Vybíráme sekačku na trávu

Vybíráme sekačku na trávu

Úterý | 12.5.2009

Každý, kdo má na starost nějakou travnatou plochu, ví, že vyžaduje pravidelnou péči. Při péči o trávníky jsou nám neodmyslitelnými pomocníky sekačky na trávu. Ovšem sekaček je jako máku. Podle jakých kritérií a z čeho je vlastně možnost vybírat?

Terén, plocha, čas

V prvé řadě je potřeba uvědomit si terén, o který pečujeme. Abychom zvolili správný typ sekačky, musíme vědět, zda ji budeme používat v terénu, který je rovný, nebo naopak kopcovitý, zda jsou na něm nějaké překážky, nebo jde o prázdnou plochu. Dalším důležitým kritériem při výběru je plocha trávníku a frekvence, s jakou budeme mít na jeho úpravu čas.

Motory a nemotory

Obecně rozdělujeme travní sekačky podle motoru a podle žacího ústrojí. Zastavíme-li se u motoru, bude řeč o elektrických a benzinových sekačkách. Motory mají největší vliv na funkci sekačky a výrazně ovlivňují všechny její podstatné vlastnosti. Laicky řečeno by se dalo doporučit následující: čím vyšší trávu máte, tím výkonnější by měl být motor. Sekačky s elektrickým motorem nejsou nejvhodnější pro velké plochy. Není to kvůli výkonu, má to mnohem prozaičtější důvod a tím je fakt, že musíte dávat pozor na elektrický kabel. Kompromisem v rámci akčního rádia by mohla být akumulátorová sekačka. Pokud zvolíte typ sekačky s elektrickým motorem, nezapomeňte, že musí být vybavena jističem!

Kvalitní sekačky na trávu za skvělé ceny můžete nakupovat v eshopu BilyRaj.cz. Pro údržbu vašeho trávníku zde najdete různé typy sekaček, sekačky s pojezdem, ruční strunové sekačky a nebo pr rozlehlé plochy různé zahradní traktory.

Oproti tomu sekačky s benzinovým motorem vás v pohybu nijak neomezí, tudíž bývají doporučovány pro větší travnaté plochy. Jsou silnější než elektrické a dobře se s nimi manipuluje i na nerovném terénu, čímž umožňují pečlivější zastřižení trávníku.

Podle žacího ústrojí dělíme travní sekačky na vřetenové a rotační. Vřetenové pracují na principu nůžek. Hodí se na stříhání trávy, která není vyšší než 8 cm. Volí je lidé s okrasnými trávníky, o které pečují nejméně jednou týdně. Pro sekání vyšší trávy jsou vhodné rotační sekačky.

Pár rad před nákupem

Při výběru sekačky nehledíme jen na výkon, ale i na jiná důležitá kritéria. Při nákupu sekačky předpokládáme, že nám vydrží déle než jednu sezonu, měla by vyžadovat snadnou údržbu i ovládání, zjistíme si její spotřebu, hlučnost, jaký je způsob uložení trávy (chceme sběrný koš, nebo ne?), jaká má kolečka atd. Můžeme se řídit i intuitivním pravidlem - čím robustnější sekačka je, tím lépe, protože když má větší kolečka, snadněji se s ní bude manipulovat, a dokonce i déle vydrží. Větší kolečka totiž zpravidla bývají ložisková, zatímco malá plastová kolečka levnějších modelů většinou nepřežijí do další sezony.

Malá sekačka vs. velká sekačka

Pro opravdu malé trávníčky vám ale více než obří motorová sekačka postačí některá z ručních variant. Poslouží dobře, ale její nevýhodou je, že neposeká trávu těsně u obrubníků, u zdi nebo jiných vyvýšenin. Do těchto záludných prostor pak budou muset nastoupit třeba ruční nůžky.

Naopak pro velkorysé plochy spíše využijete zahradní traktory s možností přídavných vychytávek na úpravu zeleně. A dámy si jistě dokážou představit, že sekání trávy s pomocí traktůrku se stane vyhledávanou a oblíbenou pánskou záležitostí.

Monika Polehňová

 Diskuze

Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Seriál

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Vestavné spotřebiče 5. část - vestané pračky a sušičky

Jste-li zastánci kompaktního designu a potrpíte si na vyladěná řešení, pravděpodobně dáte před solitérními spotřebiči přednost vestavbám, a to i v případě pračky.

Čtěte dále

Nejčtenější články

Kuchyně na míru 1. část

Kuchyně na míru 1. část

Rozhodli jste se vyměnit svojí starou linku v paneláku za novou, modernější a funkčnější? Nebo plánujete novou linku do novostavby a nevíte na co si dát pozor? Pak čtete tento článek správně. Kuchyňská linka v bytě je základ, obvykle se nemění spolu s koupelnou a záchodem cca 15-25 let a proto je nutné její uspořádání dobře rozmyslet.

Jak na zařízení ložnice

Jak na zařízení ložnice

Dnešní moderní trend při zařizování ložnice je jednoduchost. V samotné ložnici je postel, pár úložných prostor a pár uměleckých drobností. Je také možné si udělat v ložnici malou pracovnu, ale obvykle postačí menší stůl na který se vejde třeba počítač. Mělo by se spíš jednat o pracovní kout.

Solární vytápění domu

Solární vytápění domu

Každá rodina spotřebuje při běžném provozu velké množství energie - na ohřev vody, topení, vaření, klimatizaci, ... Při stoupajících cenách konvenčních energií pozná každý z nás tuto skutečnost na vlastní peněžence. Ale nejen to. Výroba energie z klasických zdrojů se dlouhodobě odráží na stavu planety. Náročná výroba energie určené pro lidskou spotřebu otepluje i přes ujišťování některých škarohlídů planetu. A vedle toho ubývají zásoby fosilních zdrojů.

Anketa

Jakou matraci preferujete8% (9)


5% (5)


18% (19)


13% (14)


12% (13)


44% (48)


Poslední komentáře

Komentář k článku: Vybíráme a montujeme střešní okna

petr vandírek: v současné době rekonstruuji podkrovní byt a chystám se zabudovat celkem šest střešních oken, většina lidí, kterých jsem se ptal, mi doporučují značku Velux, ale ty mi přijdou relativně drahé, není nějaké levnější varianta v obdobné kvalitě? díky Vandírek

číst komentář

Informační portál o bydlení | 23.11.2020