Trávník - krásný vzhled zahrady

Trávník - krásný vzhled zahrady

Středa | 15.7.2009

Trávník je pro většinu z nás neodmyslitelnou součástí zahrady. Je jakýmsi živým kobercem, bez něhož by většina zahrad ztratila část svého kouzla. Trávník, tak jak ho známe dnes, není žádným novým vynálezem. Již v antickém Řecku pečovali zahradníci o travnaté plochy okrasných zahrad. Pojďme si říci pár slov o výběru, zakládání a údržbě trávníků.

Trávy

Z botanického hlediska jsou trávy rostlinami patřícími do čeledi lipnicovitých. Rostly již v pravěku - svědčí o tom četné geobotanické nálezy z období třetihor. V současné době bychom po celém světě našli zhruba 14 000 druhů trav. Pro trávníkářství je nejvýznamnějších 25 druhů a několik stovek odrůd. U nás můžeme při zakládání trávníku vybírat přibližně ze 150 odrůd.

Funkce trávníku

Jednou z velmi důležitých funkcí trávníku je jeho estetičnost. Je významným zahradním prvkem a jeho vzhled výrazně ovlivňuje celkový estetický dojem. Krásný udržovaný trávník však není pouze pastvou pro oči, má také svůj praktický význam - vhodně zvolený trávník můžeme bez obav využít jako prostor pro sport či relaxaci. Nejen stromy či keře, také trávník na naší zahradě je „výrobcem" kyslíku. Kromě toho chrání půdu před větrnou a vodní erozí, zpevňuje ji na svazích, zvyšuje vzdušnou vlhkost a tlumí hluk.

Druhy trávníků

Podle množství péče, kterou potřebují, rozlišujeme trávníky intenzivní a extenzivní. Intenzivní trávník vyžaduje časté sekání - uvádí se rozmezí 6x až 20x za rok. Součástí péče je rovněž hnojení, zavlažování a odstraňování plevele. Jako intenzivní označujeme trávníky okrasné a rekreační.
Extenzivním trávníkům stačí podstatně méně péče - sečeme pouze 1x až 3x ročně a vystačíme s menším množstvím hnojiva. Mohou mít podobu lučního nebo květnatého trávníku, či trávníku v ovocném sadu.

Jak vybrat ten správný trávník

Volba konkrétního druhu trávníku závisí především na jeho účelu. V literatuře se setkáme s nejrůznějším, více či méně podrobným členěním trávníků. Jedním z nich je rozlišení trávníků na tři základní druhy: okrasné, rekreační a krajinné.
U okrasných trávníků, jak napovídá samotný název, je podstatná především jejich estetická funkce. Okrasný trávník připomíná krátký, hustý, zelený koberec, který zahradu zkrášlí a podtrhne její reprezentativní vzhled. Na oplátku od nás bude chtít hodně péče a minimum zátěže.


Rekreační (nebo také sportovní) trávníky jsou v porovnání s těmi okrasnými mnohem odolnější vůči zátěži a sešlapávání. Uplatňují se všude tam, kde chceme po trávníku bez obav chodit, sportovat, či na něm uspořádat piknik nebo grilování. Stejně jako okrasné, i rekreační trávníky vyžadují intenzivnější péči.


Naproti tomu krajinné trávníky jsou extenzivní. Trávník tohoto typu můžeme založit například v zadní části zahrady, která nemá reprezentativní charakter. Je vyšší než okrasné a rekreační trávníky a často v něm rozkvétají například kopretiny, zvonky, jetele a hvozdíky. Krajinné trávníky se skvěle hodí do zahrad a sadů u venkovských stavení.

Zakládání trávníků

Při zakládání trávníku můžeme volit z několika možných způsobů - výsev, hydroosev, předpěstovaný travní koberec, zatravňovací dlaždice, výsadba sazenic či instalace suchých rohoží. Podstatou posledně jmenované metody je textilie, na níž je připevněno osivo. V současné době se ovšem používá spíše zřídka. Rovněž výsadba sazenic je velmi málo využívanou metodou zakládání trávníků.


