální podmínky, ve kterých se mechy snadno rozmnožují. Jejich výskytu tedy nahrávají především nadměrná vlhkost způsobená například zhutněním půdy a nedostatečné osvětlení a vysušování v místech, kde je trávník zastíněn. Mechy v trávnících podporuje rovněž nedostatek živin v půdě (hlavně dusíku) a příliš nízké kosení porostu (pod 20 mm).


Nejlepší obranou proti mechům je vytvořit takové podmínky, ve kterých se jim nebude dařit. To znamená zajistit trávníku dostatek živin, provzdušnit příliš zhutněnou půdu, nekosit příliš nízko a nedopustit přemokření v důsledku nadměrného zavlažování. Je-li půda příliš kyselá (pH nižší než 5,5), může pomoci vápnění. Doporučuje se zhruba 20 kg mletého vápence na 100 m2 plochy. Hodnota pH by po jeho aplikaci neměla být vyšší než 6,5.

Ochrana proti plevelným rostlinám a houbám

Za plevel se považuje jakákoli rostlina, která se na zahradě vyskytuje proti naší vůli. Nejčastějšími nezvanými hosty v našem trávníku jsou sedmikrásky, pampelišky, bodláky, jetel, podběl, jitrocel, a řada dalších. Existují v zásadě dva způsoby boje proti nim - mechanický a chemický. Mechanický způsob zahrnuje jednak odstraňování jednotlivých plevelných rostlin z trávníku a rovněž správný způsob péče o trávník. Například časté sekání plevelným rostlinám příliš nesvědčí.


Chemický způsob ochrany spočívá v aplikaci herbicidů. Tyto chemické látky ničí pouze dvouděložné byliny. Pro jednoděložné trávy nepředstavují žádné nebezpečí. Herbicid aplikujeme za bezvětří. Aby správně účinkoval, několik hodin po jeho aplikaci by nemělo pršet. Jeho účinky bychom měli zaznamenat zhruba do týdne po aplikování.


Můžeme použít i tzv. totální herbicidy, které účinkují na všechny rostliny, tedy i na trávy. Takový přípravek používáme bodově - plevelné rostliny potřeme například malým štětcem. Při užití jakéhokoli herbicidu je třeba postupovat opatrně a dodržet hygienická pravidla i doporučené dávkování.


Kromě plevelných rostlin mohou být nezvanými hosty v našem trávníku také nejrůznější druhy hub. Často rostou v kruzích (říká se jim čarodějné kruhy). Vyšší houby se objevují zvláště za teplého a vlhkého počasí. Spíše než o poškození trávníku se jedná o kosmetickou záležitost. Největší význam v boji proti houbám mají preventivní opatření. Mezi ně patří například správný režim zavlažování - tedy větší dávky vody méně často. Pomůže také aplikace tzv. „trávníkového písku". Ten redukuje organickou hmotu, která je pro houby ideální živnou půdou.Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Budujeme dětský pokoj

Budujeme dětský pokoj

Že děti tráví v dětském pokoji, který jim poskytuje útočiště a vlastní prostor v rámci bytu, většinu svého volného času, o tom není pochyb. Proto bychom při jeho zařizování neměli brát v úvahu jen vkus dospělých, ale zejména potřeby a zájmy dětí.

Vybavujeme koupelnu

Vybavujeme koupelnu

Koupelna a WC dnes už bývají součástí každého bytu, i když ještě před desítkami let to nemuselo být pravidlem. Užívání společného příslušenství umístěného v oddělené části patra se přežilo - každý má právo na hygienu prováděnou v soukromí. Na co se soustředit, chceme-li, aby se nám v tomto soukromí líbilo?

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Anketa

Jakou máte doma podlahu17% (46)


25% (68)


15% (40)


18% (48)


10% (28)


10% (26)


5% (13)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 24.7.2021