Naopak jedním z nejčastěji využívaných způsobů je výsev. Nejvhodnější dobou pro založení trávníku výsevem je jaro (zhruba duben - květen) a přelom léta a podzimu (srpen - září). Pokud jde o množství osiva, nejčastěji se používá 20 - 30 g na 1 m2 plochy.


Vlastní výsev můžeme provést ručně nebo pomocí secího stroje. Semena by měla být rozmístěna co nejrovnoměrněji po celé ploše, ruční setí tedy vyžaduje určitou zkušenost. Důležitou podmínkou pro výsev je bezvětří. Poté je třeba semena zapracovat do vrchní části půdy. K tomu nám dobře poslouží například železné hrábě - semena zapracujeme krátkými sekavými pohyby nebo lehounkým přehrabáváním horní vrstvy půdy. Optimální hloubka semen po zapracování je 0,5 - 2 cm.
Podrobnější informace o výsevu a také o dalších často využívaných způsobech zakládání trávníků se dočtete v samostatném článku věnovaném tomuto tématu.

Péče o trávník

Problematika péče o trávník je poměrně široká. Dnes zmíníme alespoň základní činnosti, které je třeba provádět, pokud se chcete stát majiteli krásného a zdravého trávníku.
Naprostou samozřejmostí je sekání. Připomeňme, že intenzivní trávníky sečeme 6x až 20x ročně. Časté sekání podporuje houstnutí trávníku. Nový trávník by měl být poprvé posečen ve chvíli, kdy dosáhne výšky mezi 7 a 10 cm. Odborníci doporučují dodržovat pravidlo, které říká, že při každém sečení by měla být odstraněna maximálně jedna třetina výšky trávníku.


Důležitou součástí péče o trávník je také jeho zavlažování v době sucha. Vhodnou denní dobou pro zavlažování je ráno nebo navečer. Doporučuje se zavlažovat raději většími dávkami vody méně často, než malými dávkami a častěji. Závlahu můžeme provádět pomocí zahradní hadice v kombinaci s vhodným nástavcem či prostřednictvím podzemních závlahových systémů.
Krásný a zdravý trávník potřebuje rovněž nejrůznější živiny. Ty jsou častým sekáním z půdy odebírány v podobě posečené travní hmoty.

Hnojením půdě vrátíme všechny odebrané živiny zpět. Jak již bylo zmíněno, péče o trávník je široká a komplexní problematika zahrnující i mnoho dalších postupů. Proto se již brzy můžete těšit na článek, ve kterém přineseme podrobnější informace a řadu užitečných rad a tipů pro péči o váš trávník.

Jitka Bromová, Skvělé Bydlení.czDiskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Návrh interiéru koupelny

Návrh interiéru koupelny

Koupelnu už nemůžeme chápat jenom jako místnost, kde se rychle umyjeme, osprchujeme nebo vykoupeme, vyčistíme si zuby a honem pryč. Stále častěji se stává pobyt v koupelně součástí relaxace. Na to bychom měli myslet, když přemýšlíme o tom, jak tuto místnost vybavíme.

Protože v ní jako v zóně odpočinku budeme patrně trávit víc času, než je potřeba na praktické odbytí hygieny, měla by vedle funkčních nároků plnit také funkci estetickou.

 

O židlích, židličkách a stoličkách

O židlích, židličkách a stoličkách

Žádná kuchyň nebo jídelna se bez židlí neobejde. I v těch malých, opatřených jen barovým pultem, najdeme alespoň barové stoličky. V materiálech a tvarech je rozmanitý výběr. V malých prostorách, ať už kuchyní, nebo jídelních koutů, se osvědčují lehké subtilní konstrukce. V místnostech, kde není prostoru opravdu nazbyt, se dobře uplatní i skládací či na sebe stohovatelné židle. Ve větších kuchyních a jídelnách můžete sáhnout po masivnějších židlích, často s područkami nebo celočalouněných. Samozřejmě vždy s ohledem na celkové pojetí interiéru.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 23.11.2020